Jak šířit Gauru. 3 snadné možnosti

Pokud vás zajímá, jak šířit gauru, máte na výběr ze tří metod. Tato bylinná trvalka může růst ze semen, stonkových řízků a kořenových řízků. A co je ještě lepší u gaury, je to, že má mnohostranné použití, ať už jako vzdušný doplněk, závod na výrobu kontejnerů, koncové zařízení nebo pro přidání barvy mezi trávy.

Gaura je obecně nenáročná na údržbu, ale můžete začít bez stresu, pokud začnete ve skleníku. Pamatujte, že ať už je rostlina jakákoli, zakořenění z jakékoli metody může být náročné, pokud jsou podmínky kolísavé a nestabilní. Thepolytunnel poskytuje mnoho výhod pro šíření, aby zajistil úspěch, ať už začnete ze semen nebo řízků.

Jak úspěšně šířit Gauru

Možnost č. 1. Semena

Gaura je samoopelivá trvalka, ale semena můžete sbírat sami a ukládat je pro budoucí použití. V opačném případě lze semena gaura snadno využít, ale ujistěte se, že získáte odrůdu, které by se nejlépe dařilo ve vaší oblasti. V závislosti na vašem podnebí si můžete také zvolit zasít semena gaury přímo do zahrady nebo je začít v interiéru.

Kam zasít

Zahájení semen gaury uvnitř je ideální pro ty, kteří se chtějí vyhnout nebezpečí mrazu. Může však nějakou dobu trvat, než se počasí zahřeje, takže abyste byli produktivní, můžete použít semena polytunnelandské prasnice gaura uvnitř. Ať už si vyberete jakékoli místo, použijte úrodnou, lehkou půdu, většinou s pískem.

Plocha nebo nádoba by měla být dobře odvodňující, a pokud sejete přímo na zahradě, očekávejte růst kořenů gaury. Keř potřebuje hluboké výsadbové lůžko, protože má dlouhý kořen, a proto jej nemůžete snadno rozmnožovat dělením. Gaura se navíc nebude dařit v těžké půdě kvůli špatnému odtoku.

Semena gaury budou klíčit přibližně dva až tři týdny. Stojí však za zmínku, že gaura je jednou z rostlin, které byste se měli vyhnout přenosu z jedné oblasti do druhé. Jak již bylo zmíněno dříve, má hluboký kořen, takže jakmile se vytvoří, je lepší ho nechat na pokoji.

Možnost č. 2. Stonkové řízky

Existují také další typy gaury, které můžete šířit z odřezků stonků. Jedna odrůda zvaná Belleza tmavě růžová gaura bude dobře kořenit od stonkových řízků. Pokud hledáte gauru pro kontejnery, zvažte tuto odrůdu a očekávejte ve své zahradě více motýlů.

Sbírání řízků

Propagace z odřezků stonků je vynikající způsob, jak z mateřské rostliny vytvořit více rostlin gaura. Jedná se také o přímou metodu, která zajistí kopie vaší oblíbené odrůdy. U gaury můžete začít sbírat stonkové řízky na jaře nebo v létě ze zdravé rostliny.

Pomocí ostrého a sterilizovaného nože proveďte 5palcový řez pod pupenem nebo listem. Také chcete sevřít nebo odstranit všechny listy kromě těch nahoře. Podobně jako u semen můžete ve skleníku znovu zakořenit stonkové řízky.

Zakořenění a přesazení

Směs rašeliny a hrubého písku v sázecí misce by měla dobře fungovat pro zahájení řízků stonku. Ponořte konec kousku do prášku kořenového hormonu a vložte jej do středu buňky. Stabilizujte řez pomocí média a ujistěte se, že listy s ním nejsou v kontaktu.

Chcete tento kontejner umístit někde teplý a jasný, ale mimo přímé sluneční světlo. Chcete-li zachovat vlhkost, můžete ji také zakrýt čirým plastem. Při sekání by se měly do dvou týdnů vyvinout kořeny a můžete ji přesadit do zalévací půdy a počkat na transplantaci venku na jaře po mrazu.

Možnost č. 3. Kořenové řízky

Jak již bylo zmíněno dříve, dělení gaury může být složité kvůli dlouhému a křehkému taprootu. V případě potřeby však můžete tuto metodu zvážit a začít s bezpečností polytunnel. Tímto způsobem se divize etablovaly, takže jsou připraveny k přesazení na trvalé místo.

Kvůli jeho hlubokým kořenům musíte vykopat gauru, nejlépe na jaře. Setřepte půdu od kořenů a odtrhněte je od sebe, abyste dostali čtyři úseky. Poté můžete tyto divize zasadit na úrodné a dobře odvodňovací místo, abyste zajistili, že kořeny jsou pohodlné.

Rozdělení nemusí být nejpreferovanější metodou šíření gaury, protože to není rostlina s mělkými kořeny. Může se vám však stát, že vaše rostlina po nějaké době přeroste a můžete využít této příležitosti k získání shluků pro výsadbu nových keřů gaura. Ujistěte se, že umístění je ideální, podobné tomu, jak byste rootovali s předchozími metodami, a vašim divizím by se mělo dařit dobře.

Závěr

Pokud chcete všestrannou rostlinu, zvažte získání gaury přitahující opylovače. Nejlepší by bylo, kdybyste se také utěšili, že vědět, jak šířit gauru, je relativně snadné. Navíc můžete začít bez obav z počasí, pokud zakořeníte gauru ve skleníku.

První možnost šíření gaury je ze semen. Můžete nechat své rostliny samy se setět, ale můžete také setí uvnitř nebo venku. Pokud máte zralé keře gaura, můžete se množit také z kmenových řízků nebo kořenových řízků.

Je však třeba zdůraznit hluboký kořen rostliny. Proto je rozmnožování dělením vhodné pouze v případě, že rostlina překročila své hranice. Bez ohledu na metodu, kterou zvolíte, neexistují žádné konkrétní požadavky na stanovení gaury.

Stačí si vybrat úrodné, dobře odvodněné a světlé místo mimo drsné podmínky.