Jak dlouho průměrná matrace vydrží a proč

Pokud chcete vědět, jak dlouho průměrná matrace vydrží, může to být kolem pěti až deseti let. Pamatujte, že matrace se liší materiály a způsobem, jakým je uživatelé spí a udržují, a níže se dozvíte, proč naše matrace vydrží konkrétní období.

Diskutujeme také o typu matrace, který vydrží nejdéle, a pokud má použití staré matrace negativní účinky. Takže bez dalších okolků začněme.

Jak dlouho by měla matrace trvat

Můžete očekávat, že matrace vydrží až 10 let, přičemž některé dosahují pouze 7 let a průměr je pouze kolem 5 let . Rozsah životnosti matrace je samozřejmě široký, protože mnoho faktorů jí může pomoci vydržet déle nebo kratší, než se očekávalo. Nicméně pět až deset let nebo sedm až deset let by mělo být rozumným předpokladem, jak dlouho průměrná matrace vydrží.

Mají matrace datum vypršení platnosti?

Matrace nemají takzvané datum vypršení platnosti, ale můžete začít kontrolovat známky toho, že potřebujete novou, jakmile je věk vaší postele více než pět let. Výrobce může také zmínit, jak dlouho můžete očekávat, že vaše matrace bude vyžadovat výměnu. Mějte na paměti všechny potenciální změny v posteli a své osobní zkušenosti se spánkem, které byste mohli přehlížet, protože jste na to zvyklí.

Jaké faktory ovlivňují životnost matrace?

 • Celková konstrukce
 • Typ matrace
 • Použití
 • Údržba
 • Faktory, které ovlivňují životnost vaší postele, jsou její kvalita, typ samotné matrace, jak ji používáte a jak ji udržujete. Zvažte pořízení matrace od renomované značky, která nabízí záruku a přiměřené zásady vrácení, které naznačují jejich důvěru v kvalitu jejich produktu. Také byste se chtěli seznámit s typy matrací, protože se liší trvanlivostí podle požadavků každého uživatele, a zajistit, abyste postel používali a udržovali opatrně.

  Může matrace vydržet 20 let?

  Matrace může trvat 20 let, ale možná ji posunete mimo její schopnosti. Struktura se může zdát neporušená, ale podpora a pohodlí, které může poskytnout, již nejsou optimální pro kvalitu vašeho spánku. Je lepší vyměnit matraci, jakmile vypadá a cítí se opotřebovaná, než čekat, až dosáhne střední délky života.

  Jaký druh matrace vydrží nejdéle?

  Matrace, která vydrží nejdéle, je pěnová. To zahrnuje matrace z paměťové pěny a latexové pěny ve srovnání s jinými typy, jako jsou polštáře. Přírodní materiály, jako jsou postele z organické latexové pěny, navíc vydrží mnohem déle než matrace ze syntetické pěny, takže nejtrvanlivější a nejdelší matrace je přírodní latex.

  Uvědomte si však, že každá pěnová matrace se liší kvalitou a jak ji používáte a jak o ni pečujete, může ovlivnit její životnost.

  Jaký druh matrace vydrží nejkratší?

  Protože nemají integritu jako pěnové postele, mají vnitřní pružiny a nafukovací matrace kratší životnost. Pružiny uvnitř lůžka pružiny se mohou prohnout nebo poškodit, zatímco nafukovací matrace je náchylná k slzám a děrám, které mohou ztratit tvar. Vyberte si proto postel z latexové pěny, protože je to matrace, která nejlépe drží, nebo zkontrolujte kvalitu konstrukce nafukovací postele nebo vnitřního pružiny, pokud dáváte přednost těmto typům matrací.

  Co se stane s vaší matrací po 10 letech?

  Odbarvení a zápach

  Po deseti letech si všimnete, že vaše matrace již nemá původní barvu. Některé skvrny mohou i nadále zůstat bez ohledu na to, jak s nimi zacházíte, a postel vypadá špinavě, i když jste ji vyčistili. Stejně jako většina starých předmětů může matrace také vyvíjet zápach, což může dokonce naznačovat plísně nebo zvířata, která se v ní hromadí.

  Ztráta integrity matrace

  Matrace již po deseti letech nebudou mít svůj skutečný tvar a strukturu. Například vrstva komfortu nahoře se již nekomprimuje stejně, uprostřed se prohýbá nebo na povrchu se vytvářejí hrudky. Matrace s kovovými částmi, jako jsou ty v pružinách, mohou dokonce vydávat zvuky, protože pružiny se v průběhu let rozpadají.

  Potenciálně se v něm mohou šířit zárodky a alergeny

  Správná údržba a hygiena matrací jsou zásadní pro to, aby byla postel bez alergenů a choroboplodných zárodků. Stárnutí však může zničit materiály matrace, což je činí náchylnějšími k štěnicím, roztočům nebo plísním. Degradace materiálu může také podpořit růst bakterií.

  Může vám stará matrace způsobit nevolnost?

  Ze staré matrace vám může být špatně, kvůli výsledné špatné kvalitě spánku. Nedostatek spánku a nekonzistentní plány spánku vás mohou ohrozit zdravotními podmínkami. Kromě toho můžete vyvinout bolest těla, protože trávíte noc bez páteře v neutrální poloze.

  Dalším účinkem staré matrace na vaše zdraví jsou alergie. Roztoči, plísně a další alergeny na matraci mohou váš stav zhoršit. Můžete si také všimnout podráždění pokožky zárodky a jinými dráždivými látkami, které se shromažďují na posteli.

  Závěr

  Doufáme, že tento průvodce trvanlivostí matrace byl užitečný. Abychom si zrekapitulovali, jak dlouho průměrná matrace vydrží, může to být kolem 5 až 10 let. Nemusíte však čekat, až vaše postel dosáhne střední délky života.

  Průběžně sledujte své zážitky ze spánku a vizuálně kontrolujte matraci, zda nevykazuje známky opotřebení. Pamatujte, že pokud se cítíte nepříjemně po celou noc, může to ovlivnit kvalitu vašeho spánku a rutinu. A pokud potřebujete vědět, kdy si pořídit novou matraci, vyzkoušejte náš samostatný článek o tipech.