Jak vyčistit plíseň ze stropu: 3 nejlepší tipy pro domácí kutily

V tomto článku jsme napsali tři způsoby, jak vyčistit plíseň ze stropu. Naučte se používat jedlou sodu, ocet a peroxid vodíku při čištění forem.

O příčinách a tipech na prevenci plísní se informujte i v tomto článku. Nezapomeňte číst až do konce, abyste se s postupem nespletli!

Jak vypadají plísně na stropech?

Obecně je plíseň na stropech černá. Nepleťte si to s usazováním sazí na stropě.

Pro rozlišení se podívejte blíže. Pokud jsou na struktuře vlákna, pak se s největší pravděpodobností jedná o plíseň.

Pokud je růst plísní v jedné části místnosti horší, pak může být problém spojený s vlhkostí. Pokud se objeví skvrny, pak důvodem plísní je netěsnost střechy. Růst plísní související s netěsností střechy také sleduje kruhový vzor, ​​jako jsou vodní skvrny.

Jaké jsou příčiny růstu plísní na stropech?

Hlavní příčinou růstu plísní na stropech je nadměrná vlhkost v důsledku netěsností. Netěsnosti mohou být ze střechy nebo z podkroví. Proto je důležité pravidelně kontrolovat těsnost.

Další příčinou růstu plísní je nesprávná izolace, která vede k vysoké vlhkosti. Správná instalace izolátoru vás ochrání před kontaminací plísní a nepříznivým počasím.

Jaké jsou příznaky toho, že potřebujete vyčistit plíseň ze stropu?

Když zaznamenáte zatuchlý zápach, je čas na kontrolu plísní. Také, pokud jsou ve vašem stropě viditelné stopy plísně, okamžitě jej vyčistěte.

Jinak to může vést ke zdravotním problémům. Zdravotní problémy související s plísněmi sahají od kožních alergií až po astma vyvolané plísněmi.

Dlouhodobá expozice je nebezpečná i pro děti a starší osoby. Pokud plíseň objevíte, hned s tím něco udělejte. O některých řešeních při čištění plísní, která jsou vhodná pro majitele domů, jsme psali níže.

Způsoby čištění plísní ze stropu

Před čištěním plísní ze stropu by bylo produktivnější nejprve odstranit příčinu poškození vodou. Poškození vodou vede k růstu plísní, a pokud se neopraví, vedlo by to jen k další kontaminaci plísní. Po odstranění poškození vodou můžete při čištění plísní ze stropu přistoupit k jedné z těchto tří metod.

1. Použití jedlé sody

Jedlá soda je jednou z nejběžnějších metod čištění plísní, protože je bezpečná u dětí a domácích zvířat. Díky své schopnosti absorbovat vlhkost také zabraňuje dalšímu růstu plísní.

V rozprašovači naplněné vodou rozpusťte lžičku jedlé sody. Používejte ochranné brýle. Poté jej nastříkejte na místo zasažené plísní.

Po postříkání místa roztokem jedlé sody vydrhněte povrch, abyste odstranili plíseň. Poté směs jedlé sody smyjte vodou.

Nakonec pro ochranu proti plísním znovu nastříkejte roztok jedlé sody. Tentokrát nechte zaschnout.

2. Pomocí peroxidu vodíku

Dalším z nejúčinnějších dostupných řešení na hubení plísní je peroxid vodíku. Je však docela účinný a neměl by být vždy tím, na co se při čištění formy koukat. Když používáte peroxid vodíku, nezapomeňte nejprve provést náplasťový test.

Při použití peroxidu vodíku k čištění by bylo efektivní dát jej do rozprašovače. Při nanášení roztoku na místo postižené plísní si nezapomeňte chránit obličej.

Roztok také nechte na povrchu deset minut. Poté oblast vydrhněte, abyste se zbavili skvrn. Povrch omyjte vodou a osušte na vzduchu.

3. Použití octa

Ocet je snadno dostupné řešení plísní na stropech. Je účinný nejen při dezinfekci znečištění plísní, ale také při odstraňování plísňových skvrn.

Při použití k čištění plísní nalijte bílý ocet do rozprašovače. Nasaďte si brýle a poté nastříkejte na formu. Směs tam nechte hodinu.

Poté ocet lehce smyjte troškou vody. Poté nechte povrch zaschnout. Pokud se vůně octa nerozptýlila, dejte do místnosti misku s citrónovou vodou.

A je to; to jsou levná řešení pro čištění plísní. Pokud se chcete dozvědět více o kontrole forem, zde je článek o nákladech na profesionální kontrolu forem.

Tipy, jak se starat o strop

Abyste eliminovali pravděpodobnost růstu plísní, máme pro vás několik tipů:

Údržba střechy

Netěsnost střechy je jednou z běžných příčin růstu plísní ve stropech. Proto by bylo prospěšné občas zkontrolovat stav střechy. Údržba střechy vám také pomůže před nákladnými škodami způsobenými vodou a náklady na odstranění plísní.

Větrání

Vyvětrejte místnost, abyste zabránili vysoké vlhkosti. Ponechání vlhkosti v místnosti příliš dlouho vyvolává spóry plísní.

Spory plísní jsou vždy ve vzduchu. Chcete-li je odstranit, zde je článek se třemi tipy na vymýcení spór plísní ve vzduchu.

Součástí zlepšení ventilace ve vašem domě je mít odvlhčovače, které udrží úroveň vlhkosti ve vašem domě. Kromě odvlhčovačů zlepšujte také izolaci svého domu.

Závěr

Naučit se, jak vyčistit plíseň ze stropu, vám může ušetřit nějaké peníze, zvláště když je to zvládnutelné. Pamatujte však, že některé problémy s kontaminací plísní nejsou vždy upraveny vlastními řešeními. Pokud si myslíte, že poškození plísní je rozsáhlé, okamžitě kontaktujte společnost pro kontrolu a sanaci forem.