Péče o bazén 101: Jak se snadno zbavit vodní plísně v bazénu

Prvním krokem, jak se zbavit vodní plísně v bazénu, je zjistit, jaký druh vodní plísně je ve vašem bazénu.

Plísně se vyskytují spíše v místech, kde je dostatek vody a vlhkosti, a proto není divu, že se plísně vyskytují i ​​v bazénech. Přestože je to typické, neměli byste tolerovat vodní plísně.

Přečtěte si tento článek dále, abyste se dozvěděli více o vodních plísních a o tom, co s tím můžete dělat.

Co jsou vodní plísně?

Vodní plísně se daří na povrchových vodách, což dává smysl, proč se vyskytují v bazénech.

Vodních forem, se kterými se můžete v bazénu setkat, je více druhů a jsou barevně odlišeny. Běžné jsou bílá plíseň a růžový sliz.

Jedním z nejznámějších druhů vodních plísní je bílá plíseň. Pokud se bojíte bílé plísně, přečtěte si tento článek o tom, jak se zbavit bílé plísně v bazénu.

Jak vypadají vodní formy?

Jak bylo uvedeno výše, existují různé druhy vodních plísní. Nejznámější z nich je bílá plíseň.

Bílá plíseň roste přirozeně na vodě a ošetření v bazénu ji neovlivňuje. Ve srovnání se zelenými řasami však bílé plísně pod sluncem rychle hynou.

Bílé plísně jsou podobné filmu a jsou často přirovnávány k roztrhaným hedvábným papírům. Na druhou stranu růžový sliz vypadá jako řasa.

Růžový sliz se běžně spojuje s bílou plísní. Ve srovnání s bílou plísní je však snadno zjistitelná.

Růžový sliz se nachází především na stěnách bazénu a bazénových filtrech. Při dotyku jsou také slizké a nikomu nedoporučujeme dotýkat se ho holýma rukama.

Co způsobuje vodní plísně?

Růst bílé plísně a růžového slizu začíná v malých množstvích, ale může se rychle množit do kolonie, pokud je ponechán bez dozoru. Existuje několik důvodů pro jejich vývoj, ale problémy s filtrací jsou nejčastější.

Problémy s filtračním systémem vedou ke stagnaci vody, která nevyhnutelně vítá růst plísní. Přesněji řečeno, stojatá voda vašeho bazénu vede k hromadění mikroorganismů.

Nevyvážená voda také vede k růžovému slizu a bílé vodní plísni. Tyto vodní plísně se vyskytují v přírodě, takže by neměly existovat v bazénech.

Když ve vašem bazénu chybí biguanid nebo chlór, může se tvořit bílá plíseň a růžový sliz. To by pak učinilo váš bazén nebezpečným pro plavání.

Jaké jsou účinky vodních plísní na bazén?

Dlouhodobé vystavení plísním je obecně nebezpečné. Stejné je to s vodní plísní; škodí vašemu tělu, pokud jej požijete nebo se vám dostane do očí.

Chcete-li vědět více o tom, co se stane po náhodném požití plísně, zde je článek o tom, co se stane po vypití plísně.

Růžový sliz může vést k infekci, pokud jste mu vystaveni delší dobu. Na druhou stranu je bílá plíseň relativně neškodná, pokud se jí nevystavujete pravidelně.

Pokud jste však vůči plísním zranitelní, můžete při plavání trpět alergií.

Odstranění vodních plísní v bazénech

Vzhledem k tomu, že jsme se již podělili o to, jak odstranit plíseň z bílé vody, pustíme se místo toho do procesu odstraňování růžového slizu. Zde jsou kroky:

Krok č. 1. Zkontrolujte a vyčistěte filtr vašeho bazénu

Bílá plíseň miluje růst na plastových částech vašeho bazénu, jako je PVC potrubí. Růžový sliz následuje po bílé plísni a tyto dva vyskytující se na stejném místě vedou k dalšímu poškození filtrace.

Musíte se podívat na stav filtru vašeho bazénu a podle toho jednat. Pokud jej ucpává růžový sliz a bílá plíseň, vyčistěte je pomocí techniky zpětného proplachu.

Krok č. 2. Otestujte pH vody v bazénu

Pořiďte si tekutou testovací sadu nebo nějaké testovací proužky k vyhodnocení hodnot pH vody v bazénu. Růžový sliz ovlivňuje chemii vody ve vašem bazénu, takže jeho testování by prověřilo, s čím máte co do činění.

Navíc by vám pomohlo vyrovnat hladinu pH, pokud si to nejprve otestujete.

Krok č. 3. Šok

Tento krok je nebezpečný, ale je nutné zabít růžový sliz. Vodu v bazénu musíte šokovat v poměru 3 nebo 4:10 000, v librách k galonům, resp.

Krok č. 4. Štětec

Po šokování vody v bazénu, a když už je to bezpečné, vodu vypusťte. Poté bazén vykartáčujte, abyste odstranili sliz a další formy růstu v bazénu.

Používejte pouze kartáč vhodný pro váš bazén. Měkké štětiny jsou na dlaždice, zatímco ocelové štětiny jsou na beton.

Krok č. 5. Zkontrolujte filtr a úroveň pH

Vraťte se k prvním dvěma krokům, abyste zajistili, že je nyní bazén v lepším stavu. Zkontrolujte svůj filtr, zda funguje správně nebo zda je nyní čistý.

Pro jistotu použijte chemické čističe na filtr, abyste vyčistili plíseň, která jím prošla. Nakonec otestujte alkalitu bazénové vody, úroveň pH a úroveň dezinfekce.

Závěr

Dodržet návod, jak se zbavit vodní plísně v bazénu, vyžaduje hodně úsilí. Doufáme, že tento článek o plísni v bazénech vám pomohl vyřešit vaše problémy s plísněmi a bazény.