Jak vyčistit rez z litinového sporáku? 4 snadné kroky, které byste měli vyzkoušet!

Štve vás, že nevíte, jak vyčistit rez z litinových kamen? Pak už neříkejte, protože tyto články vám s tím pomohou! Litina je tak silná a trvanlivá, že může trvat celý život. Stačí trocha neopatrnosti, aby se to z majestátního černého stalo načervenalým a rozbitým pohledem navzdory tuhému materiálu.

K poškození rzi může dojít v důsledku skladování předmětů ve vlhkém klimatu, udržování správného koření na nádobí nebo natírání nábytku antikorozní barvou. Naštěstí je většina z toho vratným poškozením povrchu, pokud vynaložíte určité úsilí a čas. Použijte tyto osvědčené techniky rzi, abyste zpestřili dědictví panvy nebo zahradní lavičky.

Kroky při čištění Rez z litinového sporáku

Dobře udržovaná litinová kamna mohou být ohromujícím ústředním bodem vašeho domova. Po dlouhodobém působení vlhkosti však rez může z litinového vařiče udělat oči.

Rez je nejen nevzhledný, ale také produkuje jemný prach, který nechcete vdechovat. Také nechcete, aby rzi žrala skrz vaše litinová kamna a učinila ji bezcennou. Naštěstí je odstranění povrchové rzi z litinových kamen docela jednoduchý úkol. Níže jsou uvedeny kroky k čištění rzi z litinových kamen:

Krok č. 1. Mějte na paměti svou bezpečnost

Odstranění povrchové rzi z litinových kamen je jednoduché, ale opravit kamna, která již byla narušena rzí nebo jim plně podlehla, ve tvaru zející díry, je jiný příběh.

Pokud rez dospěla do té míry, že je třeba kov vyměnit, měli byste vyhledat odborníka znalého opravy a svařování litinových kamen na dřevo. Velké opravy litinových kamen bohužel nejsou vynikajícím projektem pro kutily, protože nechcete, aby pec selhala a způsobila požár domova.

Pravděpodobně jde pouze o povrchovou rzi, pokud víte, jak dlouho rez na kamnech je, a rychle to řešíte, pokud dokážete hýbat kovem rukama nebo paličkou. A pokud se vločky rzi snadno odlupují ve vrstvách, v kovu se již vytvořil otvor.

Jakmile potvrdíte, že se zabýváte pouze povrchovou rzí, zajistěte si veškeré potřebné bezpečnostní vybavení. Noste obličejovou masku a ochranné brýle, aby nedošlo k rezavění očí nebo plic. Dále se ujistěte, že pracujete s litinovými kamny, které vychladly a nejsou zapálené, abyste se nespálili.

Krok č. 2. Sbírejte své zásoby

Kromě standardního bezpečnostního vybavení budete potřebovat také techniku ​​na odstranění rzi. Můžete použít drátěný kartáč, ale vrtačka s nástavcem na štětiny by stačila, pokud nesnášíte rozpracované ruce. Případně vezměte kamna ven a opískujte je.

Pak budete potřebovat něco k čištění volné rzi. K tomu vám poslouží vysavač v obchodě nebo vlhký hadřík. Pokud svá kamna na dřevo čistíte něčím jiným než drátěným kartáčem, mějte na paměti, že rezavý prach se usazuje na okolním nábytku a kobercích. Nakonec je vyžadován černý lesk na rošt, gumové rukavice používané při nanášení leštidla a suchý hadřík na nanášení leštidla. U litinových kamen je proslulá značka černého roštu Zebraline.

Krok č. 3. Odstranění rzi z litinových kamen

Použijte svůj oblíbený drhnoucí nástroj k uvolnění rzi na kamnech a přitom noste bezpečnostní opatření a ochranný oděv. Jakmile bude železo pod povrchem znovu odhaleno, barva by se měla rychle změnit z oranžové na hnědou nebo černou.

Odstraňte uvolněnou rzi z povrchu kamen vlhkým hadříkem nebo obchodním vysavačem. Nakonec pomocí suchého bavlněného ručníku naneste černý roštový lak v malých kruzích. Po úplném zaschnutí laku můžete přidat další vrstvu. Tento krok si nenechte ujít. I když věříte, že vaše litinová kamna vypadají krásně po dobrém drhnutí drátěným kartáčem, aby se zabránilo další tvorbě rzi, je důležité žehličku zachovat. Bez ohledu na to můžete kliknout sem a zjistit, jak se zbavit rzi na domácích spotřebičích, abyste získali spolehlivější informace.

Krok č. 4. Litinová kamna udržujte v suchu

Příliš mnoho vody je nejčastějším zdrojem rezavých skvrn. Pokud si majitel litinového nádobí neuvědomuje nebezpečí nadměrné vlhkosti, může jim být přirozené nechat na jejich litinová kamna stříkat vodu. Bohužel obě možnosti povedou ke korozi bez vědomí majitele. A přesně tak byste měli odstranit rzi z litinových kamen.

Závěr

Jak vyčistit rez z litinových kamen? Když jsou kovové spotřebiče ponechány bez dozoru, vytvářejí červenohnědé skvrny, běžně známé jako rez. Jakýkoli kovový materiál, včetně lžic, pekáčů, varných hrnců, jízdních kol, klíčů, hřebíků, nástrojů, jako jsou pily a škrabky, a jakéhokoli jiného kovového zařízení složeného ze železa, podléhá rzi.

Používání zrezivělých spotřebičů ve vaší kuchyni, jako je nádobí, vám přímo neublíží. Pravidelná konzumace rzi, která je sloučeninou železa a kyslíku, však může být zdraví škodlivá.

Doporučuje se tedy odstranit rzi ve vašich kovových spotřebičích. A to byly kroky k tomu, jak vyčistit rez z litinových kamen. Doufáme, že tento článek přispěl k odstranění nechtěné rzi na vašich milovaných litinových kamnech. Chcete -li získat další články o kamnech, zde je několik užitečných příruček o tom, co jsou to katalytická kamna na dřevo, nebo vám pomohou vybrat nejlepší možnost pro kamna na pelety!