Jak identifikovat rostliny pepře v 6 snadných krocích

Pěstování pepřových rostlin je poměrně snadné, ale můžete se snadno ztratit v procesu identifikace toho, jaký typ chilli pěstujete. Proto se musíte naučit, jak identifikovat papriky a chilli, protože každá odrůda může mít také různé požadavky na růst a péči.

Rostliny papriky mohou produkovat velké, malé, červené, kořeněné a mírně horké plody. Vědět, jakou odrůdu aktuálně máte, vám pomůže nastavit vaše očekávání, až přijde období sklizně. I když pro některé může být obtížné identifikovat podobně vypadající papriky, znalost základů vám pomůže nastartovat výsadbu správného typu pepře, který chcete.

Mezi nejoblíbenější druhy paprik patří papriky, papriky kajenské a papriky Jalapeno. Identifikace rostlin pepře zahrnuje jednoduchý proces a znalost kroků vás jistě v budoucnu učiní lepším zahradníkem.

6 kroků při identifikaci rostlin pepře

Existuje mnoho druhů rostlin pepře a někdy to může být matoucí. Existuje několik druhů a každý z nich se liší tvarem, velikostí, vzhledem květu a dokonce i listy. Pokud plánujete výsadbu paprik ve vaší zahradě, musíte vědět, jak je identifikovat.

Můžete to udělat takto:

Krok 1: Zkontrolujte semena

Prvním krokem při identifikaci rostlin pepře je seznámení se semeny. Pokud je tma, je to s největší pravděpodobností druh C. pubescentního pepře a koruna nebo okvětní lístky by se s růstem rostliny zdály fialové. Pokud však uvidíte slámově zbarvené semeno a okvětní lístky rostliny pepře jsou zelené nebo bílé, je to pravděpodobně z jiného druhu rostlin pepře.

Pokud máte shromážděnou směs semen, nezapomeňte je oddělit podle barvy. Bledě zbarvená semena jsou obvykle sladká a méně kořeněná varianta pepře, zatímco tmavší semena mohou produkovat horkější druhy paprik.

Krok 2: Určete okvětní lístky vašich pepřových rostlin

Další je klasifikace okvětních lístků. Nažloutlé skvrny na základnách laloků koruny jsou náznaky rostlin pepře patřících k druhu C. baccatum. Pokud tyto chybí, pokračujte v identifikaci jeho květů.

 • Dospívající květiny by měly mít fialové nebo fialové květy. Pokud se však květy objeví nazelenalé nebo bílé, možná budete muset přistoupit k identifikaci jeho kalichu.
 • Krok č. 3: Určete jeho květy

  U květů s fialovými korunami může další identifikace vyžadovat, aby zahradník identifikoval své květiny. Rostliny pepře se solitérními květinami patří k druhu C. annum, zatímco rostliny pepře s více než jedním květem na každém uzlu pravděpodobněji patří k odrůdě C. chinense.

  Krok č. 4: Určete kalich ovoce

  Zkontrolujte kalich zralého ovoce. Zkuste hledat kroužky nebo zúžení v oblasti mezi stopkou a kalichem vypěstovaného ovoce. Pokud je přítomen, pak patří do odrůdy C. chinense. Pokud na křižovatce chybí, vraťte se k identifikaci jejích květů. Pokud jde o osamělé květiny, znovu zkontrolujte korunu, abyste mohli dále třídit její vlastnosti (krok 3).

  Krok č. 5: Zkontrolujte počet květů

  Poznamenejte si počet květů na uzlech vaší rostliny pepře a řádně zkontrolujte okvětní lístky květů. Pokud jde o osamělé květiny, prohlédněte si korunu. Pokud se zdá bílý jako mléko a jeho stopka a laloky jsou rovné, patří pepř do odrůdy C.annum.

  Na druhou stranu, okvětní lístky, které se zdají zelené nebo bílé, s laloky stočenými dozadu, jsou známkou toho, že rostlina patří k druhu papriky C. frutescens. naznačuje, že rostlina patří do C frutescens.

  Krok č. 6: Pokračujte v identifikaci rostlin pepře

  Pokračujte v identifikaci vašich pepřových rostlin a porovnejte jejich květiny. Pokud jsou v každém z uzlů přítomny více než dva květy, koruna je bílá s nádechem zelené, nikoli krémově zbarvená, a stopky se objevují vzpřímeně, když květy kvetou, pak jsou papriky odrůdy C. frutescens. Na druhou stranu odrůda C. chinense bude vykazovat květy s přímými laloky koruny.

  Pěstování rostlin pepře uvnitř skleníku

  Skleníkové zahradnictví nabízí řadu výhod, které jsou rostlinám užitečné. Je to prospěšné nad rámec výhod tradičního zahradnictví. Teploty jsou řízeny v rámci apolytunnel, který odpovídá potřebám rostliny.

  Kromě toho jsou zde další výhody pěstování rostlin pepře uvnitř skleníků:

  Ochrana před silným větrem

  Skleníky nabízejí ochranu před prudkým větrem pro vaše rostliny pepře. Díky struktuře uzavřené plastovými fóliemi nebo sklem nebude silný vítr schopen způsobit značné poškození struktury vaší rostliny pepře. Díky tomu budete mít jistotu, že vaše rostlina pepře přežije a bude i nadále přinášet ovoce.

  Ochrana před škůdci

  Rostliny pepře jsou extrémně náchylné k napadení škůdci, jako jsou mšice, červi, brouci, kukuřice a mouchy. Pokud nejsou pod kontrolou, mohla by rostlinu úplně sežrat. Zabezpečené a dobře zakryté skleníky však mohou tyto napadení škůdci udržet na minimu a zajistí, že je budete moci kontrolovat, než se napadení zhorší.

  Vychutnejte si organické papriky

  Jelikož je třeba se vypořádat s menšími škůdci, je používání pesticidů také omezeno na minimum. Díky tomu si můžete vychutnat papriky, které jsou organické a neobsahují žádné chemikálie.

  Jak identifikovat pepře: závěrečné tipy

  Nejdůležitější věcí, kterou si musíte pamatovat, když se naučíte identifikovat papriky, je věnovat pozornost detailům . Ze semen budete mít představu o tom, jaký typ pepře pěstujete a ke kterému druhu patří. Někdy to může být matoucí, ale s ohledem na jednotlivé kroky budete mít průvodce, podle kterého budete postupovat, a identifikace bude snazší.

  Rostliny pepře se mohou pohybovat od sladkých po velmi kořeněné. Proto je důležité vědět, jak identifikovat rostliny pepře před jejich konzumací. Můžete také poskytnout tu nejlepší péči, kterou potřebuje, když přesně víte, ke kterému druhu vaší rostliny patří.