Jak získat semena z květů Impatiens

Pokud chcete vědět, jak rychle získat semena z květů impatiens, zjednodušte postup do dvou kroků. Stejně jako u rostlin calibrachoa mohou zahradníci také využít množení impatiens ze semen, která produkují jejich dospělé rostliny. Květy Impatiens vytvářejí vynikající podestýlky a naučení se této metody šíření vám umožní mít snadněji více rostlin.

Všimněte si však, že existují různé typy impatiens, včetně hybridů, proto nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou k šíření semen nutné další konkrétní kroky. Měli byste také zkontrolovat klima ve vašem regionu a zvážit použití apolytunnel pro vnitřní impatiens, pokud vaše umístění zažije drsné chladné noci. Samotní impatiens se nicméně pěstují relativně snadno, včetně sběru a výsadby jejich semen.

Jak úspěšně získat semena z květů Impatiens

Krok # 1. Sbírání semen

Kdy je nejlepší začít sbírat semena impatiens? Všimnete si, kdy vaše rostliny vytvářejí semenné lusky poté, co jejich květiny vyblednou. Zkontrolujte základnu květů, zda neobsahuje vyvíjející se lusky, a zakryjte ji taškou z tenkého plátna a tašku zavěste na místo kolem stonku.

To pomůže při zrání semenných lusků a usnadní zahradníkovi sbírat lusky, když dozrají. V průběhu času lusky vyschnou a zožltnou, což naznačuje, že jsou připraveny ke sklizni. Při manipulaci se stonkem buďte opatrní, protože se v tomto bodě lusk snadno rozevře, takže je lepší řezat stonek s neporušeným vakem.

Krok # 2. Odstranění a skladování semen

Jakmile máte stonky květin, vložte jeden do misky a sáček vyjměte. V tomto okamžiku se už možná modul zlomil, ale pokud ne, můžete jej rozdělit. Dobře protřepejte kapsli a ujistěte se, že jste všechna semena dostali ven.

Až budete hotovi, ručně zkontrolujte obsah misky. Před uskladněním odstraňte ostatní rostlinné materiály a ochranný „obal“ semen. Jakmile máte semena impatiens, vložte je do uzavřené nádoby a uložte na chladném a suchém místě, dokud nebudete moci vysadit počátkem února nebo tři měsíce před jarním mrazem.

Šíření Impatiens ze semen

Obecně je zahájení impatiens ze semen snadné, ale čekací doba a jejich velikost je pro některé zahradníky komplikují. Aby se tyto problémy vyrovnaly, můžete začít selat brzy v únoru, protože jejich klíčení může trvat až 21 dní. Pokud se vám nedaří sbírat semínka, uchopte je pomocí párátka s vlhkým koncem.

Krok # 1. Výsev semen

Ke spuštění semen impatiens můžete použít jakoukoli nádobu, pokud je čistá a dezinfikovaná. Je také důležité, aby dobře odváděla vodu, aby nedošlo k přetečení. Poté použijte dobré vlhké výchozí médium pro osivo, kde jej můžete před setím znovu ponořit a nechat vypustit.

Když párátko drží semeno, vtlačte ho do média a lehce zakryjte vermikulitem. Nezapomeňte médium znovu navlhčit, přikrýt čirým plastem a nádobu umístit do ideálního prostředí pro klíčení. Thepolytunnel je vynikajícím příkladem, protože můžete chránit semena před přímým slunečním zářením a udržovat teplotu média mezi 70 až 75 ° F.

Krok # 2. Údržba a přesazování

Jakmile vaše semena vyklíčí, sejměte kryt a po deseti dnech je přesaďte do jiné nádoby. Pokud používáte skleník, použijte plochu pod zářivkami, abyste jim pomohli růst. Udržujte vzdálenost 6 palců od světla a používejte je po dobu 16 hodin.

Chcete-li dále pomoci s vývojem, udržujte teplotu mezi 60 až 65 ° F a každý týden hnojte. Poté, co pomine nebezpečí mrazu, můžete impatieny přesadit na jejich trvalé místo venku. Nejprve je však nejméně tři dny otužujte, abyste jim pomohli přizpůsobit se novým podmínkám.

Pro nové venkovní umístění připravte místo smícháním kompostu s půdou. Umístěte rostlinu podle toho, jak vysoko chcete, aby rostla (tj. Těsné rozestupy vytvářejí vysoké impatiens). Nakonec udržujte půdu vlhkou a dobře hnojte, podle pokynů na štítku.

Jaké jsou běžné problémy při pěstování impatiens? Nesprávné postupy hospodaření mohou vést k virovým a houbovým chorobám, ale tyto problémy lze obecně snadno překonat a rostliny obvykle přežívají. Procvičujte správnou hygienu, zalévání, ventilaci a pravidelnou kontrolu netrpělivých a těmto problémům byste se měli snadno vyhnout.

Závěr

Šíření impatiens ze semen je snadný způsob, jak vytvořit více květin, které jsou vynikajícím ložním prádlem. Nejprve se ale naučte, jak správně získat semena z květů impatiens. Začněte tím, že zakryjete lusky semen taškou z tenkého plátna, dokud nezaschnou a nebudou žluté, což znamená, že jsou připraveny na sklizeň.

Řez stonku s neporušeným vakem, aby nedošlo k prasknutí tobolky. Sbírejte semínka do mísy a odstraňte jejich obal, stejně jako ostatní rostlinné materiály. Začátkem února pak můžete semena impatiens uložit k výsadbě.

Pokud chcete začít impatiens ze semen, můžete tak učinit počátkem roku, protože jejich klíčení může trvat dlouho. Jinak při jejich výsevu neexistují žádné zvláštní kroky, a pokud máte skleník, můžete pro ně upravit ideální podmínky klíčení. Měli by být připraveni na trvalou transplantaci, jakmile pomine nebezpečí mrazu, ale ujistěte se, že je nejprve vytvrdíte.