Jak zjistit, zda je rám dveří poškozen vodou: 3 užitečné příznaky

Prší ve vaší oblasti často, že se cítíte povinni zjistit, jak zjistit, zda je rám dveří poškozen vodou, nebo došlo k nepříjemnému úniku z horního patra, který to způsobuje? Proč k takovému poškození dochází, můžeme zjistit později, ale nejprve si promluvme o věcech, které vám mohou pomoci identifikovat vodou poškozenou zárubeň.

Voda může poškodit jakýkoli substrát, kde se voda může držet a zůstat, kde mohou bakterie vykonávat svou práci a způsobit zkázu. Zatímco u organických materiálů se to stává téměř vždy, voda může být také nepřítelem předmětů, které pracují s elektřinou, nebo může být napadena bakteriemi a plísněmi přitahovanými její přítomností.

Jedním ze zdánlivě oblíbených substrátů vodních škod je dřevo, včetně prakticky všech předmětů z něj vyrobených zcela nebo jen jako součást. Dřevo je náchylné k poškození vodou, ať už je schované ve vašem pokoji, někde ve vaší kuchyni nebo na zárubni u samotného vchodu vašeho domu, ať už jsou kdekoli.

Věci, na které si dát pozor u rámu dveří poškozeného vodou

Zárubně jsou jednou z úplně prvních věcí, které uděláte při vstupu do domu nebo místnosti. Jako takové jsou nejen vyrobeny tak, aby vypadaly pěkně v průběhu času, ale také robustní a spolehlivé díky testům.

Zatímco jejich pevnost je zcela zaručena v okamžiku, kdy je tesař ve vašem vchodu vytáhne, zárubně, zejména dřevěné, nejsou neporazitelné. Některé náhlé a neplánované síly mohou otestovat jeho odolnost, která nemusela být zohledněna při jeho návrhu.

Zde je několik položek, které vám pomohou potvrdit, zda váš dveřní rám prochází vodou a poškozením:

1. Neustále na něj az něj kape voda

První věc, kterou byste měli hledat v rámu dveří, když máte podezření na poškození vodou, je přítomnost vody, která to způsobuje. Když je zárubeň neustále vystavena vodě, i když není navržena tak, aby takovou expozici vydržela, je zaručeno, že časem utrpí značné poškození.

Nejprve si všimněte, zda se zárubeň v některých oblastech zdá být vlhká, pak si vezměte žebřík (pokud je to nutné) a poté ověřte, zda je oblast skutečně mokrá. Pokud ano, zkuste to vyčistit a vezměte si čistý hadřík a poklepejte na něj, aby se oblast vysušila, a nechte ji působit alespoň přes noc.

Následující den si vyberte čas ke kontrole na přesném místě, které jste předtím sušili; pokud se vlhkost znovu objeví, je tu neustálý proud, ze kterého tato voda přichází. Nejprve se musíte vypořádat s tím zdrojem, než můžete udělat něco, co konkrétně zachrání vaši zárubeň.

Zkontrolujte, zda na dveřích, kterých se to týká, nevede nějaká vadná trubka nebo zda jde přímo ke stropu, zkontrolujte, zda tato část střechy nepotřebuje záplatu, a vyřešte ji. Další zdroj vody může být z netěsných přípojek HVAC.

Pokud ze zárubně kape voda a vy jste si všimli, že se takové věci dějí ve dvou po sobě jdoucích dnech (více po celý týden), můžete si být jisti, že tam došlo k poškození vodou.

Podívejte se na náš další článek o tom, jak opravit vodou poškozenou dřevěnou zárubeň po tomto!

2. Dochází k otoku

Kromě kontroly samotné vody můžete také hledat příznaky samotného poškození vodou, z nichž jedním je bobtnání. Zejména na dřevěných rámech způsobí absorpce příliš velkého množství vody výraznou změnu hustoty vaší konstrukce.

K bobtnání dochází, když je dřevo nasyceno vodou jako výsledek jeho přirozeného organického složení. Bohužel, přestože dřevo je přirozeně schopné zvládnout a zmírnit změny koncentrace vody, nemůže to udělat, když je již šité, aby bylo součástí vašeho domova.

Zatímco rostliny rostou s vodou, zavedení takového přebytku, když je vytaženo ze země, vyvolá pouze rozklad. Jak jste si již možná mysleli, pokud poškození vodou zůstane samo, povede to k brzkému rozkladu a výměně vašeho rámu.

Pokud si všimnete, že došlo ke změně velikosti a tvaru vašeho dveřního rámu, pak se pravděpodobně jedná o poškození vodou. Když se vaše dveře stěží vejdou do tohoto rámu, pak se velikost jednoho z nich změnila.

3. Barva nebo povlak na něm se odlupuje

Dalším snadno patrným příznakem poškození vodou je změna, ke které dochází na jejím povrchu; to by byly barvy a další typy nátěrů.

Voda obvykle tyto syntetické látky neovlivňuje; když však dojde ke změně podkladu (dřevo na vašem rámu), vazba mezi nimi se naruší. Při vlhkosti je to patrné s počátečním bubláním pod povlakem, následovaným odbarvením a následným odlupováním.

Další pozorovatelnou změnou povrchu, která značí poškození vodou, je výskyt nebo přítomnost plísní a plísní. Jakmile se pokusíte vyčistit tyto plísňové hmoty a poté dojde k trvalému opětovnému růstu, je to také známka poškození vodou.

Poškození vodou se rádo ukazuje, takže je snadné najít důkazy pomocí zraku a čichu. Pokud se v nešťastném případě poškození vodou rozšířilo, zde najdete, jak opravit vodou poškozené dřevěné dveře.

Závěr

Nyní jste zjistili, jak zjistit, zda je rám dveří poškozen vodou, pomocí značek, které jsou snadno rozpoznatelné a zapamatovatelné. Pokud vaše podezření skončí pozitivně, postupujte podle pokynů na našich stránkách a okamžitě to napravte.