Jak propagovat plazivý flox. Nejlepší 2 způsoby

Pokud vás zajímá, jak šířit plíživé floxy, můžete si vybrat z řízků nebo dělení. Vědět, jak šířit plíživé floxy, je jistě užitečná dovednost, protože tato rostlina je všestranná, ať už jako půdní kryt nebo jako doplněk ke stěnám, skalním zahradám a nádobám. Více řečeno, plíživý phlox může růst v zónách odolnosti 3 až 9, takže se neomezujete pouze na místa, kde můžete tuto rostlinu rozmnožovat.

Je však třeba poznamenat, že množení plazivých floxů nebo jakékoli jiné rostliny obecně bude ve skleníku vždy pohodlnější. Zahájení rostlin v interiéru zajistí, že se mladé rostliny usadí bez problémů z drsného a kolísavého klimatu venku. Jakmile jsou rostliny plíživé phloxe dostatečně silné, aby vydržely venkovní výzvy, můžete je přesadit a neměli byste čelit žádným problémům, protože tato rostlina je odolná vůči zvířatům i suchu.

Jak propagovat Průvodce pro plíživé phloxové začátečníky

Možnost č. 1. Řezy

Zakořenění plazivých floxů z řízků je snadný způsob, jak vytvořit více klonů vaší oblíbené rostliny plazivých floxů. Pamatujte, že rozmnožování z řízků zahrnuje použití kořenových řízků, řízků z měkkého dřeva a řízků z tvrdého dřeva. A skvělá věc na plíživém phloxu je, že můžete použít kořenové řízky a stonkové řízky.

Přijímání řízků

Doporučený čas na zakořenění řízků je brzy na podzim nebo v zimě. Na druhé straně je pozdní léto nebo podzim ideální pro sběr stonkových řízků. Výhodou pěstování plazivých floxů v polytunnelis je, že můžete zaručit, že zdravé rodičovské rostliny vydrží tento proces.

S metodami šíření odřezků a dělení musí být mateřská rostlina zdravá. Proto si vezměte zdravou část asi čtyři palce dlouhou pod listem. Rostlina a samotný řez by neměly mít žádné příznaky nemocí a vad.

Příprava a zakořenění

Dřík by měl mít alespoň jeden list, ale žádné květy. Jakmile máte stopku, můžete ji připravit, jako byste to udělali s jiným řezáním rostlin. Ponořte konec do kořenového hormonálního prášku, abyste podpořili vývoj kořenů, než jej zasadíte do vlhkého a dobře odvodňujícího média.

Můžete si vytvořit vlastní směs pomocí hrubého písku, rašeliny a perlitu a zakopat řezání v hloubce, kde jsou listy nad půdou, aby se zabránilo hnilobě. Poté udržujte vlhkost půdy a chraňte řez před extrémními podmínkami. Řezání v polytunnelor můžete ponechat kdekoli, kde vás to nebude obtěžovat.

Možnost č. 2. Division

Druhou metodou šíření plazivých floxů je dělení. Jedná se o vynikající techniku, která funguje i při údržbě, kde také získáte nové závody. Postupem času se váš plíživý flox může rozšířit příliš daleko, takže ho nakonec budete muset rozdělit, a ideální čas k tomu je brzy na jaře poté, co dokončí kvetení.

Oddělovací kořeny

Samotný proces je ve srovnání s jinými rostlinami s hlubšími kořeny poměrně jednoduchý. Rozložíte phlox od sebe a proříznete kořeny. Existuje téměř dělicí čára, kterou můžete použít jako vodítko při oddělování kořenů od hlavní rostliny.

Přesazování

Uvolněte kořeny a půdu, aby bylo zvedání pohodlnější, a v závislosti na tom, jak velká je vaše divize, můžete vytvořit více sekcí pro opětovnou výsadbu. Jakmile máte divize, můžete je znovu zasadit na uvolněnou půdu. Zakryjte odkryté kořeny a udržujte vlhkost.

Některé další úvahy, které si musíte pamatovat, jsou, že chcete zajistit, aby divize neobsahovaly žádnou půdu. Jemnost při zacházení s kořeny je zásadní, protože je snadné je ohnout a zlomit. Nové otvory pro tyto sekce by také měly být větší než jejich kořeny, aby se předvídal růst.

Péče o plazivého floxa

Šíření a zahájení plazivých floxů v tunelech by mělo později vytvořit silné rostliny pro přesazení venku. Nezapomeňte však tyto pokojové rostliny aklimatizovat, abyste zabránili transplantačnímu šoku. Jakmile zvládnou výkyvy, vyberte oblast, která je plně sluncem a má úrodnou a dobře odvodňující půdu.

Ke krmení a zalévání můžete použít hnojivo s pomalým uvolňováním, které podporuje kvetení na vašich plazivých floxech. Udělejte to na konci zimy nebo brzy na jaře a v létě zalévejte každý týden. Dávejte pozor, abyste své rostliny nepřeplňovali, protože plazivý flox snáší sucho.

Závěr

Plazivý flox je jednou z nejlepších rostlin, které můžete použít jako půdní kryt a další. Naučit se šířit plíživé floxy vám pomůže plně využít tuto rostlinu a vytvořit z nich více pro vaši zahradu nebo komerční využití. Dva nejlepší způsoby, jak toho dosáhnout, je použití řízků a dělení.

Krása plazivých floxů je v tom, že můžete použít buď kořenové řízky, nebo stonkové řízky. U druhé z nich můžete na konci léta nebo na podzim začít sbírat zdravé stonky z mateřských rostlin. Stejně jako při výsadbě jiných odřezků můžete ponořit konec sekce plíživého phloxu do kořenového hormonu a podpořit tak rychlejší růst.

Na druhou stranu technika údržby, která udržuje plíživý růst floxů zvládnutelná, je rozdělením. Vzhledem k tomu, že tato rostlina má mělké kořeny, můžete při oddělování kořenů jednoduše sledovat dělicí čáru. Tyto divize by měly být připraveny k výsadbě, ale ujistěte se, že s nimi zacházíte opatrně, protože se snadno ohýbají a lámou.