Jak propagovat vánoční hvězdy. 2 nejlepší způsoby

Můžete se naučit šířit vánoční hvězdy prostřednictvím semen a řízků. A stejně jako u jiných rostlin, může být pro vás prospěšné zahájit tyto rostliny ve skleníku. Tímto způsobem můžete zajistit, že se mladé rostliny budou vyvíjet bez nevýhod kvůli stálým vnitřním podmínkám.

A to tím spíše, že pěstování v tunelů zaručuje kvalitní vánoční hvězdy. Naučit se šířit a udržovat vánoční hvězdy je obecně snadné, tak proč nevytvořit více rostlin a nevychutnat si různé barvy těchto květin? Dny, kdy musíte tyto květiny kupovat, jsou pryč, protože je možné si je vychutnávat v různých ročních obdobích, nejen na svátcích.

Komplexní průvodce propagací vánočních hvězd

Semena

I když to není podle očekávání, můžete začít vánoční hvězdy ze semen. Tento proces může být pro některé trochu zastrašující, ale správné pochopení metod by vám mělo pomoci tyto rostliny úspěšně zakořenit. Spíš je můžete opylovat sami, abyste si mohli naplánovat, kdy budete sbírat semena.

Krok # 1. Sběr semen

Můžete si koupit semena vánoční hvězdy, ale můžete je také sbírat ze svých stávajících rostlin. Když vánoční hvězdy začnou mizet, dávejte pozor na semenné lusky na stopkách vašich květin. Tyto lusky začínají zeleně a můžete je začít sbírat, jakmile zhnědnou.

Stejně jako u jiných semen, i vy je chcete nejprve osušit v papírovém sáčku. Uzavřený sáček dejte někam na sucho a po několika týdnech můžete začít sbírat semínka. Většinou nepotřebujete nástroje, aby se kapsle otevřely, a stačí použít ruce.

Uvědomte si však, že semena vánoční hvězdy vyžadují, aby klíčily. Pokud znáte stratifikaci semen, jedná se o proces, který musíte udělat, aby semena prolomila klidu. Umístěte je do chladničky asi na tři měsíce a měli byste být připraveni na výsadbu.

Krok # 2. Výsadba

Po stratifikaci si všimnete, jak bude snazší vysypávat lusky a vyjmout semínka. Neexistují žádné jedinečné metody pro setí semen vánoční hvězdy. Jejich pěstování v polytunnel však budete mít snazší, protože vnitřní podmínky se neliší.

Zasejte semena pod půdu asi 1,5 palce a udržujte vlhkost. Na jeden hrnec můžete použít jedno semínko vánoční hvězdy. Umístěte je někde na teplo, ale nepřijímejte na ně přímé sluneční světlo, a semenáčky by se měly objevit po dvou týdnech.

Řezy

Možná je pro některé zahradníky pohodlnější způsob, jak šířit vánoční hvězdy pomocí řízků. Pěstování vánočních hvězd z řízků je rychlejší způsob, jak vytvářet kopie rostlin. Tento proces nevyžaduje žádné přípravné postupy a zaručí klony mateřské rostliny, kterou si vyberete.

Krok # 1. Připravte řízky

Stejně jako u jiných rostlin chcete jako zdroj použít zdravou mateřskou rostlinu. Ujistěte se, že neobsahuje žádné nemoci, včetně stonku, který odříznete. 6palcový řez by měl stačit a můžete to udělat brzy v létě, když na rostlinách zaznamenáte nové výrůstky.

Připravte řízky odstraněním spodních listů, ale ponechte je nahoře. Ponořte každý řez do kořenového hormonu, abyste pomohli s usazením. Pro médium můžete použít jakoukoli sterilní zalévací směs a vložit do ní řez.

Krok # 2. Výsadba

Můžete také použít tunel pro zakořenění řízků, protože je snadnější spravovat vnitřní podmínky. Klíčem k další pomoci při zakořenění je zakrytí nádoby plastovým sáčkem, aniž by se dotýkala řezání. Tím se vytvoří vlhké prostředí a vlhkost se snáze udržuje.

Umístěte řízky někde teplé, ale mimo přímé sluneční světlo. Každý den zkontrolujte řízky, zda médium potřebuje zalévat. Postupem času se můžete rozhodnout, zda chcete řízky přesazovat venku.

Můžete je také nějakou dobu chovat v tunelu, pokud vaše venkovní podmínky stále nejsou ideální. Pro venkovní použití můžete odřezky přesadit na podzim. Ujistěte se, že je nejprve aklimatizujete, abyste zabránili stresu při transplantaci.

Jakékoli extrémní teploty budou škodlivé pro vánoční hvězdy, které se právě usazují.

Zalévání a hnojení vánočních hvězd

Stejně jako u jiných rostlin udržujte půdní vlhkost, aniž byste riskovali, že vaše vánoční hvězdy budou zalévány. Můžete zalévat, když je povrch suchý, ale nečekejte příliš dlouho, protože rostliny mohou vadnout.

U hnojiva můžete začít krmit vánoční hvězdy, když budou mít nové stonky a listy. Stačilo by univerzální hnojivo, ale nezapomeňte jej zředit. Hnojení každé čtyři týdny je ideální pro údržbu a zdraví rostlin.

Závěr

Není žádným tajemstvím, že vidět vánoční hvězdy přináší někoho v prázdninovém duchu. Ale bez ohledu na roční období může být učení, jak šířit vánoční hvězdy, užitečnou dovedností k vytvoření krásnějších květin pro vaši zahradu. Můžete je zasít ze semen nebo použít řízky ze stávající rostliny vánoční hvězdy.

Když pěstujete vánoční hvězdy ze semen, můžete si koupit nebo sbírat některé ze svých rostlin, když jejich květiny vyblednou. Lusky skladujte pro sušení a rozvrstvte je, abyste zajistili klíčení. Na druhou stranu je odběr řízků přímočarý.

Vyberte zdravou rodičovskou rostlinu a nakrájejte asi 6 palců stonku. Odstraňte spodní listy a před výsadbou ponořte řez do kořenového hormonu. Hrnce zakryjte plastovým sáčkem, abyste vytvořili vlhké prostředí.

V obou metodách můžete použít apolytunnelto k zajištění zřízení. Vánoční hvězdy jsou citlivé na teploty pod bodem mrazu, proto si před přesazením venku zkontrolujte kalendář.