Proč je kontrola škůdců důležitá? 5 rozumných faktorů

Rizika pro veřejné zdraví a škody na majetku jsou pouze dva z důvodů, proč je kontrola škůdců důležitá. Níže probíráme další důvody, proč byste měli zvážit projekt na hubení škůdců, jakmile zaznamenáte první známky napadení škůdci ve svém domě nebo budově.

Hubení škůdců nebo ochrana proti škůdcům je velký problém, ať už žijete kdekoli. Pamatujte, že nejde pouze o vymýcení hlodavců a hmyzu volně se vyskytujících ve vašem domě.

Místo toho by se měla kontrola škůdců brát vážně a pokud možno ji provádět odborník. Pokud si myslíte, že problém se škůdci, který máte, je stále zvládnutelný, máme také seznam, co dělat a co ne, abyste se ujistili, že opatření na hubení škůdců děláte správně.

5 Význam kontroly škůdců

1. Udržuje vaši (a světovou) zásobu potravin

Škůdci nepřinášejí jen nemoci, ale také kontaminují vaše jídlo jen tím, že v něm žijí. Mohou tam zanechat svou odumřelou kůži, další části těla, výkaly a moč.

Když zjistíte, že vaše jídlo je zamořené škůdci, je jen správné je vyhodit, abyste nepoškodili vás a vaši rodinu. Totéž platí nejen pro rodiny, ale i pro potravinářská odvětví od farmy až po vaši oblíbenou restauraci.

Škůdci, jako jsou hlodavci, tedy způsobují přibližně 20 % plýtvání potravinami. Když zavedete opatření na hubení škůdců, pomůžete snížit nedostatek potravin.

2. Chrání váš dům a nemovitosti

Váš dům je kuchyňským útočištěm pro škůdce – s nebo bez toho, že by všude zůstalo skutečné jídlo. Například termiti jsou záludní malí škůdci, kteří se po mnoho let prožírají z vašeho domu, aniž byste si jich všimli!

V tuto chvíli se mohou na mnoha vašich věcech živit různé druhy škůdců. Dřevo, látky, pohovky, oblečení, to vše se stará o různé druhy hmyzu, a proto je správná údržba a pravidelný úklid vašeho domu nutností.

Zamoření štěnicemi je v dnešní době také stále více alarmující. Pokud máte podezření na jejich přítomnost ve vašem domě a věcech, raději se nyní naučte, jak se zbavit štěnic v oblečení a zavazadlech.

3. Udržuje vaši rodinu v bezpečí a zdraví

Snad největší hrozbou, kterou mohou škůdci způsobit, je ohrozit zdraví a bezpečnost vás a vaší rodiny. Pokud máte podezření, že škůdci jsou důvodem, proč je váš rodinný příslušník často nemocný, je nejvyšší čas zvážit řádnou kontrolu škůdců.

Někteří škůdci, jako jsou švábi, štěnice a roztoči, mohou způsobit astma a alergie. Pokud vaše rodina vykazuje příznaky alergie více než obvykle, možná se budete chtít naučit, jak se zbavit roztočů ve vaší matraci, protože vaše ložnice může být ohrožena zamořením.

Mezitím další škůdci, jako jsou komáři a krysy, pravděpodobně přinesou také nemoci, jako je virus Zika a Hantavirus. Dávejte pozor, abyste neudělali nic, co by podpořilo jejich bydlení ve vašem domě, a řiďte se místními a mezinárodními bezpečnostními pokyny, abyste jim zabránili v tom, aby z vašeho místa udělali živnou půdu.

4. Pomáhá vám ušetřit peníze

Abychom nebyli materialističtí, hubení škůdců vám z dlouhodobého hlediska pomůže ušetřit peníze. Důkladná kontrola škůdců prováděná měsíčně je lepší než vlastní postřik insekticidů každý týden.

Možná to nezní dost rozumně, ale zamyslete se nad tím. Nejen, že jsou insekticidy při pravidelném vdechování zdraví škodlivé, ale můžete dokonce riskovat, že skryté škůdce zůstanou neporušené a naživu.

Váš problém se škůdci by se tedy zhoršil a než mu budete moci pomoci, vaše věci mohou být zničeny tak, že je nelze zachránit. Přemýšlejte o tisících peněz, které použijete na opravu, řekněme, části vašeho domu, protože škůdci, jako jsou termiti, měli své místo!

5. Snižuje váš stres

Nic nepřekoná mír, který přináší zabezpečení a vědomí, že vaše rodina je v bezpečí a žádný z vašich věcí ani pokojů není ničen.

Když se vám podaří udržet váš dům bez škůdců správnými opatřeními na hubení škůdců, můžete si být jisti, že žádná škoda způsobená těmito otravnými drobnými tvory vám tak snadno nepřijde.

Povzbuďte své sousedy, aby prováděli stejnou ochranu proti škůdcům, pokud můžete, abyste si mohli být jisti, že na váš dům nehledí žádní hlodavci nebo kolonie hmyzu.

Jak to udělat správně

Nezapomeňte, že prevence je klíčová

Všechny potraviny řádně skladujte a dbejte na to, abyste řádně zlikvidovali veškerý potravinový odpad. Odstraňte veškerý nepořádek, kde se mohou škůdci skrývat a množit, a uzavřete každou oblast nebo díry a praskliny, kudy mohou tito škůdci procházet.

Používejte pesticidy správně

Před aplikací pesticidů nezapomeňte evakuovat lidi a domácí zvířata z místnosti. Ujistěte se, že co nejpřesněji dodržujete pokyny na štítku pesticidu a přečtěte si bezpečnostní varování.

Nepřenášejte nepoužité pesticidy do jiné nádoby

Pokud máte zbytky pesticidů, nepřenášejte je do jiné nádoby a raději je uchovávejte v původní nádobě, abyste předešli náhodné spotřebě. Prázdné nádoby od pesticidů je nepoužívejte ke skladování jiných látek, aby se zabránilo kontaminaci.

Správně zlikvidujte pesticidy

Podívejte se také na štítek pesticidu, který používáte, jak jej správně zlikvidovat. Pomůže vám zavolat na místní úřad pro likvidaci odpadu, abyste věděli, jak a kde byste měli použité pesticidy zlikvidovat, protože mohou být stále škodlivé.

Závěr

Nyní, když víte, proč je hubení škůdců důležité, je čas jít prozkoumat své vlastnosti, zda na nich nejsou nějaké známky. Nezapomeňte prozkoumat každý kout a skulinu, zvláště ta tmavá, skrytá místa, kde si tito škůdci možná dělají pohodlí.