Jaký je proces dárcovství orgánů? 6 překvapivých úvah!

Snažíte se pochopit, jaký je proces dárcovství orgánů? No, jste na správném místě; zde najdete všechny odpovědi na svou otázku a probereme to podle orgánů.

Dárcovství orgánů je proces, při kterém dárce daruje svůj orgán lidem, kteří ho potřebují. Orgánem mohou být ledviny, oči a játra. Dárcovství orgánů je živý proces dárcovství. Dárce orgánů může zachránit životy mnoha lidí.

Darování orgánů znamená, že darujete příjemci nový, zdravý a příjemný život. Přestože je dárcovství orgánů jednoduchý proces, musíte dokončit několik kroků, abyste byli způsobilí darovat orgán. V tomto článku se podrobně věnujeme dárcovství orgánů a jeho procesu. Zde jsou kompletní znalosti o tomto tématu. Zůstaňte tedy v kontaktu s tímto článkem, abyste dobře porozuměli.

Které orgány lze darovat?

Dobře, přemýšlíte o tom, které orgány můžete darovat. Zde uvádíme seznam orgánů, které můžete darovat. Orgány může darovat jak mrtvý, tak živý člověk. Zde jsou různé orgány, které může člověk (mrtvý nebo živý) darovat:

Ledviny

Poruchy nebo selhání ledvin jsou v dnešní době nejčastější. Mrtvý člověk daruje obě své ledviny příjemci. V průměru mohou ledviny zemřelého zachránit život druhému člověku. Maximální životnost ledviny dárce je asi devět let. Ale tato délka života se u každého člověka mění. Člověk, který trpí poruchou ledvin, potřebuje transplantaci ledviny. Živý člověk může darovat pacientovi jednu ledvinu a jednoduše si užívat života s jednou ledvinou.

Játra

Játra jsou také nejdůležitějším orgánem v našem těle; plní různé funkce, jako je vylučování a produkce žluči, vylučování hormonů, bilirubinu a cholesterolu. Pomáhá při kontrole metabolismu tuků, bílkovin, aktivaci enzymů. Pomáhám také při výrobě plazmy a krve nebo při filtraci či čištění krve. Pomáhá při růstu a produkci buněk v našem těle. Játra mrtvého člověka nebo zemřelého dárce lze rozdělit na dvě poloviny a darovat dvěma osobám. Znamená to, že zemřelý dárce zachrání životy dvou lidí. Mnohem více, žijící dárce může také darovat svou polovinu jater pacientovi a zbývající polovinu pro jeho přežití, protože játra se u živého člověka přirozeně regenerují do své plné velikosti.

Srdce

Stejně jako ostatní orgány je srdce také nejdůležitějším orgánem pro přežití člověka. Je to proto, že srdce přenáší krev do všech částí těla. Bez toho se zastaví oběh krve a člověk zemře. Je pozorováno, že v průměru srdce bije asi 2,2 milionukrát.

Plic

Stejně jako srdce můžete darovat i plíce. Naše tělo má dva laloky plic: levý nebo pravý. Obě plíce tedy pacientovi daroval zesnulý. Naproti tomu živý člověk může darovat pouze jednu plíci, protože plíce se neregenerují.

Slinivka

Slinivka je také nezbytný orgán, který v našem těle plní různé funkce. Pankreas mrtvé osoby může být transplantován pacientovi, čímž se prodlouží život příjemce. Živý dárce také daroval svou malou část slinivky a jeho tělo funguje dobře na zbývající části slinivky.

Střevo

Stejně tak další orgán, střevo, také hraje zásadní roli při plnění mnoha funkcí. Například střeva mrtvých lidí se transplantují jinému. A žijící dárce také daroval svou polovinu střeva a může se spolehnout na zbytek zbývající části. Může být také užitečné přečíst si o tom, proč je dárcovství orgánů povinné.

Proces dárcovství živých orgánů

Zajímá vás proces dárcovství orgánů? Pokud ano, přečtěte si dále tento článek. Jaký je tedy proces dárcovství orgánů? Při darování orgánů osoby je třeba vzít v úvahu následující:

#1. Lékařský test

Před darováním orgánu jděte ke svému specialistovi a musíte udělat lékařský test. Pokud je váš lékařský test dokonalý, znamená to, že můžete darovat orgány příjemci. Zjistěte, kdo má nárok na darování orgánů.

#2. Lékařská kompatibilita

Váš lékařský test potvrdí, zda můžete darovat orgány nebo ne. Pokud jsou všechny vaše testy pozitivní a odpovídají kompatibilitě příjemce, teprve potom můžete darovat orgán. Zjistěte více o dárcovství orgánů a transplantacích.

#3. Zachovejte orgány

Po absolvování lékařského testu je orgán dárce po operaci udržován pod speciálními chemikáliemi. Poté je orgán uchováván pro pozorování v laboratoři, dokud nejsou transplantovány do těla příjemce.

#4. Péče o dárce

Když dárce daruje orgán, potřebuje si dárce několik hodin odpočinout, dokud se nebude cítit dobře. Poté mu bylo dovoleno jít domů.

#5. Příprava příjemce na operaci

Když jste vybráni k dárcovství orgánů, musíte si domluvit schůzku na klinice nebo v nemocnici. Poté je váš orgán vybrán k operaci. Dále je příjemce připraven na operaci orgánů. A nakonec je dárcovský orgán transplantován do těla příjemce.

#6. Pohřební a pohřební plány

Jednou dárce daroval svůj orgán a patří do chudé a nízkopříjmové rodiny. Poté po dokončení darování jsou všechny pohřby a plány pohřbů převedeny na rodinu dárce. Toto jsou základní kroky, které jsou součástí procesu dárcovství orgánů.

It’s A Wrap!

Snažíte se zjistit, jaký je proces dárcovství orgánů? Můžete darovat různé orgány a zahrnuje to typický proces, o kterém jsme hovořili dříve. Stačí si znovu přečíst tento článek a získat odpověď na svou otázku. Také je užitečné přečíst si o tom, jak dárcovství orgánů zachraňuje životy.