Jak množit Dendrobium orchideje z řízků

Možná vás zajímá, jak šířit dendrobiové orchideje z řízků? Dendrobiové orchideje mají celosvětově více než 1200 rodů. Dále se dělí na dva typy: listnaté a vždyzelené rostliny. Oba mají své rozdíly, ale oba typy můžete úspěšně pěstovat ve skleníku.

Pokud s výsadbou orchidejí začínáte, je lepší zvolit opadavý typ, protože jsou odolnější než vždy zelené. Vždyzelené rostliny jsou také skvělou volbou, pokud je zasadíte do apolytunnel, protože se snadno pěstují, pokud dosáhnete správného vnitřního klimatu.

Obecně platí, že dendrobia vyžadují minimální požadavky na světlo, ale musíte je zalévat častěji. Jak rostou, umístěte je pod částečně zastíněné oblasti, kde mohou v určité denní době dostatek slunečního světla.

Jak šířit Dendrobium z řízků

Chcete-li množit dendrobiové orchideje z řízků, postupujte takto:

Krok 1: Odstřihněte hroty

Dendrobium produkuje květiny na krátkých hrotech, které rostou z uzlů na stonku. Jakmile květiny spadnou, zastřihněte hroty, ale nezapomeňte namočit nůžky do tření alkoholu mezi jednotlivými řezy, abyste zabránili šíření možných infekcí.

Krok 2: Ořízněte stonky

Když květiny odumřou, vyberte stonky dlouhé asi půl metru. Odstraňte je z mateřské rostliny a nakrájejte je na části s nejméně třemi uzly v každém.

Krok č. 3: Připravte kořenový podnos

Získejte kořenový podnos a přidejte vrstvu oblázků a vyberte si ze základny nebo kůry mechu sphagnum. Pokud se rozhodnete pro mech, nezapomeňte mech namočit do vody, dokud nenasákne. Vypusťte vodu z mechu a rovnoměrně ji rozetřete na zakořenění. Umístěte řízky orchidejí na mech a postříkejte je vodou. Udržujte své rostliny vlhké tím, že je zakryjete plastovým obalem a zakládací podnos umístěte na teplé místo mimo sluneční světlo.

Krok č. 4: Péče o řízky

Chcete-li zajistit, aby se vaše orchideje dobře rozmnožovaly, měla by být pokojová teplota kolem 75 až 85 stupňů F. Nastříkejte řízky orchideje vodou, aby byly neustále vlhké, ale aby nebyly vlhké. První dva měsíce stříkejte své řízky každé dva týdny ve vodě rozpustným dusíkatým hnojivem, dokud neuvidíte, jak z řízků vyraší listy a kořeny. Ujistěte se, že jste to sledovali lehkým proudem vody. Odstraňte vše, co vykazuje hnilobu.

Krok č. 5: Zalévání

Jakmile uvidíte výhonky a kořeny, zastřihněte stonek mezi klíčky pomocí sterilizovaných nůžek. Přeneste je do hrnců, kde mohou růst. Dendrobium orchideje rostou nejlépe v malých květináčích. Umístěte je do dvoupalcových nádob pomocí výsadbového média ze zvětralé vulkanické horniny, kůry nebo rašeliníkového mechu. Bez ohledu na to, jaké médium si vyberete, namočte jej do vody, dokud není vlhké.

Zasaďte odřezky a ujistěte se, že je stará stopka vzpřímená a výhonky směřují do strany nebo nahoru. V případě potřeby můžete přidat podpěru, aby zůstala ve vzpřímené poloze. Nové listy nakonec vypučí a kořeny dorostou do média.

Proč pěstovat své rostliny v hobby skleníku?

Abyste zajistili, že vaše orchideje porostou zdravě, můžete je umístit do hobby skleníku. Existuje mnoho důvodů, proč zahradníci investují do skleníku, například:

Chraňte rostliny před škodlivými škůdci

Pokud už nějakou dobu pěstujete orchideje, věděli byste, že jsou náchylní k hmyzu, jako jsou třásněnky, šupiny, mšice, červy a roztoči. Jejich udržování v uzavřeném prostoru zabraňuje těmto škůdcům žvýkat vaše orchideje. Kromě toho jsou rostliny uvnitř apolytunnelary bezpečné před infekčními chorobami, které mohou mít vliv na zahradní rostliny.

Dodává se v různých velikostech

Když lidé uvažují o sklenících, automaticky myslí na velké skleníky se skleněnými stěnami. Skleníky však mají různé tvary a velikosti – od skleníků, které můžete umístit na desku stolu, až po skleníky velké jako stodola. Pokud nejste významným pěstitelem rostlin, zahradníci obvykle používají mini-skleníky.

Skvělé pro lidi s malými zahradními prostory

Pokud chcete pěstovat různé plodiny, ale máte jen omezený zahradní prostor, je minipolytunnel dokonalým řešením pro malé prostory. Se standardní velikostí šesti stop můžete umístit minipolytunnelonové balkony, paluby a terasy. K dispozici jsou také menší možnosti, pokud chcete kompaktnější zahradní řešení. I když jsou tyto skleníky relativně menší než obvykle, získáte stejné výhody.

Začněte s výsadbou brzy

Apolytunnel umožňuje zahradníkům zahájit růst rostlin ještě předtím, než ve vaší oblasti začne období výsadby. Bez ohledu na počasí se vašim rostlinám bude ve skleníku dařit. Jakmile se počasí ohřeje, můžete je přesadit do své zahrady, pokud chcete.

Chraňte své rostliny před špatným počasím

Špatné počasí může okamžitě poškodit tvrdou práci vašich měsíců. Apolytunnelis je také užitečný pro ochranu rostlin před nepříznivým počasím, jako jsou bouře, silný vítr, mráz, sníh a další. Můžete je umístit na apolytunnel, kde mohou růst a prospívat.

Závěrečné úvahy o tom, jak množit Dendrobium Orchideje z řízků

Chcete-li pěstovat krásné orchideje, musíte vědět, jak šířit dendrobiové orchideje z řízků. S ohledem na tyto tipy si v každém ročním období užijete hojné květy.