Proč můj pokoj voní jako plíseň? Průvodce odstraněním v 7 krocích

Pokud jste se někdy zeptali: „Proč můj pokoj páchne plísní“, možná je čas provést inspekci. Někdy plíseň roste nepozorovaně a stává se problémem.

Co je to za nepříjemnou vůni?

Cítíte ve svém pokoji závan vlhkého zápachu ponožek bez přítomnosti mokrých ponožek? Nebo si možná všimnete zemitého a zatuchlého zápachu, aniž byste ve svém pokoji měli rostliny?

Možná vás zajímá příčina těchto nepříjemných pachů, a to právem, protože je způsobují houby. Pro vaši informaci je zde článek o tom, jak voní domácí plíseň, abyste se seznámili s různými vůněmi hub.

Lidé však často tyto vůně zavrhují jako způsobené nedostatečným větráním v jejich místnosti. Nedostatek větrání v místnosti přispívá k nepříjemnému zápachu, protože zachycuje vlhkost, která pak vyvolává růst plísní.

Plísni obvykle trvá maximálně 48 hodin, než se vytvoří. Během této doby není vůně tak patrná a zachytili byste ji jen závan.

Jak se však plíseň vyvíjí a šíří, vůně se stává zřetelnější a intenzivnější.

Co způsobuje zápach plísně?

Existuje několik příčin zápachu plísní, hlavní příčinou je poškození vlhkostí nebo vodou. Existuje několik forem poškození vodou.

Důvod může sahat od stěn nasávajících vlhkost až po netěsnosti stropů do místností. Poškození vodou může mít také podobu netěsností z parapetů nebo zlomeného těsnění.

U místností s přilehlými koupelnami je příčina vlhkosti výraznější. Vaše koupelna je jednou z místností s nejvyšší vlhkostí ve vaší domácnosti; na druhém místě je kuchyně.

V každém případě nemůžete odstranit zápach plísní ze svého pokoje, pokud nezjistíte příčinu poškození vodou a neodstraníte ji odpovídajícím způsobem. Zde je článek o tom, jak opravit vodou poškozenou žulu doma, který vám může pomoci nebo vás alespoň informovat o tom, jak k opravám poškození vodou dochází.

Dalším důvodem zápachu plísně je hojný zdroj potravy nebo organické nečistoty ve vašem pokoji. To může být způsobeno tím, že se míza ze stromů dostane na vaše okna a vlhkost ve spárách, což by mohlo vést k růstu plísní.

Jak můžete odstranit zápach plísně?

Existuje několik způsobů, jak odstranit zápach plísní ve vaší domácnosti. Podělíme se o kroky k odstranění zápachu plísně.

Předtím vás však vyzýváme, abyste nejprve zjistili, odkud zápach plísně pochází. V opačném případě nemusí metody odstranění fungovat nebo mohou být kontraproduktivní.

Kromě toho doporučujeme zkontrolovat vaši místnost, zda nedošlo k poškození vodou, protože nemusí být odhaleno a mohlo by to vést k budoucímu růstu plísní i po odstranění plísní.

A konečně, při práci na procesu odstraňování plísní si nasaďte ochranné pomůcky, protože jejich vystavení může vyvolat kožní alergie nebo dýchací potíže.

Krok č. 1. Umyjte předmět

Pokud jste našli důvod problému s plísní, umyjte jej. Pokud je původem zápachu plísně oblečení, spusťte jej v pračce.

Zkontrolujte své věci, zda nejeví známky růstu plísní, a poté je odpovídajícím způsobem vyperte. Pokud nejsou křehké, dejte do praní bělidlo.

Pokud jsou, uchýlit se k použití jedlé sody. Umyjte jej třikrát, nejprve jej vyčistěte, podruhé odstraňte zápach plísní a potřetí důkladně odstraňte nepříjemný zápach.

Krok č. 2. Vysušte to

Po umytí kontaminované věci přirozeně osušte. Pověste věci na prádelní šňůru, aby se vyvětraly.

Tento krok je také užitečný při zabíjení zbývajících spor plísní na předmětu.

Krok č. 3. Věnujte se větším předmětům

Vzhledem k tomu, že se plíseň šíří rychle, je pravděpodobné, že se dostala na nadměrně velké kusy, které nelze prát v pračce. V této situaci vše vyčistěte.

Použijte bělicí vodu a poté vše setřete. To se doporučuje zejména pro místnosti s přilehlými koupelnami.

Vyperte záclony, koberce, vše, co bylo znečištěné plísní.

Krok č. 4. Opravte poškození vodou

Jak bylo uvedeno výše, poškození vodou je hlavní příčinou růstu plísní. Zkontrolujte proto poškození vodou nebo to svěřte odborníkovi; je to na tobě.

Pokud si můžete ušetřit trochu na formální kontrolu poškození vodou, důrazně to doporučujeme, abyste nepřišli o žádné problémy s poškozením vodou.

Krok č. 5. Použijte odvlhčovač

Odvlhčovače zabraňují budoucímu růstu plísní tím, že udržují úroveň vlhkosti na rozumných úrovních. Dávejte však pozor na vlhkost, kterou shromažďuje, a čas od času ji vyprázdněte.

Krok #6. Vyměňte špatný zápach

Poté, co se zbavíte problému s plísněmi a jeho doprovodným zápachem, zkuste použít požírače zápachu. Můžete použít Febreze nebo Downy Unstoppables k odstranění vůně plísně a nahradit ji čerstvější.

Krok č. 7. Vyměňte poškozené položky

Protože ne všechny položky bude možné zachránit po problému s houbami, buďte připraveni je vyměnit. Jedním příkladem by mohla být výměna shnilých skříní nebo ručníků, které byly důkladně infikovány plísní.

Závěr

Odpověď na otázku týkající se plísní „proč můj pokoj páchne jako plíseň“ je, že se v něm může objevit plíseň. Doufejme, že jsi vzal vůni vlhkých ponožek jako varování a věnoval se jí.