Jak vyčistit plíseň z mrazničky: 5 základních hygienických kroků

Při čištění formy z mrazničky se používají dva čisticí roztoky. Jedná se o bělidlo a ocet; oba jsou dobře známá řešení na hubení plísní.

Takže, pokud máte ve svém středu mrazicí formu, tento článek vám pomůže.

Mold On Freezers

Plíseň postihuje různé části vaší domácnosti; ani vaše spotřebiče s nimi nejsou v bezpečí. Dokud mají vlhkost, do které se mohou usadit, budou se jim dařit.

Pokud chcete důkaz, jak dokážou devastovat vybavení domácnosti, tady je článek o čištění plísní z okenních klimatizací.

Tento článek nemluví jen o nějakém domácím spotřebiči. Poradí si s mrazáky, kde skladujeme potraviny.

Než cokoliv jiného, ​​pojďme definovat, co je mrazicí forma.

Co je to mrazicí forma?

Plíseň v mrazničce je doslova plíseň, která roste ve vašem mrazáku. Je to podobné jako u jiných druhů plísní, které rostou ve vaší koupelně nebo nábytku.

Mrazicí formy jsou běžně černé nebo šedé s rozmazanou texturou. Někdy mohou být také bílé a práškové.

Víme, jak plíseň v mrazáku vypadá, tak se pojďme ponořit do toho, co ji způsobuje.

Co způsobuje plíseň na mrazničkách?

Hlavní příčinou plísní v mrazničce je hnijící jídlo.

Potraviny, jako jsou produkty, ořechy a obiloviny, jsou náchylné k růstu plísní. Ničí jídlo, šíří se v mrazáku a je nebezpečné jíst.

Zkažené potraviny, jak je uvedeno výše, mají spóry plísní, které se šíří ventilačním systémem mrazničky. Tyto spóry plísní pak vedou k růstu plísní a dále se rozšiřuje na další potraviny přítomné v mrazničce.

Další příčinou plísní v mrazničce je mechanický problém, který vede k poruše. Špatně fungující mrazničky mohou mít vyšší vlhkost nebo únik vlhkosti.

Pokud si všimnete, že mrazicí formy nejsou způsobeny zkaženým jídlem, podívejte se na jejich mechanismy. Můžete se rozhodnout zavolat technika, který vám pomůže problém vyřešit.

Jak plíseň na mrazničkách ovlivňuje skladované potraviny?

Plísně ovlivňují uskladněné potraviny tím, že jsou nebezpečné pro lidskou spotřebu. Berou mu texturu, chuť a nutriční hodnotu.

Může to mít pro vás i nepříznivé zdravotní účinky. Pro vaši informaci je zde článek o důsledcích plísně na pití.

Vzhledem k tomu, že plíseň v mrazáku ovlivňuje jídlo, ovlivňuje také vás. Pokud ji náhodou sníte, můžete dostat zažívací potíže.

Pokud máte již existující onemocnění nebo máte sklon k plísním, mohou být účinky horší. Nežádoucí účinky plísní jsou důvodem, proč se o ně musíte postarat co nejdříve.

Přečtěte si také, jak zabránit plísním v mrazničkách. Přečtete si je, když budete pokračovat v článku.

Čištění plísně z mrazničky

Pokud je část mrazničky znečištěná plísní neporézní (např. plastová), pak je vhodná nepenetrující látka, jako je bělidlo. Pokud však máte co do činění s plísní na porézním materiálu, jako je guma, potřebujete penetrační látku.

Jedním z příkladů takového řešení může být ocet, který se dostane nad povrch a zabije kořeny plísní.

Kroky při čištění forem na mrazničku

Krok č. 1. Posoudit

Podívejte se na materiál zasažený plísní a poté připravte řešení, které s ním dobře funguje. Poté si nasaďte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a brýle.

Vyjměte všechny potraviny z mrazničky a odpojte ji. Poté zkažené jídlo vyhoďte a ponechte si ty, které nebyly kontaminované plísní.

Krok č. 2. Vyrobte čisticí roztok

Vyberte si mezi roztokem octa nebo bělidla a poté je vložte do rozprašovače. Poté směs nastříkejte na povrchy kontaminované plísní, dokud nebudou pokryty všechny plísně.

Po nastříkání směsi na formu ji nechte pár minut odležet.

Krok č. 3. Drhnout

Vydrhněte plísní znečištěné povrchy vaší mrazničky hadrem, zvláště ty se skvrnami od plísně. Poté otřete zbývající čisticí směs čistým hadříkem.

Krok č. 4. Opakujte

Opakujte kroky 2 a 3 pro ostatní části mrazničky. Nastříkejte čisticí roztok na police, zásuvky a dvířka mrazničky.

Věnujte zvýšenou pozornost gumové zátce, protože může hlavně přitahovat růst plísní.

Krok č. 5. Deodorizovat

Plíseň má zatuchlý zápach, takže součástí čištění je zbavit se nepříjemného zápachu. Přístupným řešením takového problému je jedlá soda.

Jedlá soda neutralizuje štiplavý zápach plísní ve vašem mrazáku a sama o sobě nevydává silnou vůni. Pokud chcete alternativy k jedlé sodě, můžete zvážit kávovou sedlinu, která deodorizuje mrazák.

Způsoby prevence růstu plísní v mrazničkách

Nejlepším způsobem prevence plísní na mrazničkách je být zodpovědným kupujícím. Zacházejte s potravinami správně a podle toho je skladujte.

Kupujte také jen to, co můžete sníst během doporučené doby skladování.

Za druhé, pokud máte zkažené potraviny, okamžitě je vyjměte z mrazničky. Zde se také hodí správné skladování, protože jejich zabalení zabraňuje spórům plísní přistávat přímo na potravinách.

V neposlední řadě provádějte pravidelné čištění a údržbu. Tím se zabrání usazování nečistot nebo mechanickým problémům, které mohou vést k růstu plísní.

Závěr

Nyní jste informováni o krocích, jak vyčistit formu z mrazničky. Doufáme, že vám tento článek o formách do mrazničky pomohl.