Jak zabránit plísním po povodni: 6 snadno použitelných tipů

Povodeň je jistě něco, čeho se mnoho majitelů domů děsí, protože po každém přívalu vody přichází potřeba naučit se předcházet plísním po povodni. Úkol však nemusí být obtížný, když si projdete následující tipy a triky.

Stejně jako nutkání zbavit se blátivého vzhledu povodně, neměli byste otálet ani s odstraněním zatuchlého zápachu, který naznačuje přítomnost plísní. Spóry plísní cirkulují ve vzduchu a nakonec ovlivňují kvalitu vzduchu uvnitř domu.

To spustí ty, kteří mají alergické reakce na plísně a mají narušený imunitní systém. Proto musíte přijmout bezpečnostní opatření tím, že se obléknete do rukavic, brýlí a masek N-95 nebo ochrany dýchacích cest P-100.

Hlídiště plísní během povodní

Plísním se samozřejmě může dařit kdekoli s přítomností vlhkosti. Existují však pouze specifické domácí předměty, které jsou vystaveny záplavové vodě, která může zachytit plíseň.

Plísně se mohou zachytit ve dřevě, čalouněném nábytku a dalších porézních materiálech. Počítejte s vyhozením těchto věcí. Vše, co je zcela pohřbeno pod čarou ponoru, by mělo být vyhozeno.

Předměty sestávající z tvrzených nebo neporézních materiálů, jako je sklo, plast a kov, lze často čistit, sterilizovat a používat. Spóry plísní se sušením koberce neodstraní. Koberce napadené plísní a plísní je třeba vyhodit.

Toto jsou položky, které byste měli zvážit před samotným čištěním. Pomůže to snazší a mnohem plynulejší čištění, protože vše je již připraveno.

Jak zabránit plísním po povodni

Jakmile tyto předměty odstraníte ze svého domu, můžete nyní přistoupit k dezinfekci a čištění zbývajících předmětů a povrchů.

Tip č. 1. Odstraňte přebytečnou vlhkost

Mějte na paměti, že byste měli oblast vyčistit a vysušit po dobu následujících 1-2 dnů. Vlhkost je jednou z hlavních živných půd pro plísně. Občas oblast zkontrolujte a dávejte pozor na přetrvávající vlhkost.

Tip č. 2. Udržujte prostor větraný

Aby se spóry plísní neusadily ve vzduchu, otevřete dveře, okna a jakýkoli zdroj vzduchu. Díky tomu budete udržovat dobré větrání v oblasti, která zabrání růstu plísní.

Nezapínejte však topení nebo klimatizaci, pokud je poškodila povodňová voda. Budete potřebovat pomoc vyškoleného odborníka.

Všechny oblasti a části systému vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC), které byly namočené během povodní, jsou pravděpodobně rezervoáry nečistot, nečistot a mikroorganismů, jako jsou bakterie a plísně. Kromě toho se vlhkost může hromadit v částech komponentů HVAC systému, které nejsou zaplaveny, jako jsou potrubí přívodu vzduchu nad vodoryskou, což umožňuje mikroorganismům prosperovat.

Všechny součásti systému HVAC by proto měly být řádně zkontrolovány a dezinfikovány odborníkem. Když už mluvíme o klimatizacích, tento článek vás může vést, jak zabránit plísním uvězněným ve vašich klimatizacích.

Tip č. 3. Nižší úrovně vlhkosti

Plísním se daří i ve vlhkém prostředí. Proto dbejte na to, abyste vlhkost udržovali na přijatelné úrovni.

K tomu můžete použít elektrické ventilátory a odvlhčovače, pokud je jejich použití bezpečné. V případě potřeby spusťte odvlhčovač, dokud nebudou všechny porézní povrchy v prostoru zcela suché.

Nízká relativní vlhkost odvádí vlhkost z těchto povrchů a úrovně vlhkosti pod 50 % zabrání tvorbě plísní. K získání přesných měření lze použít vlhkoměr.

Tip #4. Nemíchejte čisticí chemikálie

Pokud uvažujete o použití bělidla k odstranění plísní, nemíchejte ho s čpavkem ani s žádnými domácími čisticími prostředky. Pokud tak učiníte, budou produkovat toxické výpary, které budou zřejmě produkovat špatnou kvalitu vzduchu a mohou ovlivnit ventilaci vašeho domova.

Tip č. 5. Dezinfikujte vše

Po vyčištění by měly být všechny vodou poškozené oblasti, nábytek a předměty řádně dezinfikovány. K vytírání pohovky, matrací a dalšího nábytku použijte parní čistič nebo vysavač na mokré a suché vysávání. Před dezinfekcí bělícím roztokem voda-chlór očistěte povrchy, jako jsou podlahy a stěny, mýdlem a vodou.

Tip #6. Po vyčištění osušte povrch

Po procesu čištění se ujistěte, že je oblast úplně vysušena. To nedovolí, aby plísně vzaly zbývající vlhkost jako příležitost k opětovnému růstu.

Také by bylo mnohem lepší vypořádat se s těmito plísněmi napadenými oblastmi pomocí vody a saponátu. Aplikujte směs 1 šálku bělidla a 1 galonu vody, abyste odstranili plísně vytvořené povodňovou vodou, která nezmizí s roztokem detergentu. Pokud jste v tomto problému s plísněmi poprvé, můžete si přečíst tento článek o tom, jak odstranit plíseň z věcí poškozených vodou.

Závěr

Jistě, může to být docela úkol naučit se předcházet plísním po povodni. Zanedbání by však vedlo k dalším škodám. Když si projdete zmiňované rady prevence, nejen že držíte plísně na uzdě, ale také lékaře.