Jak rootovat Begonia. 2 nejlepší způsoby

Ti, kteří se potřebují naučit rootovat begonii, si mohou vybrat ze dvou metod. Tato různorodá skupina kvetoucích rostlin může zakořenit buď ve vodě, nebo v půdě. To je důvod, proč by se ani začínající zahradníci neměli cítit zastrašení při samotném zakládání rostlin begónie.

Pokud si myslíte, že zahájení begónie ze semen je příliš pečlivé, můžete místo toho použít řízky z vašich oblíbených dospělých rostlin. Tyto řízky by měly rychle zakořenit, ale více, pokud je prostředí stabilní. Tento článek vás provede zakořeněním begonií bez nevýhod.

Komplexní průvodce, jak vypěstovat Begonia

Předtím stojí za zmínku, že ve spouštěcích begóniích máte na výběr z mnoha metod šíření. Zahrnují dělení a řízky, ale jejich použití je výhodnější. Lze říci, že zakořenění begónie z řízků je ve srovnání s jinými technikami snazší a přímější.

Ve vodě

Zakořenění řízků begónie je obecně ve srovnání s většinou rostlin snadnější, protože se u nich rychle rozvíjejí kořeny. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je pěstovat je ve vodě, což je nejlepší technika, pokud jste začínající zahradník. Co dělá begónie ještě lepší pro zakořenění ve vodě, je to, že můžete použít tuto metodu k pěstování zdravých rostlin z dlouhonohých stonků.

Krok # 1. Vezmeme řezání

Vyberte si zralou rostlinu begónie a můžete si vzít kořeny jejích částí. Pokud jde o údržbu, můžete z rostliny dokonce odstranit dlouhé stonky a použít je k množení. Vezměte stonky dlouhé asi čtyři palce pod uzlem pomocí ostrých a sterilních nůžek pro čistý řez a pro zabránění přenosu nemoci.

Krok # 2. Příprava a ponoření

Před umístěním řezu do vody jej nejprve připravte, abyste zajistili vývoj kořenů. Stejně jako při rozmnožování jiných odřezků stonků odstraňte všechny listy kromě některých nahoře. Tímto způsobem nebudou mokré a hnijící, když umístíte řezání do vody.

Chcete také odstranit všechny květiny, aby se begónie zaměřila na růst kořenů. Pamatujte, že pokud má řez stále květiny, může místo toho podpořit vývoj semen. Jakmile je řez hotový, vložte jej do sklenice s vodou a po měsíci můžete očekávat kořeny.

V půdě

Tradičnější způsob zakořenění begónie je v půdě. Možná je žádoucí pěstovat řízky ve vodě, pokud si přejete později transplantovat nohy. Jinak by zakořenění begonií v půdě mohlo být lepší volbou, pokud máte konkrétní odrůdy, které chcete množit.

Krok # 1. Vezmeme řezání

Podobně jako zakořenění begónie ve vodě, chcete si vzít 4palcové řízky ze zdravé mateřské rostliny. Můžete použít hrnec s vlhkým vermikulitem a poté před výsadbou nechte vodu z média důkladně vytéct. Vložte řez do nádoby a ujistěte se, že stojí vzpřímeně.

Krok # 2. Údržba

Hrnce můžete zakrýt plastovým sáčkem, abyste udrželi vlhké prostředí a podpořili tak rychlejší vývoj kořenů. Nádoby umístěte někde na jasné a teplé místo a po měsíci nebo méně můžete očekávat kořeny. Pokud má vaše oblast kolísavé teploty, můžete zvážit umístění řízků do polytunnelů, dokud nebudou připraveny k přesazení.

Transplantace zakořeněných begonií

Ať už jste pro zakořenění begónií zvolili jakoukoli metodu, nezapomeňte je začít přesazovat až poté, co dostatečně vyzrají. To znamená, že je vysadíte pouze tehdy, když jsou kořeny dlouhé asi dva palce, abyste zajistili, že se mohou samy usadit. Pokud jste zakořenili begónie ve vodě, měli byste si být jisti, že tam mohou v případě potřeby nějakou dobu zůstat.

Kam byste měli transplantovat begónie? Ideální je hrnec s vlhkou zeminou, ale ujistěte se, že je dostatečně velký, aby předvídal kořeny. Nastavte řez v nádobě tak, aby jeho kořenová základna byla palec pod okrajem.

Polévku přesaďte a nechte ji odtéct z květináče, než odřízky umístíte někam na světlý povrch, abyste podpořili usazení. Můžete také prořezat nový růst, když si všimnete, že povzbuzují křovinatější begonii. Více si pamatujte na své zalévací postupy, protože begónie jsou náchylné ke hnilobě kořenů.

Péče o begónie

Abyste zajistili, že se vašim begóniím bude dařit, umístěte je někde vlhké a teplé, kolem 65 až 72 ° F. Měli by také dostávat ranní slunce, aby dobře kvetli. Pokud jde o krmení a zalévání, můžete jednou za měsíc hnojit a udržovat půdu vlhkou.

Nezapomeňte, že jedním z běžných problémů, které mohou poškodit begónie, je přetečení, proto médium před zaléváním vždy zkontrolujte. Měli byste stříhat begónie? Celkově můžete rostlinu zablokovat, abyste pomohli rozšířit její květy a vytvořit zdravější květiny.

Závěr

Ti, kteří mají zralé rostliny begónie, mají možnost množit více rostlin z řízků. Můžete se rychle naučit, jak zakořenit begonii ve vodě nebo v půdě, a můžete očekávat vývoj kořenů za měsíc nebo méně. Ať už si zvolíte jakoukoli techniku, může se vám stát, že bude snazší pěstovat begónie v polytunnel, abyste je chránili před kolísavými podmínkami.

Pro zakořenění by měla stačit čtyřpalcová sekce. Odstraňte spodní listy, aby se zabránilo hnilobě, a ujistěte se, že také oříznete všechny květiny, aby rostlina pomohla soustředit energii na zakořenění. Vložte řez do vody nebo do půdy a měly by být připraveny k přesazení, když jsou kořeny dlouhé dva palce.