Snadný průvodce ve 4 krocích, jak čistit parapety s plísní

Vědět, jak vyčistit okenní parapety s plísní, může být přínosem pro každého, zvláště pro ty, kteří milují pobyt u oken, zatímco sedí a popíjejí horkou kávu v deštivém dni. Jak si užijete venkovní scenérii, když jsou vaše okenní parapety plné plísní?

Už se nemusíte bát, protože čisté okno je vždy možné při správném procesu čištění! Tento článek vás provede nejlepšími, ale snadnými a bezproblémovými kroky, jak udržet vaše okenní parapety bez plísní.

Musíte pouze připravit směs, vydrhnout formy a nechat je uschnout. Pokračujte ve čtení tohoto článku a dozvíte se více!

Co způsobuje růst plísní na okenních parapetech?

Existují různé důvody, proč se okenní parapety často infikují růstem plísní. Některé z těchto příčin jsou následující:

 • Únikající déšť
 • Nedostatek řádného větrání
 • Kondenzace v důsledku rozdílných teplot uvnitř a vně oken
 • Vlhkost (zejména v kuchyních nebo koupelnách)
 • Špatné těsnění oken
 • Nepravidelné čištění oken (prach se může změnit v růst plísní)
 • Zajistěte, aby se těmto věcem zabránilo a okamžitě opravte poškození, abyste zabránili růstu plísní na okenních parapetech. Můžete se podívat na tuto příručku o tom, co způsobuje plíseň na oknech, abyste se dozvěděli více.

  Jak můžete vyčistit plíseň na okenních parapetech?

  Plíseň na okenních parapetech může být jednou z nejnepříjemnějších věcí, kterou můžete v domě zažít. Naštěstí, čtyři snadné kroky mohou každému pomoci vyřešit tento problém s růstem plísní!

  Krok č. 1. Připravte si materiály

  Před zahájením procesu čištění se ujistěte, že jste shromáždili všechny potřebné materiály. Možná budete potřebovat čisté hadry a neabrazivní kartáč.

  Kromě toho si můžete vybrat, jaký čisticí prostředek nebo směs chcete pro proces čištění použít. Některé z účinných čisticích roztoků jsou následující:

 • Bělicí voda (jeden díl bělidla na tři díly vody)
 • Horká mýdlová voda
 • Bílý ocet
 • Borax
 • Peroxid vodíku
 • Jedlá soda
 • Amoniak; a
 • Tea tree oil
 • Čistící prostředky zakoupíte i v nejbližších prodejnách.

  Krok č. 2. Pro bezpečnost noste ochranné pomůcky

  Při údržbě domácnosti je vaše bezpečnost nutností. Před čištěním si nasaďte ochranné pomůcky, jako jsou gumové rukavice, maska ​​proti prachu a ochranné brýle.

  Podlahu je také lepší přikrýt hadrem nebo hadrem, aby se zachytila ​​případná padající plíseň. Nakonec prosím otevřete okna, aby bylo zajištěno dostatečné větrání, aby nebezpečné spory mohly uniknout a zabránilo se nejhorším následkům jejich požití.

  Krok č. 3. Vydrhněte plíseň

  Ponořte svůj neabrazivní kartáč do čisticí směsi, kterou jste si vybrali dříve. Poté jej použijte k vydrhnutí plísní z okenních parapetů.

  Pamatujte, že musíte kartáč pravidelně namáčet, abyste odstranili plíseň. Poté budete muset formy setřít čistým hadříkem.

  Krok č. 4. Nechte parapety vyschnout

  Nakonec budete muset nechat vaše okenní parapety vyschnout. Nezapomeňte prosím nezavírat okno, pokud ještě nevyschlo.

  Pokud se na okenním parapetu stále nacházejí zbytky, je nejlepší je otřít. Proces můžete také zopakovat, pokud se plíseň neodstraní na první pokus.

  Jak můžete zabránit růstu plísní na okenních parapetech?

  Prevence růstu plísní je nejlepší způsob, jak uniknout tomuto nepříjemnému problému. Existuje však mnoho způsobů, jak to udělat.

  Díky tomu vám tento článek nabízí dva tipy a strategie, jak zabránit plísním na okenních parapetech.

  Tip č. 1. Kontrolujte vlhkost

  Nejprve si možná budete chtít koupit nebo půjčit vlhkoměr, abyste zkontrolovali úroveň vlhkosti uvnitř vašeho domu. Abyste zabránili kondenzaci, budete muset dosáhnout optimální úrovně vlhkosti mezi 40 % až 50 % a ne více než 40 % během zimního nebo chladného období.

  Kromě toho můžete také použít odvlhčovač k odstranění vlhkosti ze vzduchu. Nejlepší je také otřít okna, skla, rámy a parapety, aby se odstranila vlhkost způsobená kondenzací.

  Tip č. 2. Udržujte parapety čisté

  Udržování okenních parapetů čisté je nejjednodušší způsob, jak zabránit růstu plísní. Chcete-li to provést, budete muset okna kontrolovat jednou nebo dvakrát týdně kvůli pravidelné údržbě.

  Zajistěte pravidelné odstraňování prachu, protože se může změnit na plíseň, když se nečistí. Kromě toho nezapomeňte udržovat parapety vždy suché.

  Můžete si přečíst tento článek o tom, jak zabránit plísním kolem oken, abyste se o tomto procesu dozvěděli více!

  Závěr

  Plíseň může vždy růst na tmavých a vlhkých místech. Pokud nejsou okamžitě očištěny a ošetřeny, mohou přinášet různé zdravotní účinky, které mohou lidem v domácnosti škodit.

  Naštěstí je odstraňování plísní z takových míst, jako jsou vaše okenní parapety, bezproblémové. Stačí si připravit potřebné materiály, vydrhnout formu z parapetů, setřít zbytky a nechat uschnout.

  Vždy však pamatujte na to, abyste se při práci na tomto problému drželi v bezpečí. Před mícháním roztoků a kontaktem s plísněmi používejte ochranné pomůcky.

  Protože jste si přečetli tento článek o tom, jak vyčistit parapety od plísně, můžete nyní začít pracovat na tom svém!