Které jídlo plesniví nejrychleji? Užitečný průvodce

Vzhledem k tomu, že plíseň může růst téměř kdekoli, vědět, které potraviny plesniví nejrychleji, vám může pomoci skladovat potraviny náchylné k plísním v bezpečnějším prostředí odolném vůči plísním. Obecně platí, že plísně se nejrychleji rozvíjejí vlhké potraviny nebo potraviny s vysokým obsahem vody, jako je měkké ovoce.

Díky tomu by mě napadlo několik různých potravin. Jak zabráníte růstu plísní a lze stále jíst plesnivé potraviny? Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli odpovědi a vše ostatní, co potřebujete vědět o tom, u které potraviny se plíseň rozvine jako první.

Jaký druh jídla nejrychleji vytváří plísně?

Abyste pochopili, jaký druh potravin plísní nejrychleji roste, měli byste nejprve pochopit, jak se plíseň vyvíjí. Plíseň je druh houby, která pomocí vzdušných výtrusů hledá vhodné místo k růstu.

Nejvhodnějším prostředím pro růst plísní jsou chladná místa s dostatkem vody, potravy a dobrou kvalitou vzduchu. Jako takové budou čerstvé potraviny s vysokým obsahem vody vystavené přírodě náchylné k plísním.

S ohledem na to již můžete vidět, proč chléb, sýr, ovoce s jemnou slupkou a zelenina ponechané na otevřeném prostranství jsou téměř vždy terčem plísní. Naproti tomu suché potraviny plesniví pomaleji než vlhké. Nejlepším srovnáním by byl bílý chléb a pita chléb.

Bílý chléb spolu s celozrnným chlebem a pečivem s ovocem plesniví rychleji než chléb pita, protože bílý chléb je citlivější na vlhkost ve vzduchu. Pita chlebu a podobným potravinám jako takovému trvá déle, než se vytvoří plíseň, a následně mají delší trvanlivost.

Jaké jídlo lze jíst, i když máte plíseň?

Plíseň téměř vždy způsobuje kažení potravin, díky čemuž je jídlo nepoživatelné. Když už bylo řečeno, nejrozumnějším rozhodnutím by bylo vyhodit jídlo, když na něm vidíte růst plísní.

Není tomu však vždy tak. V některých případech můžete stále jíst určité druhy potravin, pokud odříznete plesnivou část, aniž byste se jí dotkli nožem.

Druhy potravin, které můžete zachránit, jsou pevná zelenina a ovoce, jako je mrkev a jablka, tvrdý sýr, tvrdý salám, sušená šunka a další podobné potraviny. Můžete také zachránit sýr, kde je plíseň ústřední součástí zpracování, jako je gorgonzola.

Nejlepší by bylo nezapomenout uříznout palec kolem, nad a pod plesnivou oblastí, abyste se ujistili, že zachráněné potraviny jsou bez plísní. Na rozdíl od toho byste měli okamžitě vyhodit chléb, pečivo, želé a džem, arašídové máslo, ořechy, maso, jogurt, měkké ovoce a zeleninu a vařené jídlo, když uvidíte, že začíná růst plíseň.

Co děláte, abyste zabránili tvorbě plísní na potravinách?

Podle amerického ministerstva zemědělství můžete podniknout několik kroků, abyste zabránili vzniku plísní u vašich potravin. Prvním krokem, který můžete udělat, je uchovávat potraviny v chladničce. Pokud musíte jídlo vyndat, bylo by nejlepší nedržet je mimo lednici déle než dvě hodiny.

Vzhledem k tomu, že čerstvé ovoce a zelenina jsou náchylné k napadení plísní, bylo by nejlepší je zakrýt plastovým obalem, aby byly chráněny a zároveň zůstaly vlhké. Při podávání jídla byste také měli mít kryt nasazený, abyste zabránili vystavení sporům plísní.

Skvělou praxí by bylo také běžné čištění lednice a dalších míst, kde skladujete potraviny. Plísně a bakterie se tak nebudou mít kde množit.

Spóry plísní nejsou škodlivé při vdechování v malých množstvích, ale mohou se rychle rozrůst ve vašem jídle. Abychom vám je pomohli omezit, přinášíme článek o tom, jak se zbavit spór plísní ve vzduchu.

Je plesnivé jídlo nebezpečné?

Plesnivé potraviny jsou nebezpečné v závislosti na druhu plísně, která na nich roste. Nezhoubná plíseň nacházející se na gorgonzole a dalších podobných sýrech je přirozenou a nezbytnou součástí výrobního procesu. Dokud odříznete houby, můžete si pochutnávat na sýru.

Plíseň je však pro vaše zdraví nebezpečná, i když se v potravinách nevyskytuje. Pouhé vdechování spór plísní může způsobit nepříznivé zdravotní účinky, jako je svědění očí, kůže a dýchací potíže.

Účinky plísní na lidské tělo se mohou zhoršit, pokud je houba přijímána potravou, protože plísně mohou produkovat chemikálie zvané mykotoxiny. Některé druhy plísní produkují tuto chemikálii, včetně nechvalně známé toxické černé plísně.

Pokud člověk přijímá velké množství mykotoxinu nebo je mu dlouhodobě vystaven, může se u něj rozvinout onemocnění. V některých případech mohou tyto toxiny dokonce vést ke smrti.

Mykotoxin z černé plísně je nebezpečný při požití nebo vdechnutí. Abychom vám ji pomohli identifikovat, podívejte se na tento úplný průvodce, jak snadno identifikovat černou plíseň.

Závěr

Ať už jde o to, aby bylo vaše jídlo v bezpečí, nebo vám pomohlo ve vědeckém experimentu, vědět, které jídlo bude plesnivět nejrychleji, vám pomůže určit produkty, které jsou nejvíce náchylné k napadení houbami. Jakmile zjistíte, které potravinářské produkty jsou zranitelné, můžete přijmout nezbytná opatření, abyste vy i vaši rodinu udrželi v bezpečí a bez nemocí.