Jak zabránit plísním po úniku: 8 skvělých nouzových tipů

Všimli jste si plísní na stěnách/stropech po úniku vody? Zde je návod, jak zabránit plísni po úniku, abyste se zachránili před problémy.

Poškození vodou neoslabuje pouze strukturu stěn/stropů, ale může také vyvolat růst plísní. Plíseň je příkladem plísně, která může ohrozit vaše zdraví, takže jí musíte za každou cenu předcházet.

Kolik času potřebuje plíseň k růstu po úniku?

Rychlost růstu plísní závisí na vlhkosti a teplotě prostředí. Čím vyšší je úroveň těchto situací, tím rychleji plíseň začne růst.

Obvykle trvá pouze 24 až 48 hodin, než plíseň začne růst po úniku vody. Jde o to, že to ještě nebude vidět, takže nebudete mít tušení, že houba začíná přepadat váš domov.

Viditelné známky začnete vidět až po týdnu. Tímto tempem plíseň vyvinula své kořeny a rychle roste na mokrých površích, kde prosakovala voda.

Během několika hodin začne váš domov vonět zatuchlinou a vzduch zaplní spory plísní.

Plíseň není jednoduchý problém, nad kterým můžete jen pokrčit rameny. Může to být strašné!

8 způsobů, jak zabránit plísním po úniku vody

Zdravotní hrozby, které vám mohou způsobit plísně po netěsnostech, které jste okamžitě a správně neopravili, mohou být zničující. To je důvod, proč musíte vzít na vědomí následující způsoby, jak zabránit růstu plísní poté, co se na vašem místě objeví netěsnosti.

1. Neplýtvej časem; opravte únik!

S opravou průsaků vody pokud možno nikdy neodkládejte. Nejlepší je to opravit dříve, než uplyne den.

2. Místo poškození vodou ihned důkladně osušte

Když dojde k úniku, musíte se ujistit, že oblast co nejdříve vysušíte. Můžete použít suché a savé ručníky nebo investovat do odvlhčovače, který vlhkost účinně absorbuje.

3. Zbavte se materiálů, které nelze sušit

Materiály, které nemůžete sušit, je třeba vyměnit za materiály odolné proti plísním. Zabráníte tím šíření plísní z vlhkých do suchých oblastí.

4. Zajistěte dobré větrání

Pokud venku není příliš vlhko, můžete zkusit otevřít dveře a okna, aby vzduch mohl proudit. Čerstvý vzduch pomůže zabránit vysoké úrovni vlhkosti, která přispívá k růstu plísní.

5. Vypněte klimatizaci a topení

Příliš chladné a příliš horké prostředí způsobí růst plísní. Proto je lepší udržovat normální teplotu.

6. Udržujte nábytek mimo únik

Když voda prosakuje, přemístěte kusy nábytku z mokrých oblastí, abyste zabránili jejich zničení. Nábytek, jako jsou pohovky a matrace, bude těžké sušit, jakmile je vlhký, což způsobí růst plísní.

7. Vypněte ventilátory

Vzduch z ventilátorů způsobí, že se spóry plísní rozšíří po celém vašem prostoru.

8. Použijte odsávací ventilátor

Odsávací ventilátory odvětrávající mimo váš dům pomohou zabránit vysoké vlhkosti ve vzduchu, a tím zabránit růstu plísní.

Pokud zaznamenáte úniky vody na stropech, můžete se v tomto článku podívat na způsoby, jak zabránit růstu plísní.

Jak se zbavit plísní po úniku

Pokud jste nebyli schopni zabránit plísním po úniku, poskytli jsme způsoby, jak se s tím vypořádat.

Používejte silné antimikrobiální přípravky

Najděte dobrý antimikrobiální sprej a nastříkejte ho na místa, kde je plíseň. Nechte jej sedět alespoň minutu, než jej otřete jednorázovými hadry.

Pokud si jej nemůžete koupit, můžete si vybrat bělidlo a vodní roztok nebo neředěný bílý ocet.

Okamžitě zlikvidujte použité hadry

Vezměte pytel na odpadky a položte všechny hadry, které jste použili při vytírání formy. Ujistěte se, že je pevně uzavřete, abyste zabránili úniku spór plísní.

Umyjte vše, co jste měli na sobě

Existuje vysoká pravděpodobnost, že oblečení, které jste měli na sobě při čištění, již obsahuje spory plísní. Proto byste je neměli míchat s ostatním prádlem a místo toho je ihned vyprat.

Pokud vaši pohovku bohužel poškodila plíseň, pomůže vám tento návod na odstranění plísní z čalounění.

Nebezpečí plísní

Plíseň v jakékoli formě a barvě je nebezpečná pro lidské zdraví. Černá plíseň je považována za nejhrozivější a může růst o palec za den a rychle se šířit.

Tento typ může způsobit zdravotní komplikace, jako je chronická únava a bolesti hlavy, kašel a podráždění kůže a očí.

Pokud jste citlivý člověk, může expozice plísním vyvolat alergické reakce a respirační příznaky. Jiné typy plísní mohou také způsobit kožní vyrážky a závažné příznaky, jako jsou potíže s dýcháním a zánět plic.

Závěr

Vědět, jak zabránit plísním po zatékání, nezachrání jen konstrukci vašeho domu, ale hlavně zdraví vás a vaší rodiny. Nikdy nebudete ztrácet čas tím, že uděláte vše, abyste zabránili této nebezpečné houbě napadnout vás.