10 druhů potravin, které bojují s infekcí v těle

Náš imunitní systém je zodpovědný za obranu těla před infekcemi. Schopnost těla bojovat proti infekcím však můžete zvýšit konzumací papriky, česneku, zázvoru, křenu, kelu, citronů, cibule, špenátu, rajčat a kurkumy. Těchto deset potravin pomůže vašemu imunitnímu systému udržet infekce a patogeny na uzdě a je dokonce snadné je sami vypěstovat.

Papriky

Věděli jste, že papriky mají antibakteriální kapacitu? Studie prokázaly, že tato zelenina je dobrým zdrojem přírodních baktericidních složek, z nichž můžete mít prospěch ve stravě i v medicíně. A kromě antibakteriálních přísad jsou papriky také bohaté na vitamín C.

Když myslíte na imunitu, první vitamin, který vám přijde na mysl, je tento vitamin. Můžete však také získat dávku tohoto vitaminu bojujícího proti chřipce v zelenině, protože se neomezuje pouze na ovoce. Zvláště unce červené papriky vám může poskytnout 127 mg vitaminu C.

Je nezbytné jíst potraviny bohaté na vitamin C, protože mohou pomoci snížit riziko infekcí. Hraje roli při podpoře různých buněčných funkcí v těle, což vám pomůže připravit se na patogeny. Zároveň bude vaše tělo v případě potřeby snáze opravovat tkáně.

česnek

Další potravinou, která prokázala své antibakteriální účinky, je česnek. Přesněji řečeno, česnek prokázal, že bojuje proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli. První je to, co je obvykle zodpovědné za infekce kůže a měkkých tkání, zatímco druhé způsobuje škodlivé problémy trávicímu systému.

Česnek má antivirové vlastnosti a je účinný v boji s chronickými infekcemi. Toto allium vděčí za tyto schopnosti bojovat s infekcemi ze svých sirných sloučenin. Tyto sloučeniny ničí důležité složky bakterií, což pomůže při léčbě pacientů s chronickými infekcemi.

Možná jste také slyšeli o surovém česneku, jak se zbavit parazitů způsobujících nemoci v těle. Je to lék oblíbený lék a je užitečný proti střevním červům a Giardia lamblia. Kromě toho, že je česnek antibakteriální, antivirový a antiparazitický, je nyní také studován pro jeho účinky při inhibici houby zvané C. Albicans, která může způsobit kvasinkové infekce.

Zázvor

Zázvor je jedním z nejznámějších léků na příznaky spojené s infekcí. Pokud máte bolesti v krku, nachlazení nebo se obecně necítíte dobře, pravděpodobně jste vyzkoušeli zázvorový čaj nebo zázvorový extrakt. Studie prokázaly, že zázvor má protizánětlivé účinky, a je také považován za prevenci rakoviny.

U infekcí je typickou reakcí těla zánět. To nám však může způsobit nepohodlí a skutečnost, že zázvor má protizánětlivé účinky, může pomoci zmírnit příznaky. Zázvor také ovlivňuje růst různých bakterií a virů, od E. coli, shigella a RSV až po další boj proti infekcím.

Zázvor obsahuje sloučeniny zvané gingeroly a tyto látky jsou odpovědné za udržování patogenů pod kontrolou. Ve skutečnosti můžete zabránit infekcím dásní, jako je paradentóza a zánět dásní, protože gingeroly zastavují růst bakterií v ústech, které ji způsobují. Díky široké škále antibakteriálních účinků zázvoru je účinný jak při boji s infekcí, tak při zmírnění příznaků.

Křen

Potravinou, která může udržovat správné fungování ledvin, je křen. Ještě více se jedná o antibakteriální sloučeniny, které se používají k léčbě infekcí močových cest kvůli jejich účinnosti proti patogenům, které za to odpovídají. Křen také posiluje imunitní systém, takže můžete chránit své močové cesty před infekcí.

Křen je zdrojem allylisothiokyanátu, který může bojovat proti různým bakteriím, včetně těch, které způsobují orální a sinusové infekce. Současně může křen zahnat E. coli, Salmonella a H. pylori. Tyto bakterie způsobují v trávicím systému infekce, jako je žaludeční chřipka a vředy.

Můžete také využít isothiokyanáty v kořenech křenu. Tato sloučenina je nejen účinná proti orálním bakteriím, ale může také zabránit růstu plísní. Tyto čtyři druhy hub mohou způsobit dermální infekce, včetně těch, které postihují nehty.

Kale

Pokud jde o potraviny podporující imunitu, jednou z nejlepších zelených je kale. Je dokonce snadné pěstovat se jako ostatní potraviny na tomto seznamu. Jak ale kapusta posiluje náš imunitní systém a bojuje proti infekcím?

Pro začátek se 100 gramů kelu rovná 200% našich denních hodnot. Toto množství je vyšší než u většiny druhů zeleniny, díky čemuž je kale vynikajícím zdrojem vitamínu C vedle paprik. Vitamin C hraje roli po celém těle a funguje dokonce jako antioxidant.

Vitamin C navíc zvyšuje produkci T a B-buněk imunitního systému, což vede k vyšší náchylnosti k infekcím. Kale je také dobrým zdrojem beta-karotenu, který je předchůdcem vitaminu A. Vitamin A je protizánětlivý a posiluje hlen a epitel, takže můžete zabránit vnějším patogenům.

Citrony

Když myslíme na vitamin C, okamžitě nám přijdou na mysl citrusové plody, jako jsou citrony. Koneckonců, pití šťávy z jednoho citronu odpovídá 18,6 mg tohoto vitaminu zvyšujícího imunitu. Je to také stejný důvod, proč pití citronové šťávy nebo čaje může zmírnit nepohodlí, když trpíte chřipkou a nachlazením.

Konzumace potravin bohatých na vitamín C může zabránit výskytu infekcí, jako je nachlazení. Může dokonce zkrátit délku samotné infekce. A protože vitamin C je antioxidant, posiluje náš imunitní systém ničením volných radikálů.

Antioxidanty mohou zvýšit účinnost imunitních odpovědí. Samotný vitamin C má dokonce antimikrobiální vlastnosti k další ochraně těla před infekcí. A protože tento vitamin urychluje hojení ran, můžete se vyhnout kontrahování dalších patogenů, které mohou ovlivnit zotavení těla.

Cibule

Další plodinou, kterou si můžete snadno vypěstovat ve skleníku, je allium, cibule. Podobně jako česnek vykazovala tato spížová svorka antivirové a antimikrobiální aktivity. V cibuli najdete také antioxidant C a vitamin C bojující proti patogenům, které zvyšují imunitu.

Cibule jsou bohaté na organosírové sloučeniny, jako je kvercetin a alicin. Tyto komponenty mohou inhibovat viry tím, že zabraňují procesům, které budou muset způsobit infekci. Sloučenina quercetin může dokonce inhibovat chřipku a enterovirus virů, které mohou způsobit infekce dýchacích cest.

Různé druhy cibule zvané červená cibule jsou obzvláště bohaté na antokyany. Je známo, že tyto sloučeniny vykazují antivirové a protizánětlivé vlastnosti. A zároveň je to důvod, proč se cibule zkoumají z hlediska jejich protirakovinového potenciálu.

Špenát

Vedle kapusty je špenát zelená zelenina, kterou byste měli začít přidávat do svého jídelníčku. Špenát je bohatý na fytonutrienty a antioxidanty, jako je zeaxanthin, které dokonce působí protizánětlivě. Proto může špenát pomáhat předcházet rakovině.

Špenát je dobrým zdrojem beta-karotenu a tento prekurzor vitaminu A hraje roli při snižování rizika vzniku astmatu. Využijete také antioxidanty obsažené ve špenátu, které sníží stres, který vaše buňky podstupují. Váš imunitní systém bude zase účinnější v boji proti infekcím.

Studie ukázaly, že špenát má také antimikrobiální vlastnosti. Zejména tyto báječné listové zeleniny jsou účinné proti S. aureus. Je důležité tuto bakterii řešit, protože může způsobit vážné infekce v krvi a dokonce vést k onemocněním, jako je zápal plic.

Rajčata

Oblíbené skleníkové plodiny, rajče, je jídlo, které posílí imunitní funkce vašeho těla. Je to snadná rostlina, kterou si můžete sami vypěstovat, a vaše tělo vám později poděkuje za přínos pro zdraví. Je to proto, že rajčata jsou plná antioxidantů a jsou dobrým zdrojem vitamínu C.

Oxidační stres způsobuje homeostatické poruchy imunitních buněk. Zvýšení tělesných antioxidantů proto pomůže imunitnímu systému fungovat efektivněji. Dalším antioxidantem, pro který jsou rajčata dobře známá, je lykopen.

Lykopen je sloučenina, která snižuje riziko rakoviny. Různé studie dospěly k závěru, že lykopen může pomoci předcházet nemocem v zažívacím systému a reprodukčním systému. Tento antioxidant nakonec stimuluje imunitní systém k ochraně buněk před oxidačním poškozením.

Kurkuma

Zázvor není jedinou kořenovou plodinou, která je skvělá pro imunitní systém. Zejména má antioxidant zvaný kurkumin, který má protizánětlivé účinky. Této sloučenině můžete také přiřadit uklidňující vlastnosti kurkumy.

Kurkumin působí potlačováním zánětu různými mechanismy, včetně blokování aktivace proteinového komplexu. Výsledkem je, že kurkumin může pomoci léčit stavy, jako je artritida a pankreatitida. Existují dokonce studie, které naznačují, jak může kurkumin zpomalit šíření nádorových buněk.

Kurkuma také funguje jako skvělý lék na posílení imunitního systému. Můžete přidat med, citron, jablečný mošt, černý pepř nebo dokonce nízkotučné mléko, abyste vytvořili zdravou směs. Tyto léky vám mohou pomoci zůstat zdraví a vyhnout se infekcím, jako je chřipka.

Můžete si vypěstovat své vlastní potraviny bojující proti infekci?

Své skleníkové potraviny můžete pěstovat ve skleníku. V dnešní době je těžké dodržovat dietu podporující imunitu. Náš rušný život a nedostupnost některých potravin nás nutí spokojit se s jídly, která nenabízejí tolik zdravotních výhod.

Se skleníkem budete mít vždy přístup k těmto zdravým plodinám. Pěstovat si vlastní potraviny je snadné a vždy si budete jisti, že se s nimi za účelem konzumace zachází bezpečně. Další informace o této užitečné struktuře najdete na Krostrade.com.

Papriky

Tato zelenina bohatá na vitamín C se snadno pěstuje v nádobách. Zasaďte semena do hloubky půl palce a poté je přesaďte, jakmile vyrostou, s roztečí 18 palců od sebe. Klíčení semen bude trvat 8 dní až 3 týdny při 70 ° F.

Ujistěte se, že rostliny umístíte na místo ve skleníku, které dobře přijímá slunce. Papriky můžete také začít krmit až dvakrát týdně, jakmile uvidíte pravé listy. Pokud jde o množství vody, musíte udržovat půdu vlhkou, zejména v horkém období.

česnek

Česnek se také snadno pěstuje ve skleníku nebo na vaší zahradě. Nemusíte však čekat na období pěstování a sklizně ve skleníku, protože můžete kontrolovat podmínky uvnitř. Nezapomeňte použít zdravou cibuli pro hřebíček, který použijete k výsadbě, a teplota půdy by měla být 40 až 50 ° F.

Začněte tlačením stroužku česneku s kořenovou stranou dolů a ve vzdálenosti 8 palců od ostatních stroužků. Před přidáním hnojiva je zakryjte mulčováním, například suchým listím, aby byla půda vlhká a chladná. Rostliny můžete nakrmit, když uvidíte zažloutlé listy, a poté půdu zalévat, abyste zabránili jejímu vysychání.

Zázvor

Ve srovnání s jinými plodinami bude kořen zázvoru sloužit jako semena. Namočte ji přes noc do teplé vody a poté ji nakrájejte na kousky, v každém kousku hrboly. Poté je pokryjte půdou a trochou hnojiva.

Pěstování zázvoru ve skleníku je snazší a zaručuje sklizeň, protože můžete udržovat teplotu na 78 až 82 ° F. Plodiny zároveň nebudou zasaženy přímým slunečním zářením a můžete sledovat, zda je potřeba půdu snadno zalévat. Budete mít nepřetržitý přísun zázvoru, protože poté můžete některé žárovky znovu nasadit.

Křen

Snižte riziko infekce močových cest tím, že budete mít doma vlastní zásobu křenu. Tato plodina se rychle šíří a její růst můžete kontrolovat v nádobách ve skleníku. Umístěte korunu kořenových kousků 4 palce pod půdu a zakryjte je kompostem.

Křen můžete důkladně zalévat a odstranit horní listí, aby byl kořen větší a chuť horkější. Tato kořeněná plodina nemá velký problém se škůdci a snadno se udržuje ve skleníku. Nejlepší čas na jejich sklizeň je po prvním mrazu.

Kale

Pokud toužíte po zdravém smoothie nebo salátu, kale je jednou z nejlepších zelených ve vašem skleníku. Semena byste měli zasadit nad 45 stupňů a nechat rostliny zrát při chladné teplotě. Krása s rostoucí zelení spočívá v tom, že ve skleníku můžete zajistit, aby neobsahovaly pesticidy, které by mohly být škodlivé pro naše zdraví.

Současně můžete mít nepřetržitou sklizeň kapusta, protože můžete vysazovat transplantace nebo semena každé tři týdny. Zrání transplantací trvá jen 40 dní, takže budete připraveni na sklizeň bez ohledu na povětrnostní podmínky. Krmení a napájení těchto zelených jsou také jednoduché.

Citrony

Je vlastně snadné mít svůj vlastní citroník nebo stromy ve skleníku. Obzvláště pokud žijete ve velmi chladné oblasti, pěstování trpasličích citronových stromů vám pomůže získat nepřetržitý přísun čerstvé a imunitní látky citronové šťávy. Jak tedy někdo vysadí své vlastní citrony?

Začnete tím, že svůj strom zasadíte do velké nádoby s drenážním otvorem. Tímto způsobem jej můžete po prvním mrazu přesunout mimo skleník. Jinak umístěte strom tam, kde bude přijímat až 8 hodin slunečního světla. Nakonec se ujistěte, že skleník zůstává mezi 55 a 95 ° F.

Cibule

Mocné cibuli se ve skleníku dobře daří s teplotou udržovanou od 55 do 75 ° F. Můžete také upravit teplotu v závislosti na růstové fázi rostliny a na vnějším počasí. Například denní teplota by měla být mezi 60 až 65 ° F, zatímco v noci může být mezi 55 až 60 ° F.

Máte také možnost pěstovat sazenice na podnose před jejich přesazením do skleníkové postele. Ujistěte se, že jste předem hnojili postel. A pokud jde o péči o cibuli, vyhýbejte se vysokému obsahu dusíku, abyste zabránili hnilobě.

Špenát

Špenát je bohatý na antioxidanty a vitamíny a je univerzální pro mnoho receptů. Proč si tedy nepěstovat své lahodné greeny bojující proti infekci? Semena můžete vysadit přímo nebo přesadit do skleníku poté, co vypučí.

Udržujte teplotu mezi 70 a 75 ° F. Bude snazší sledovat teplotu a vyhnout se drastickým změnám, zvláště pokud rostete ve skleníku. Celkově je špenát snadno ošetřitelný a zahájení sklizně vám zabere jen 45 dní.

Rajčata

Můžete získat prodloužené vegetační období a maximalizovat počet sklizní rajčat pomocí střídání dvou plodin ve skleníku. To znamená, že můžete mít podzimní plodinu a jarní plodinu. Měli byste se také ujistit, že je připraven mřížový systém podporující rajčata.

Teplota skleníku by měla být mezi 70 až 80 ° F ve dne a 60 až 65 ° F v noci. V závislosti na vaší oblasti můžete také zlepšit vlhkost přidáním odtahových ventilátorů. Na rajčatech je fantastické to, že v závislosti na odrůdě mohou mít dlouhou sezónu sklizně, kterou si můžete užít.

Kurkuma

Kurkumu můžete mít vždy připravenou, pokud máte vlastní v zahradě nebo ve skleníku. Kurkumu můžete chovat celé léto a poté začít sklízet deset měsíců poté, co jste ji zasadili. Pamatujte, že s kultivací začnete v pozdní zimě.

Proces je docela podobný tomu, jak budete zázvor vysazovat tam, kde používáte oddenky. Umístěte je do nejteplejší oblasti ve skleníku a udržujte teplotu 86 až 95 ° F. Jakmile listy a stonky zhnědnou, můžete sklízet kurkumu.

Závěr

Zdravý životní styl zahrnuje nejen fyzické aktivity, ale také stravu, která může posílit imunitní systém. Konzumace potravin jako paprika, česnek, zázvor, křen, kel, citrony, cibule, špenát, rajčata a kurkuma vám pomůže v boji proti infekcím a chorobám. Tyto plodiny jsou plné vitamínu C, antioxidantů a dokonce antibakteriálních, protiplísňových a antivirových vlastností.

Všechny se snadno pěstují ve skleníku, takže je můžete kdykoli přidat do svého jídelníčku. Tímto způsobem nemusíte čekat na jejich sezónu, abyste využili jejich přínosů pro zdraví. A co je nejlepší, budete se cítit dobře, když budete vědět, že jsou pěstovány bezpečně pro spotřebu.