Jaký je rozdíl mezi chemickou a biologickou kontrolou?

Jaký je rozdíl mezi chemickou a biologickou kontrolou? Spočívá především v použitých látkách — syntetické chemikálie pro chemickou ochranu a živé organismy pro biologickou kontrolu škůdců k likvidaci škůdců.

V tomto článku budou vysvětleny dvě metody kontroly škůdců – chemická kontrola a biologická kontrola škůdců. To je pro vás, abyste odlišili a získali hlubší pochopení toho, jak se tyto metody využívají, na základě výhod a nevýhod každého typu.

Co je chemická kontrola?

Chemická kontrola využívá syntetické chemikálie k likvidaci škůdců. Tento typ hubení škůdců je založen na toxických (jedovatých) látkách nebo silných chemikáliích, lidově známých jako pesticidy, které dokážou účinně hubit nebo hubit škůdce, aniž by poškodily plodiny.

Vzhledem k tomu, že pesticidy jsou složeny z toxických látek, není vhodné je konzumovat. Důrazně se doporučuje řádná hygiena po použití a správné skladování mimo dohled a dosah dětí.

Chemická ochrana má různé typy: insekticidy, herbicidy, rodenticidy a fungicidy. Insekticidy likvidují hmyz; herbicidy zabraňují nežádoucí vegetaci v plodinách; rodenticidy hubí hlodavce; a fungicidy likvidují parazitické houby.

Pokud jsou škůdci malí, postřikování pesticidy by bylo v pořádku. Pokud jsou škůdci velcí, doporučuje se použít návnadu nebo past.

Co je biologická kontrola škůdců?

Na rozdíl od chemické ochrany nepoužívá biologická ochrana proti škůdcům žádné chemické nebo toxické látky k likvidaci škůdců. Místo toho používá živé organismy k hubení nebo hubení škůdců.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozenou metodu, nebudou poškozeni lidé ani životní prostředí. Darwinův koncept přežití nejschopnějších hraje v tomto typu hlavní roli.

Tato kontrola škůdců se opírá o symbiotické vztahy: konkurence, parazitismus, predace a tak dále. Při použití Darwinova konceptu v boji proti škůdcům je jen přirozené předpokládat, že škůdci budou eliminováni, pokud pouze použitá biologická kontrolní činidla budou silnější než škůdci.

Přestože jsou kontrolními činidly živé organismy používané k boji proti škůdcům, má potenciál přinést nové problémy, protože se řídí konceptem potravní sítě.

Výhody chemické kontroly

  • Účinnost – Použití syntetických chemikálií při chemické kontrole je vysoce účinné při hubení škůdců. Je efektivní a vyžaduje minimální úsilí k nasazování plodin.
  • Nákladově efektivní – Chemická kontrola je nákladově efektivní. Je snadno dostupný pro každého, vysoce účinný při likvidaci více druhů škůdců a lze jej použít kdekoli.
  • Rychlé – Při chemické kontrole se primárně používají syntetické chemikálie/toxické nebo jedovaté látky, které škůdce okamžitě zabíjejí. Chemická kontrola se obvykle projeví ihned po použití.
  • Produkce – Jelikož chemická kontrola používá k hubení škůdců chemikálie, znamená to, že by mohla být masově vyráběna a může být prodávána v různých místních obchodech a online.

Nevýhody chemické kontroly

  • Znečištění půdy – Chemická kontrola se používá hlavně u plodin. Půda by se tedy mohla potenciálně poškodit, pokud by se na půdu vždy dostaly silné toxické chemikálie.
  • Zabíjí organismy – Chemická kontrola by mohla potenciálně zabít nebo poškodit organismy kvůli vysoké toxicitě chemikálií/látek používaných při výrobě chemické ochrany proti škůdcům.
  • Odolnost – Když víme, jak silné jsou chemikálie používané při chemické kontrole škůdců, překvapivě si škůdci mohou vybudovat odolnost vůči vysoké toxicitě chemické ochrany proti škůdcům.
  • Požití – Silné chemikálie jsou pro člověka skutečně škodlivé a chemická kontrola se skládá ze silných chemikálií. Při požití by mohl tělu ublížit.

Výhody biologické ochrany proti škůdcům

  • Šetrné k životnímu prostředí – Vzhledem k tomu, že biologická ochrana proti škůdcům neobsahuje žádné chemikálie a k odstranění škůdců používá pouze živé organismy, nemůže poškodit naše životní prostředí.
  • Bezpečný – Před poznáním, že biologická ochrana proti škůdcům neobsahuje žádné silné chemikálie, nemohla nic poškodit, což znamená, že je bezpečná.
  • Udržitelná – Biologická ochrana proti škůdcům využívá k hubení škůdců živé organismy. Nevyžaduje použití přírodních zdrojů k výrobě produktu na hubení škůdců.
  • Nízkonákladová – Biologická ochrana proti škůdcům je z dlouhodobého hlediska levná. Použití biologické ochrany proti škůdcům je relativně trvalé a nevyžaduje plánované ošetření.

Nevýhody biologické ochrany proti škůdcům

  • Časová náročnost – Jednou z nevýhod biologické ochrany proti škůdcům je její pomalý nástup účinku. Chvíli trvá, než kontrolní prostředky zabijí škůdce.
  • Obtížné – Je obtížné provádět biologickou kontrolu škůdců. Člověk musí mít dostatek znalostí a dovedností ve znalosti množství a druhů používaných k hubení škůdců.
  • Účinnost – Protože je obtížné provádět biologickou kontrolu, odráží se na plodinách, zda je účinná či nikoli, což znamená, že její účinnost je nejistá.
  • Zpočátku drahé – Biologická ochrana proti škůdcům je zpočátku poměrně drahá kvůli druhu, který je nutné získat, aby se zvýšila její účinnost, ale z dlouhodobého hlediska je levná.

Závěr

Porovnáním těchto dvou metod je zodpovězena otázka, „jaký je rozdíl mezi chemickou a biologickou kontrolou“. Chcete-li hlouběji porozumět kontrole škůdců, zkuste si přečíst tento článek o „co je to mikrobiální kontrola“.

Chemická kontrola se skládá ze silných, toxických látek, které jsou hromadně vyráběny a prodávány jako produkt do různých obchodů. Tento typ hubení škůdců je vysoce účinný, nákladově efektivní a funguje okamžitě.

Jedinými nevýhodami jsou: přispívá ke znečištění půdy, může zabíjet organismy, škůdci si vůči němu mohou vybudovat rezistenci a při požití by mohl být škodlivý.

Biologická ochrana proti škůdcům na druhé straně využívá k hubení škůdců živé organismy (látky biologické ochrany). Tento typ může být časově náročný, obtížně proveditelný, může chvíli trvat, než bude účinný, a drahý, ale je šetrný k životnímu prostředí, bezpečný, udržitelný a především levný.

Pokud vás to zajímá, můžete se také podívat na tento článek o „co je komerční hubení škůdců“.