Plíseň je druh houby, který poroste na jakémkoli povrchu, včetně gumy. Pokud se chcete naučit, jak odstranit plíseň z gumy, pokračujte ve čtení a dozvíte se více! Jen nezapomeňte pracovat mimo svůj domov, nosit nějaké bezpečnostní vybavení a opláchnout gumu po namočení v roztoku.
Moc tomu nevěnujeme pozornost, ale gumu používáme při každodenních činnostech. Používáme ho na kuchyňské náčiní, koupelnové potřeby a další domácí produkty! I když je pryž voděodolná, plíseň na ní může stále růst, pokud není včas ošetřena.
Tato situace může být bolest hlavy. Naštěstí vám tento článek pomůže zbavit se plísní z gumy a dá vám pár tipů, jaké řešení byste měli použít.
Jaká jsou čisticí řešení pro odstraňování plísní?
1. Ocet
Ocet je jedním z nejúčinnějších přírodních čisticích prostředků na růst plísní. Je to oblíbená volba mezi majiteli domů, protože ocet je netoxický a jeho použití je extrémně bezpečné pro jakýkoli předmět v domácnosti.
Jednou nevýhodou octa je však to, že není tak rychlý jako ostatní chemikálie. Po nanesení roztoku počkáte pár hodin, než plíseň vsákne ocet. Když už mluvíme o tom, možná budete chtít také zkontrolovat tento článek, kde najdete tipy na odstraňování plísní z pryžových těsnění.
2. Bělidlo
Černá plíseň je toxická a může způsobit řadu zdravotních problémů. Naštěstí je bělidlo dostatečně silné, aby odstranilo tento typ plísní. Manipulace s tímto typem čisticího roztoku je však složitá.
Přestože působí mnohem rychleji než ocet, musíte s touto chemikálií zacházet s extrémní opatrností. Pokud nebudete dostatečně opatrní, může vám to spálit kůži.
3. Amoniak
Amoniak je také rychle působící a účinný čisticí roztok. Stejně jako bělidlo je také vysoce toxické. Nejlepší by bylo, kdybyste čpavek používali pouze jako poslední možnost pro nepoddajné plísně.
Víme, že může být lákavé míchat čisticí prostředky v naději na mnohem lepší výsledek. Nedělejte to však, protože to může vést k vážným zdravotním problémům.
5 snadných kroků k odstranění plísně z pryže
Krok č. 1. Připravte si pracoviště venku
Než s čímkoli začnete, musíte si připravit místo mimo svůj domov. Vaše garáž nebo dvůr bude v pořádku. Vzhledem k tomu, že budete manipulovat s chemikáliemi, bylo by nejlepší, kdybyste byli někde s velkým větráním.
I když použijete ocet, vůně může být dostatečně silná, aby zůstala v domě několik hodin. Ujistěte se, že máte vše, co potřebujete, a uspořádejte si to, abyste se sem tam nevraceli.
Krok č. 2. Používejte ochranné pomůcky
Jak již bylo řečeno, chemikálie jako čpavek a bělidla mohou být nebezpečné. Svou práci však dělají velmi dobře při odstraňování plísní a odstraňování spór, které pouhým okem nevidí.
Chraňte svou pokožku nošením neporézních rukavic a zakrytím částí těla, které mohou být vystaveny chemikáliím. Tyto čisticí prostředky mohou také uvolňovat toxické výpary, které mohou dráždit oči a způsobit potíže s dýcháním. Nezapomeňte také nosit obličejovou masku a ochranu očí.
Krok č. 3. Naneste svůj čisticí roztok na postižené místo
Jakmile si vyberete vybraný čisticí roztok, nalijte jej do rozprašovače. Nezapomeňte jej nejprve naředit vodou, aby bylo zajištěno, že bude správně fungovat. Příliš mnoho nebo příliš málo vody znamená, že nezískáte přesné výsledky.
Při použití amoniaku udělejte stejný díl pro vodu a samotnou chemikálii. Pokud dáváte přednost bělidlu, nařeďte ho smícháním lžičky bělidla a 2,5 litru vody. Na druhou stranu ocet můžete bezpečně používat, aniž byste jej museli ředit.
Krok č. 4. Nechte pár minut působit
Po nanesení roztoku vezměte měkký štětec a otřete viditelné plísně. Dělejte to, dokud neodstraníte všechny povrchové plísně.
Dále si vezměte houbu a nastříkejte na ni nějaký čisticí roztok. Použijte jej k setření plísně. Poté naneste trochu roztoku na gumu a nechte chvíli působit, podle toho, jaký čisticí prostředek používáte.
Pokud používáte ocet, nechte ho 30 minut až hodinu. Při práci s čpavkem a bělidlem však stačí patnáct minut.
Krok č. 5. Opláchněte gumu a vysušte na vzduchu
Jakmile vyprší čas, pomocí kartáče znovu vydrhněte formu na gumu. Poté jej otřete houbičkou, kterou jste použili dříve. Poté gumu opláchněte čistou destilovanou vodou.
Nechte jej prosím zcela vyschnout. Pro urychlení procesu můžete použít ventilátor.
Neumisťujte jej však přímo pod slunce, protože to může ovlivnit výkon gumy. Na druhou stranu proces opakujte pro případnou zbývající plíseň.
Závěr
Prvním pravidlem, jak odstranit plíseň z gumy, je nastavení vašeho pracoviště venku. Pamatujte, že budete manipulovat se silnými chemikáliemi, jako je čpavek a bělidlo. Tyto látky jsou toxické a vysoce žíravé.
Odstranění plísně z gumy není obtížné, i když může být nebezpečné! Provádění této činnosti mimo váš domov ochrání vaši rodinu a nábytek před zachycením těchto chemikálií. Bylo by také moudré používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, masky a ochrana očí.