Je květák vhodný pro štítnou žlázu?

Je květák vhodný pro štítnou žlázu? Ano, pokud nemáte hypotyreózu. Špatná pověst brukvovité zeleniny, jako je květák na štítné žláze, však není jen černá a bílá.

Víra, že květák škodí štítné žláze, lze považovat za mýtus. Místo toho zacházejte s květákem jako s jakýmkoli jídlem. Poraďte se s lékařem o stravě vhodné pro váš stav a nepřekračujte nebo nepřekračujte doporučený příjem květáku.

Je květák prospěšný pro štítnou žlázu?

Květák je vhodný pro štítnou žlázu, zejména pro osoby s hypertyreózou. Podle Oregonské státní univerzity mohou procesy zahrnující goitrin a glukosinolát interferovat se syntézou hormonů štítné žlázy a absorpcí jódu žlázou. To vysvětluje, proč zelenina jako květák a brokolice způsobuje u zvířat hypotyreózu, ale tato zelenina může být prospěšná, pokud máte hypertyreózu.

Klíčovým jídlem zde je konzumovat brukvovitou zeleninu spolu s jinou tmavě zelenou zeleninou týdně v jeden a půl až dvou a půl šálcích podle stravovacích pokynů. Ujistěte se, že je důkladně uvaříte, aby se uvolnily enzymy, abyste stále dosáhli zdravé výživy bezpečné pro štítnou žlázu. Zároveň je nejlepší se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte jiné podmínky, které by ovlivnily vaši stravu.

Většina lidí by byla překvapená, že květák a další brukvovitá zelenina jsou dobré pro zdraví štítné žlázy, zejména s hypertyreózou. Sloučeniny v květáku také podporují přínosy pro zdraví. To zahrnuje kardiovaskulární zdraví a nižší riziko rakoviny.

Přeskočení květáku může také znamenat, že si bráníte ve zdravé stravě složené z míchané zeleniny. Květák je bohatý na vlákninu, vitamíny, minerály a protizánětlivé sloučeniny, které jsou důležité pro celkové zdraví. A je možné spojit, jak celkové zdraví ovlivňuje také štítnou žlázu.

Proč je květák špatný pro štítnou žlázu?

Květák je špatný pro štítnou žlázu, protože obsahuje sloučeniny, které interferují s používáním jódu v žláze. Podle Dr. John Morris III z Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě ovlivňuje křupavá zelenina schopnost štítné žlázy absorbovat jód. Lidé s hypotyreózou by proto měli umírnit konzumaci květáku a jiné brukvovité zeleniny.

Hlavním důvodem, proč má květák tento negativní atribut pro zdraví štítné žlázy, je to, že je zdrojem glukosinolátů. Tyto sloučeniny obsahující síru můžete považovat za goitrogeny, které narušují použití jódu v žláze. Štítná žláza potřebuje jód k produkci hormonu štítné žlázy, aby zabránila interferenci, která může způsobit pokles hladiny hormonů.

Přesto je třeba zdůraznit, že množství příjmu by mělo být obrovské, než se křupavá zelenina, jako je květák, stane velmi škodlivou pro štítnou žlázu. A protože jejich účinek je na samotnou žlázu, dopad těchto potravin by nebyl významný na to, kolik hormonu štítné žlázy můžete vyprodukovat. Celkově udržujte zdravou a vyváženou stravu s přiměřeným množstvím květáku a vaše zdraví štítné žlázy by nemělo čelit žádným problémům.

Pamatujte, že kromě umírněnosti a pravidelné konzumace můžete také karfiol dobře uvařit, aby byl zdravější pro štítnou žlázu. Goitrogenní vlastnosti brukvovité zeleniny se v průběhu vaření sníží. Vy a váš lékař najdete způsob, jak zvážit rizika a přínosy květáku v závislosti na vašem zdraví štítné žlázy.

Jaká zelenina je dobrá pro štítnou žlázu?

Není pochyb o tom, že zelenina bude prospěšná pro zdraví štítné žlázy. Pokud potřebujete návrhy, křupavá zelenina, zelená listová zelenina, kurkuma, mrkev a fazole jsou vynikající pro štítnou žlázu. Pokud jste však zmateni, když vidíte nějakou zeleninu v seznamu no-nos pro štítnou žlázu, některé jsou lépe moderovány, pokud máte hypertyreózu nebo hypotyreózu.

Pokud si chcete udržet zdravou štítnou žlázu, můžete si tyto plodiny pěstovat sami ve skleníku. Na stránce Krostrade.com se dozvíte, jak máte k této zelenině přístup bez ohledu na vaši polohu a podnebí. Jako bonus může zahradnictví zmírnit stres, takže také posilujete své emoční a duševní zdraví.

Křupavá zelenina

Jak již bylo vysvětleno, křupavá zelenina je pro štítnou žlázu dobrá, pokud konzumujete doporučené množství. Takže i když zelenina, jako je květák, brokolice, růžičková kapusta, zelí, zelí, kapusta a rukola, mohou interferovat s příjmem jódu, bude prospěšná pro osobu s hypertyreózou. Zelená zelenina, jako je ta uvedená, je zároveň bohatá na fytonutrienty a antioxidanty, které mají příznivé účinky proti rakovině štítné žlázy.

Zelená listová zelenina

Křupavá zelenina není jediná zelená zelenina, která prospívá štítné žláze. Listová zelenina, jako je hlávkový salát a špenát, potěší vaši štítnou žlázu. Například zinek, selen, železo a hořčík jsou některé z minerálů, které hrají roli ve zdraví štítné žlázy.

Můžete je získat v listové zelenině, zejména špenátu. Nedostatek zinku souvisí s hypotyreózou, zatímco tělo potřebuje selen k metabolizaci hormonů štítné žlázy. Selen pomůže tělu dosáhnout normální hladiny štítné žlázy a zároveň zmírní autoimunitní onemocnění štítné žlázy.

Železo a hořčík v zelené listové zelenině jsou navíc nezbytné pro funkci žlázy. Železo je prospěšné pro metabolismus štítné žlázy, zatímco pacienti s hypertyreózou mají nízkou hladinu hořčíku. Přidání zelené listové zeleniny do vaší stravy může udržovat zdravé fungování štítné žlázy.

Kurkuma

Co začíná T a také dobré pro štítnou žlázu? Živá kurkuma je koření, které můžete přidat do svého jídla ve prospěch zdraví štítné žlázy. Studie dokonce ukázaly, jak kurkuma snižuje poruchy štítné žlázy v důsledku nedostatku jódu a užívání goitrogenu.

Obsah kurkuminu v kurkumě je dalším důvodem, proč je kurkuma dobrá pro štítnou žlázu. Pro začátek může kurkumin snížit riziko rakoviny štítné žlázy blokováním tvorby buněk rakoviny štítné žlázy. Kurkumin může také chránit štítnou žlázu tím, že působí jako antioxidant.

Mrkev

Další plodinou vhodnou pro štítnou žlázu, kterou si můžete sami vypěstovat, je mrkev. Je dobrým zdrojem antioxidantů, jako je beta-karoten, který je také předchůdcem vitaminu A. Samotný vitamin A hraje roli při aktivaci receptorů hormonů štítné žlázy a konzumace mrkve může pomoci při funkci a zdraví štítné žlázy.

Luštěniny

Luštěniny, stejně jako květák, mají strašnou pověst, pokud jde o štítnou žlázu. Při správné konzumaci však můžete těžit z jejich obsahu zinku. Zinek zvyšuje hladinu hormonů štítné žlázy a luštěniny podporují antioxidační vlastnosti jogurtu, což je další potravina vhodná pro štítnou žlázu.

Je banán vhodný pro štítnou žlázu?

Banány jsou dobré pro štítnou žlázu díky svým vlastnostem, které pomáhají proti zánětu. Banány zase mohou zmírnit příznaky onemocnění štítné žlázy. Onemocnění štítné žlázy, jako je hypotyreóza a hypertyreóza, mohou také způsobit neurologické projevy, protože hormony štítné žlázy fungují jako neurotransmitery.

Proto mohou onemocnění štítné žlázy způsobit změnu nálady, což může vést k dalším stavům. Jelikož naše tělo dokáže přeměnit tryptofan v banánech na serotonin, můžeme zmírnit neurologické stavy od poruch štítné žlázy. Hormon štítné žlázy také ovlivňuje zažívací trakt a pokud trpíte zácpou v důsledku hypotyreózy, mohou vám pomoci banány.

Obsah vlákniny v banánech je nejen prospěšný pro trávení. Lidé, kteří mají hypotyreózu, mohou také využít obsah vlákniny v banánu jako pomoc při hubnutí. Pacienti se štítnou žlázou mají potíže s metabolizací sacharidů a snížením hladiny cholesterolu a glykemického indexu a mohou jim pomoci potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou banány.

Všichni víme, že banány jsou dobrým zdrojem draslíku, a věděli jste, že draslík má vztah ke štítné žláze? Draslík je zodpovědný za funkce nervových a svalových buněk. Proto si lze všimnout, že nedostatek draslíku může přispět k příznakům hypotyreózy a hypertyreózy.

Je Edamame vhodný pro štítnou žlázu?

Vedle brukvovité zeleniny jste pravděpodobně slyšeli o vyhýbání se sóji, jako je edamame, pokud máte poruchu štítné žlázy. Studie z roku 2019 však objasnila, že sója nemá žádné nepříznivé účinky na funkci štítné žlázy. Studie také zjistila, že sója nemění hormony štítné žlázy v těle.

Základem pro obavy z konzumace edamame, pokud má člověk štítnou žlázu, je jeho isoflavony. Studie na zvířatech v minulosti navrhovaly vztah strumy a nízké štítné žlázy k těmto chemickým složkám. Harvard Health Publishing však potvrdilo, že sója by neměla způsobovat problémy se štítnou žlázou.

Je možné, že dojde k vyčerpání hladiny hormonů štítné žlázy kvůli sóji, ale je nepravděpodobné, že by někdo dosáhl velmi vysokého příjmu. Zvažte rozhovor se svým lékařem, abyste zjistili, kolik sóji můžete do své stravy zahrnout. Sója může také narušovat vstřebávání léků na štítnou žlázu z vašeho těla, takže pokud jste jedli sóju, počkejte alespoň čtyři hodiny, než si vezmete léky.

Účinky edamame na štítnou žlázu budou celkově ovlivněny příjmem jódu dané osoby. A v jistém smyslu může být edamame také užitečný pro štítnou žlázu, protože může zvýšit dávku hormonu štítné žlázy. Pacienti s hypotyreózou, kteří potřebují tento účinek, tedy mohou těžit z edamame.

Je tvaroh vhodný pro pacienty se štítnou žlázou?

Tvaroh může být užitečný pro pacienty se štítnou žlázou, protože má podobnosti s jogurtem. Oba mají podobné techniky přípravy, ale jogurt prochází fermentací kvůli dvěma kmenům bakterií. Takže pokud uvažujete o konzumaci tvarohu pro zdraví štítné žlázy, je to rozumné.

Proč je jogurt vhodný pro pacienty se štítnou žlázou? Přímé vysvětlení je, že je dobrým zdrojem jódu. Společnost St. Luke’s Health dokonce považovala jogurt a další mléčné výrobky za superpotraviny štítné žlázy.

Vzhledem k obsahu jódu v jogurtu lze zabránit stavům, jako je struma. Pamatujte, že štítná žláza používá jod k výrobě hormonů, a pokud nemáte dostatek jódu, bude to muset kompenzovat. Můžete také konzumovat jogurt obohacený vitamínem D, abyste snížili riziko autoimunitního onemocnění štítné žlázy.

Jak mohu přirozeně uzdravit štítnou žlázu?

Zdravou stravou a pravidelným cvičením můžete štítnou žlázu léčit přirozeně a udržovat její správné fungování. Tato rada se může zdát zřejmá, aby byl orgán zdravý a léčil jakékoli problémy, ale možná si neuvědomujete nezdravé návyky. Jak hypertyreóza, tak hypotyreóza jsou zvládnutelnější, pokud začnete jíst zdravě.

5 potravin vhodných pro štítnou žlázu

Kromě stravy z různých druhů zeleniny, mořských řas, masa, bobulí, ořechů a ryb je pět potravin, které jsou dobré pro štítnou žlázu. Vyvážená strava vám pomůže léčit štítnou žlázu přirozeně. Kromě cvičení a pravidelných kontrol si v těchto potravinách dejte jód, zinek, antioxidanty a selen pro zdraví štítné žlázy.

Mořské řasy

Obsah jódu v mořských řasách je důvodem, proč se jedná o přírodní potravu pro hojení štítné žlázy. Tělo potřebuje jód, aby zabránilo nedostatku hormonu štítné žlázy. Nezapomeňte však stále jíst mořské řasy s mírou, protože některé druhy, jako je řasa Kombu, obsahují až 2 000% DV v jednom gramu.

Maso

Maso jako hovězí a kuřecí maso je dobrým zdrojem zinku. Zinek je dobrý pro štítnou žlázu, protože je nezbytný při výrobě hormonů štítné žlázy. Zároveň tělo potřebuje zinek při přeměně T4 na T3.

Bobule

Kromě zeleniny můžete také ve skleníku pěstovat bobule, abyste získali antioxidanty, které jsou prospěšné proti hypotyreóze. Přidejte do svého jídelníčku jahody, brusinky, ostružiny a bobule goji. Korelace antioxidantů s hojením a zdravím štítné žlázy je důsledkem ochrany před oxidačním stresem.

Ořechy

Ořechy jsou skvělým zdrojem selenu, minerálu, který hraje významnou roli v metabolismu hormonů štítné žlázy. Můžete také těžit z hořčíku v ořechech a struma souvisí s nedostatkem tohoto minerálu. Kromě toho hořčík pomáhá přeměňovat T4 na T3 pro správný metabolismus.

Ryby

Ryby jako losos, mořský vlk a treska jsou bohaté na selen. To pomáhá při zánětu spolu s jejich obsahem omega-3. Ryby jsou také bohaté na jód, který je nezbytný pro produkci hormonů štítné žlázy.

Závěr

Dieta hraje významnou roli ve zdraví štítné žlázy, takže potraviny, které jíme, mohou být pro tuto žlázu prospěšné nebo škodlivé. Je květák vhodný pro štítnou žlázu? V jistém smyslu je vhodný pro někoho s hypertyreózou.

Na druhou stranu, pacienti s hypotyreózou musí jíst s křupavou zeleninou, jako je květák, s mírou. Negativním atributem květáku směrem ke štítné žláze je to, že ovlivňuje způsob, jakým žláza používá jód. Proto vysoký příjem karfiolu, pokud máte hypotyreózu, může tento stav zkomplikovat.