Jaké jsou typy látek, které shromažďují plíseň? Nejlepší průvodce

Pokud věříte, že plíseň žije pouze na povrchu pevných ploch, textil přitahuje plísně také. Musíte vědět, jaké jsou typy tkanin, které shromažďují plíseň, abyste mohli odstranit a zabránit jakékoli infekci plísní.

Plíseň může ovlivnit tkaniny. Avšak pouze několik druhů může být silně napadeno plísní.

Kromě skvrn a potenciálních škod, které plíseň zanechává na povrchu látky, představuje také zdravotní rizika, zejména pokud jsou členové domácnosti neustále vystaveni napadenému oblečení.

Tento článek vám poskytne základní věci, které byste měli vědět při výběru látek pro váš domov. Můžete se také řídit jednoduchými tipy na nápravu a prevenci, pokud se plíseň začne stávat problémem na čalounění vašeho domova.

Zde je jednoduchý průvodce, který můžete číst a učit se z něj.

Jaké jsou látky náchylné k plísním?

Nejzákladnějším důvodem růstu plísní, jak všichni víme, je vlhkost. Je hlavním viníkem všech plísní rostoucích na pevných površích a poddajných materiálech, jako jsou tkaniny.

Plísně na povrchu látky se mohou jevit jako bělavé nebo našedlé a chlupaté. Zatuchlý zápach je také přítomen vždy, když je na místě plíseň.

Jak tedy rozeznáte tkaniny náchylné k plísním od těch, které nejsou? Odpověď je založena na tom, jak je materiál vyroben.

Živnou půdou pro plísně způsobující houby jsou zřejmě s největší pravděpodobností organická nebo přírodní vlákna. Organické tkaniny poskytují potenciální podmínky pro růst plísní, protože obsahují přirozeně vlhké vlastnosti, které plísně a plísně milují nejvíce.

Zde jsou nějaké příklady:

  • Vlna nebo hedvábí – Čalounění nebo oblečení vyrobené ze zvířecí kůže nebo známé jako „proteinová“ vlákna.
  • Bavlna, umělé hedvábí nebo len – Celulózová vlákna nebo látky vyrobené z rostlin.

Tato vlákna jsou zvláště citlivá na infekci plísní, protože rychle absorbují vlhkost, ale pomalu ji vysychají. Drobné spóry plísní a bakterie zůstávají ve vzduchu po dlouhou dobu, takže špatně regulované prostory nebo místnosti a velké množství prachu mohou také podpořit růst plísní.

Vlhkost v místnosti vyšší než 92 % může podporovat růst plísní na proteinových vláknech. Pro srovnání, relativní vlhkost nad 80 % může pojmout plísně na celulózové tkanině.

Tkaniny odolné proti plísním

Umělá nebo syntetická vlákna jsou považována za tkaniny odolné proti plísním nebo hydrofobní tkaniny, protože mají vlastnosti odolávající vlhkosti. Příklady těchto tkanin jsou nylon a polyester.

Přestože syntetické tkaniny nedrží ve srovnání s přírodními vlákny mnoho vlhkosti, nejsou imunní vůči růstu plísní. Je to dostačující k tomu, aby poskytl perfektní potravu pro bakterie způsobující plísně s půdou nebo prachem, vlhkostí a celkově nízkou relativní vlhkostí.

Kromě toho, že budete dávat pozor na své oblečení, záclony, žaluzie nebo pohovku, možná budete chtít také postupovat podle dalšího užitečného průvodce na společných místech, abyste zkontrolovali plíseň v domě. Tento článek obsahuje informace, které vám pomohou rychle identifikovat a vyhledat další oblasti ve vaší domácnosti náchylné k plísním.

Odstranění plísňových skvrn z látky

Pokud objevíte plísně, které zamořují některý z vašich oděvů nebo čalounění, postupujte podle těchto jednoduchých způsobů, jak je odstranit:

Krok č. 1. Vyberte si čistič ze spíže

Některé čisticí prostředky, které můžete najít ve své vlastní skříni, jsou bílý ocet, jedlá soda, citronová šťáva, sůl, borax a bělidlo.

Vytvořte si preferovaný roztok, nejlépe kombinaci dvou složek smíchaných s vodou. Jakmile budete připraveni, můžete přistoupit k dalším krokům.

Krok č. 2. Vykartáčujte veškeré zbytky plísní

K vydrhnutí přebytečné plísně můžete použít vysavač s kartáčovým nástavcem.

Krok č. 3. Vložte do pračky nebo skvrnu vydrhněte

Pokud máte co do činění s plesnivým oblečením, namočte nejprve postiženou látku do roztoku až na 30 minut, než ji hodíte do pračky. Všimněte si nebezpečí praní barevného oblečení, zde je průvodce, který vám pomůže, jak z barevného oblečení dostat skvrny od plísně.

Pro domácí čalounění, které nelze prát v pračce, použijte další hadřík namočený a vyždímaný z roztoku a natřete jej na potřísněné místo. Poté jej namočte čističem, dokud stopy nezmizí.

Krok č. 4. Vymáchejte a vysušte látku

U oděvů praných v pračce nechte látku uschnout. Zatímco čalounění je třeba před vysušením na slunci dobře opláchnout vodou.

POZNÁMKA: Nevystavujte látku přímo vysokým teplotám a přímému slunečnímu záření, mohlo by dojít k poškození vláken.

3 tipy, jak zabránit růstu plísní na látkách

Věříme, že prevence je nejlepším lékem na plísňové mory. Zde je několik zásadních tipů, které můžete dodržovat, abyste zabránili vzniku plísní bez ohledu na to, jakou látku máte doma.

  • Řádně větrejte sklad, kde uchováváte látky.
  • Vždy udržujte samotný materiál suchý a čistý.
  • K uskladnění oblečení používejte naftalínové kuličky, které obsahují krystaly paradichlorbenzenu.
  • Závěr

    Nyní, když víte, jaké jsou typy látek, které shromažďují plísně, budete mít snazší výběr látek pro vaši domácnost. Žádný materiál však není bezpečný před plísní, pokud pro ně existuje dokonalé hnízdiště.

    I nadále je nezbytné dodržovat základní preventivní tipy, jak udržet jakékoli plísně na uzdě. Pomůže také domácnosti vyhnout se zdravotním rizikům napadení plísní.