Jak pěstovat ibišek z řízků ve 3 krocích

Pokud chcete vědět, jak pěstovat ibišek z řízků, potěší vás, že je to jednoduché jako ve třech krocích. Ibišek můžete vždy vypěstovat ze semen, ale množení z řízků je rychlejší a méně náročné. Oba procesy by však byly pohodlné v tunelu, pokud chcete, aby zakořenily bez nevýhod pro pozdější snadnější přesazení.

Podle rozšíření University of Minnesota Extension jsou rostliny ibišku obecně snadno pěstovatelné. Proto byste se neměli cítit zastrašováni, abyste tyto rostliny založili z řízků. Důkladné seznámení s níže uvedenými tipy by mělo zajistit zakořenění a založení v žádném okamžiku.

Jak pěstovat ibišek z řízků pro úspěch

Krok # 1. Užívání řízků

Prvním krokem je výběr mateřské rostliny, která bude vaším zdrojem řízků. Nezapomeňte, že musíte vybrat zdravou rostlinu a samotné odřezky neobsahují žádné nemoci a poškození. Můžete také pěstovat své oblíbené odrůdy ibišku v polytunnel, abyste zajistili, že jsou bez stresu pro sběr řezů.

Jakmile si vyberete mateřskou rostlinu a stonek nového růstu nebo měkkého dřeva, můžete řezat 5palcovou část s alespoň jedním uzlem pod uzlem. Může být také lepší připravit nádoby předem, aby vaše odřezky nemuseli dlouho čekat. Nejlepší čas na vysazení sekcí je koneckonců ihned po odběru.

Můžete použít jakýkoli kontejner, pokud má dobrý odtok a běžným médiem, které zahradníci používají pro ibišek, je směs písku a rašeliny. Nejlepší by bylo, kdybyste toto médium před výsadbou také navlhčili. Poté, co budete mít připravené středně velké nádoby, můžete odřezky odebrat na jaře nebo počátkem léta pro sekce z měkkého dřeva.

Krok # 2. Příprava a výsadba

Před výsadbou se ujistěte, že jste na odřezcích odstranili všechny listy kromě těch nahoře. Můžete také oříznout spodní část sekce pod uzlem listu. Stejně jako při přípravě řízků většiny rostlin můžete konec namočit do kořenového hormonu, aby se urychlil vývoj kořenů.

Nejlepší čas na výsadbu řízků je na jaře, ale můžete to udělat kdykoli, pokud si všimnete nového růstu. Vložte řez do média a poté vyplňte prostor, abyste podpořili jeho stabilitu. Sazbu můžete také snáze zaseknout prstem uprostřed hrnce jako vodítko k místu, kde budete řezat.

Krok # 3. Údržba a přesazování

Hibiscus řízky mohou začít tvořit kořeny během čtyř až pěti týdnů. Správná údržba by vám však měla pomoci růst co nejrychleji. Jak již bylo zmíněno dříve, vlhké médium je nezbytné pro rozvoj řízků.

Vlhkost můžete dále chránit zakrytím nádoby plastovým sáčkem, ale ujistěte se, že nebude v kontaktu s listy. Umístěte je někde v částečném stínu nebo do polytunnel, aby byly chráněny před kolísavými podmínkami. Údržba, kterou musíte udělat, je udržovat vlhkou půdu, dokud se nerozvinou kořeny.

Můžete přesadit rostliny ibišku, když zakořenily, a poskytnout rozptýlené světlo rostlinám, abyste dále podporovali růst. Pomohlo by, kdybyste ibišek aklimatizovali nejprve ve venkovních podmínkách, než jej přesadíte do zahrady. Nakonec počkejte na nový vývoj a rostliny trvale přesaďte do kontejnerů nebo na zahradu.

Péče o ibišek

Umístění

Jak již bylo zmíněno dříve, pěstování ibišku v polytunnelis je užitečné, pokud chcete zajistit stabilní podmínky. Pamatujte, že cokoli pod 32 ° F bude problematické a nejlepší rozmezí pro tyto rostliny je od 60 do 90 ° F. Podmínky mrazu by vyžadovaly použití apolytunnel k ochraně ibišku.

Samotné místo by mělo mít plné sluneční světlo pro lepší kvetení. Můžete také otestovat půdu, abyste zkontrolovali její kvalitu a úrodnost. A nakonec upravte půdu tak, aby měla lepší odvodnění pomocí rašeliny nebo kompostu.

Voda a hnojivo

Stejně jako většina rostlin upravte množství a frekvenci zalévání rostlin ibišku v závislosti na podnebí. Pamatujte, že nadměrné zalévání může ibišek zabít, ale musíte je také dobře zalévat, zejména během kvetení. Ti v nádobách by také měli dostat více vody.

Na druhou stranu, vysoké draselné hnojivo během léta by pomohlo květům vašich rostlin. Pokud jde o údržbu, někteří zahradníci poskytují krmení jednou za měsíc. Jednou týdně můžete své rostliny posílit také tekutým hnojivem.

Běžné problémy

Podle University of Florida jsou běžnými škůdci, se kterými se můžete setkat při pěstování ibišku, mšice, červy a běloši. Vždy sledujte své rostliny, abyste co nejdříve oslovili tento hmyz, abyste usnadnili kontrolu populace. K zacházení s škůdci můžete použít zahradnické oleje, ale pamatujte na pesticidy, které použijete pro masivnější napadení.

Závěr

Existují různé způsoby šíření ibišku, ale použití řízků by mohlo být nejvhodnější pro ty, kteří mají stávající rostliny. Můžete se rychle naučit, jak pěstovat ibišek z řízků ve třech krocích, a ti, kteří mají zkušenosti s kořeny jiných rostlin z řízků, by neměli mít problémy s použitím stejných technik. Vyberte si zdravou mateřskou rostlinu a nakrájejte sekce bez chorob, jako byste to udělali s jinými rostlinami.

Odstraňte listy kromě těch nahoře a konec sekce ponořte do kořenového hormonu. Vložte jej do vlhkého média a zakryjte nádobu plastem, dokud se nevyvinou kořeny. Můžete také umístit odřezky ibišku uvnitř polytunnel, abyste zajistili stabilní podmínky pro rychlejší růst.