Jak sbírat semena Coleus v 8 jednoduchých krocích

Zajímá vás, jak sbírat semena coleus? Mnoho zahradníků miluje pěstování rostlin coleus, protože jsou všestranné a budou se dařit, ať už je pěstujete doma nebo venku v květináčích nebo nádobách.

Průvodce krok za krokem, jak sbírat semena Coleus

Tyto rostliny nevyžadují velkou pozornost a mohou účinně růst ze semen, což je ideální pro ty, kteří právě začali se zahradou. Semena Coleus lze snadno sbírat a skladovat, i když jsou opravdu drobná. Zde je postup:

Krok 1: Sbírejte semena z nejzdravější rostliny coleus

Abychom vám pomohli určit, která rostlina je nejzdravější, připevněte na rostlinu provázek. Pravidelně je kontrolujte, jakmile začnou květy na hrotech chřadnout, k čemuž obvykle dochází během podzimní sezóny. Nechte rostlinu uschnout a zhnědnout, šňůra vám pomůže zapamatovat si nejsilnější rostliny, ze kterých byste chtěli semena získat.

Krok 2: Sklizeň semen ve správný čas

Budete vědět, že je čas sklízet semena, jakmile uvidíte okvětní lístky spadlé z květů a semenné lusky jsou vysušené a hnědé.

Krok č. 3: Přichyťte sušené lusky semen pomocí ostrých a čistých zahradnických nůžek nebo nůžek

Dávejte pozor, abyste lusky nevytahovali nebo neštípali, jinak riskujete poškození kořenů. Po nakrájení lusky opatrně zabalte do papírové utěrky a vložte je do papírového pytle.

Krok č. 4: Správně uložte papírový pytel

Skladujte papírový pytel na chladném a suchém místě. Pytlík alespoň jednou denně protřepejte, aby semínka rovnoměrně vyschla a nelepila se.

Krok č. 5: Vysušte semena

Vaše semena potřebují (alespoň) dva týdny, aby úplně uschla. Po dvou týdnech můžete zkontrolovat suchost semen stisknutím nehtu. Pokud semeno praskne nebo praskne, je připraveno vyrazit. Pokud tomu tak není, poskytněte jim více času na vysušení; jinak s největší pravděpodobností hnijí, když je zasadíte.

Krok 6: Položte sušená semínka na mělkou misku

Jakmile jsou semena zcela suchá, vyjměte je z papírového pytle a položte je na mělkou misku. Pomocí čisté pinzety zlikvidujte všechny listy nebo nečistoty.

Krok č. 7: Semínka vložte do papírové obálky.

Vložte plně vysušená semínka do papírové obálky a nezapomeňte obálku označit datem a typem semen. Neskladujte semena v plastové nádobě, protože to může podpořit růst plísní.

Krok č. 8: Semena skladujte až do jara.

Semena skladujte na chladném, tmavém a suchém místě, dokud nezačne jarní výsadba.

Jak zasadit semena Coleus

Po sklizni vašich semen je dalším krokem jejich výsadba v příští jarní sezóně. Semena můžete zasít přímo do půdy nebo do nádob. Semena coleus lehce posypeme vlhkou půdní směsí.

Pro rovnoměrné rozložení semen můžete semena smíchat s pískem. To vytváří mezeru mezi semeny, takže budou mít prostor pro růst.

Jakmile semena vložíte do půdy, zakryjte je vrstvou půdy a poté rostlinu zakryjte plastem. Nejlepší je umístit je na místo, kde by mohli dostatek tepla a nepřímého slunečního světla.

Pokud vše půjde dobře, uvidíte sazenice, které se tvoří do dvou týdnů. Do té doby byste měli plast odstranit.

Sazenice můžete přesazovat do jednotlivých nádob, jakmile mají dvě sady pravých listů.

Jak se starat o rostliny Coleus

Abyste mohli úspěšně pěstovat semena Coleus, nemusíte být zahradníkem. Pamatujte, že půda musí být udržována vlhká, zejména u nově zasazených semen.

Možná budete muset rostliny na vodu zalévat častěji. Přidání hnojiva je volitelné, ale své rostliny můžete posílit přidáním tekutého hnojiva s poloviční silou během jejich nejaktivnějšího období růstu – na jaře a v létě.

Rostliny Coleus obvykle v létě pěstují špičaté květiny. Pokud chcete, můžete tyto květiny stále odstraňovat a sevřít výhonky mladších rostlin, abyste podpořili růst listů.

Přezimování je dalším faktorem, který musíte vzít v úvahu. Vzhledem k tomu, že rostliny coleus jsou jemné ročníky, jsou citlivé na chladné podnebí. Musí být zalité, vykopané nebo přenesené do interiéru pro přezimování.

Proč byste měli pěstovat rostliny Coleus uvnitř hobby skleníku?

Pěstování rostlin coleus uvnitř hobby skleníku má několik výhod. Zde jsou některé z těchto výhod:

Ochrana před škůdci a chorobami

Mšice, hlemýždi, hlodavci, veverky a další škůdci a zvířata mohou chtít sníst listy vašich rostlin. Sousední nemoci se k nim mohou snadno dostat, pokud jsou vystaveny vaší zahradě. Když umístíte své rostliny coleus dovnitř apolytunnel, udrží je v bezpečí před škůdci a chorobami, které by mohly zpomalit jejich růst a nakonec je zabít.

Zahajte růst rostlin brzy

Se skleníkem budete moci zahájit výsadbu kdykoli. Nemusíte čekat na jarní sezónu, protože můžete snadno ovládat klima uvnitř. Můžete použít systémy vytápění a chlazení pro nastavení teploty specifické pro potřeby vašich rostlin.

Ochrana před špatným počasím

Mráz, led, sníh, silné deště a silný vítr mohou vaše rostliny včetně Coleus snadno poškodit nebo dokonce zabít. Umístění rostlin coleus do apolytunnelů je udržuje v bezpečí před nepředvídatelnými povětrnostními podmínkami.

Závěrečné úvahy o tom, jak sbírat semena Coleus

Vědět, jak sbírat semena coleus, je prvním krokem k pěstování těchto nádherných rostlin. Postupujte podle výše uvedených kroků a budete schopni správně sbírat a ukládat semena coleus včas na jarní výsadbu.