Jak se zbavit roztočů na orchidejích

Existují čtyři techniky, jak se úspěšně zbavit roztočů na orchidejích. Mezi ně patří prevence, izolace, postřik a použití insekticidních mýdel nebo insekticidů. Když je budete mít na paměti, získáte představu, že zbavování se roztočů zahrnuje celkovou správu a prevenci.

Adresování škůdců je ve skleníku pohodlnější díky kontrole nad prostorem. Pamatujte, že zatímco ruční sběr škůdců je obvykle prvním řešením, jak se jich zbavit, roztoči jsou mikroskopičtí a těžko detekovatelní. Následující techniky by proto byly vhodnější bez ohledu na to, zda máte orchideje uvnitř nebo venku.

Je také třeba poznamenat, že tři druhy roztočů napadají orchideje. Pavoučí roztoči nebo roztoči se dvěma skvrnami nechávají listy skvrnité popruhy, odtud název. Naproti tomu ploché roztoče nebo falešní roztoči budou mít stejné příznaky, ale bez popruhu.

Nakonec můžete mít podezření na zamoření širokými roztoči na orchidejích, když si všimnete zažloutnutí listů.

Jak se úspěšně zbavit roztočů na orchidejích

Prevence

Prvním řešením, jak se zbavit roztočů, je samotná prevence. I když si všimnete příznaků napadení roztoči, je stále rozumné provádět pro ně preventivní postupy. Americká společnost pro orchideje například zmínila, že prostředí, které tito škůdci preferují, je teplé a suché.

To je místo, kde je použití apolytunnelis výhodné, protože můžete sledovat vnitřní teploty a podmínky. Společnost dokonce zmínila, že roztoči jsou pohodlnější řešit za vysoké vlhkosti, což znamená, že můžete jejich aktivitu zpomalit kontrolou vlhkosti a vlhkosti ve skleníku. Chcete-li zabránit, kontrolovat a usnadnit jejich odstraňování, pravidelně rostlinu zarovnávejte.

Dbejte na to, abyste orchideje nepřeplňovali, a krátká teplá sprcha jednou za měsíc je ideální pro jejich zdraví a kontrolu roztočů. Pomůže také, když snížíte teplotu. Udržujte ideální rostoucí teploty orchidejí, ale sledujte podmínky, abyste zabránili vytváření prostředí, které milují roztoči.

Izolace

Jakmile si všimnete zamořené orchideje, okamžitě je izolujte podle doporučení University of Florida. Tím usnadníte kontrolu populace a aktivity roztočů, když provádíte další ošetření. Přiřaďte oblast k izolaci a můžete ji také později použít jako místo pro uložení nových orchidejí.

Chcete také zkontrolovat půdu napadených rostlin. Roztočům se v zemi daří dobře, proto je nejlepší odstranit předchozí médium a repotovat, abyste zabránili opětovné kontaminaci. Nezapomeňte však nejdříve před přesazením propláchnout kořenové systémy rostlin orchidejí destilovanou vodou.

Sprej

Nejoblíbenějším domácím prostředkem, jak se zbavit roztočů, je stříkání nebo kartáčování napadených rostlin. Začněte nejprve vodou, abyste mohli odstranit mikroskopické roztoče z listů orchidejí. Roztoči se také schovávají pod listy, což znamená, že se jedná o oblast, která stojí za to zkontrolovat.

U této části použijte měkkou houbu a vodu k odstranění skrytých roztočů. Chcete také co nejvíce oslovit weby a vejce. Postřik napadených orchidejí vodou může trvat až šest týdnů, protože problém přetrvává.

Kromě čisté vody můžete na listy také použít mýdlovou směs, než je opláchnete, abyste dále snížili počet roztočů. Americká společnost pro orchideje dokonce doporučuje alkohol a bavlněný tampon na těžko přístupných místech. Pokud ne, funguje také stříkání alkoholu jemným tekutým mýdlem.

Je třeba zdůraznit, že alkohol je vhodný pro nízké napadení, a buďte opatrní při silných řešeních, abyste zabránili poškození orchidejí. Pokud jsou vaše rostliny měkké nebo mají tenké listy, je lepší vynechat tření alkoholu. Skvělým řešením je nejprve 1 díl alkoholu, 1 díl Murphyho olejového mýdla a 2 díly vody.

Insekticidní mýdlo nebo insekticidy

Insekticidní mýdla a zahradnické oleje

Pokud předchozí tři techniky selhaly, můžete zvážit použití insekticidních mýdel nebo insekticidů. Nejlepší je však před aplikací vždy prostudovat pokyny na štítku na produktu. Nejprve vyzkoušejte insekticidní mýdla nebo zahradnické oleje, protože jsou bezpečnější a odolnost škůdců je nižší, než se rozhodnete pro insekticidy nebo pesticidy.

Jsou šetrnější k životnímu prostředí a budou užitečné v raných fázích napadení. Musí však orchideje důkladně namočit, protože mohou roztoče řešit pouze při přímém kontaktu. Rozumnou úvahou je neemový olej smíchaný s vodou a čisticím prostředkem bezpečným pro rostliny.

Insekticidy

Pokud je napadení obtížně kontrolovatelné, měly by miticidy s péčí o pokyny k označování oslovit roztoče. Zkontrolujte, jak často musíte aplikovat a jaké jsou intervaly, aby se populace hmyzu udržovala na uzdě. Buďte opatrní, protože ne všechny insekticidy jsou pro orchideje bezpečné, a proto vždy přemisťujte rostliny venku, abyste výpary odvětrali.

Závěr

Vidět škůdce na orchidejích je velmi frustrující a téměř nás dostává do panického režimu. Existují však čtyři způsoby, jak se zbavit roztočů na orchidejích. Začněte tím, že zabráníte dalšímu napadení, a poté izolujte rostliny roztoči, abyste potlačili populaci škůdců.

Pokud je napadení v raném stádiu, můžete rostliny postříkat vodou nebo alkoholem. V případě potřeby možná budete muset použít insekticidní mýdlo nebo insekticidy. Jedinou věcí, kterou si musíte pamatovat, je, že před použitím je zásadní zkontrolovat pokyny.