Jak vyčistit plíseň z čalouněných článků: 4 snadné kroky

Všude se vyskytuje hrozný výskyt plísní, takže musíte pochopit, jak nyní vyčistit plíseň z čalouněných předmětů a čehokoli se stejnou látkou. Ať je to u vás doma, v garáži nebo dokonce ve vašem autě, plíseň se může dostat téměř do čehokoli.

Čalounění je běžně označováno jako látkový potah, vycpávky a pružiny v nábytku, který se obvykle nachází ve vaší domácnosti. Občas se čalounění může týkat také polštářů připevněných k autosedačkám a dokonce i potahů našich lůžkovin.

Vzhledem k tomu, že se jedná o textilie, čalounění dosti absorbuje vodu; když na ně náhodou vylijete vodu, může se ta voda zadržet a způsobit katastrofu. Jednou z běžných je plíseň, která se může šířit pod povrchem, který běžně vidíme.

Kroky pro čištění plísní z čalouněných předmětů

Zatímco některé čalounění má tento zdánlivě kožený nebo plastový materiál, který nevypadá, že by propouštěl vodu, většina z nich je vyrobena pro maximální pohodlí a estetiku. To může často znamenat, že konečná látka, která přijde do kontaktu s vaší pokožkou, je měkká a houbuje vodu a další tekutiny.

Když se taková věc stane a čalounění se okamžitě a dostatečně nevysuší, mohou se uchytit houby a začít produkovat nepříjemné plísně v rušivých masách. Pokud se s tím setkáte, postupujte podle těchto kroků, abyste se jich zbavili.

Krok č. 1. Odepněte hadřík z rámu

Může být lákavé sebrat nějakou tkáň a setřít oblast, kterou vidíte, s plísní a považovat problém za vyřešený. Problémem takové metody však je, že bude fungovat pouze v případě, že plíseň a houby budou pouze na povrchu.

Voda však nese jeho váhu. Pokud je nějaký dostupný na povrchu, je jisté, že je nějaký ve vnitřních částech.

Na plísni je to, že preferují tmavá, skrytá, vlhká a chladná místa.

Pokud jste nechali houby bujet na vycpávkách čalounění, vystavíte se opakovanému čištění. Nemluvě o tom, že čalounění může odhalit neuvěřitelně hrozný zápach pokaždé, když si na něj sednete, a může dokonce způsobit svědění a podráždění z dlouhodobého hlediska.

Chcete-li plíseň správně odstranit, měli byste předmět vytáhnout zvenku tam, kde je upevněn, a poté z rámu odstranit látku a vycpávky. Vždy můžete požádat o pomoc a další ruce, pokud s tím máte potíže.

Než začnete součásti ztrácet, nezapomeňte si poznamenat (nebo fotografii) toho, jak vaše položka vypadala, abyste měli průvodce, když je budete později vracet.

Zde je článek o tom, jak přelepit židli pro proces vrácení. Můžete také požádat odborníka, aby to udělal za vás.

Krok č. 2. Namočte látky do bělidla nebo octa

Vyzkoušejte špičku svého čalounění nalitím nebo ponořením do bělidla. Pokud nedojde k žádné extrémní reakci (tj. odbarvení nebo shlukování), můžete zředit trochu bělidla ve vodě, abyste získali 10% roztok.

Tento roztok vám poslouží jako tekutina zabíjející plísně.

Pokud však tkanina zaznamená nepříznivé účinky, vyberte trochu bílého octa a nařeďte jej alespoň na 30% roztok. Ocet může také zabít houby způsobující plísně.

Ujistěte se, že máte dostatek roztoku, a poté do něj ponořte látku a vycpávku. Můžete také otřít pružiny a rám stejnou směsí, ale minimalizovat interakci vody, pokud je rám dřevěný.

Rám a všechny pružiny dobře vysušte.

Krok č. 3. Vyperte hadřík a pěn

Po namočení bělidlem nebo octem můžete hadřík a podložky vyprat saponátovým mýdlem a vodou. Nezapomeňte nejprve zkontrolovat, zda je bezpečné pěnu prát – to znamená, že se po namočení vrátí do původního tvaru.

Podívejte se také na to, jaký druh pracího prostředku je bezpečný pro každý typ tkaniny, abyste následně nepoškodili jejich strukturu.

Krok č. 4. Vysušte a správně vraťte

Když dokončíte čištění všech částí, musíte každou z nich výjimečně dobře vysušit. Přebytek vody je kritickým požadavkem pro výskyt plísní a musíte se ujistit, že ve vašem předmětu vůbec nic takového není.

K tomu použijte mokrý vysavač nebo nechte čalounění vyschnout na slunci.

Po důkladném zaschnutí všech dílů musíte čalounění vrátit k rámu tak, jak původně vypadalo, nebo můžete jeho vzhled aktualizovat a přidat do něj nějaké své zvraty. Podívejte se na tento článek o tom, jak opravit propadlý polštář židle, pokud se to stane vaší židli.

Co zabíjí plíseň v tkanině?

Plíseň v látce můžete vyčistit bělidlem nebo octem. Někteří k této práci používají komerční produkty zabíjející plísně, jedlou sodu a deionizovanou vodu.

Jen si uvědomte, že kromě plísně může být tkanina vašeho webu ovlivněna také tím, co na ni umístíte, takže se ujistěte, že jste před plnou aplikací nejprve zkontrolovali bezpečnost.

Dokáže bílý ocet odstranit skvrny z čalounění?

Zatímco bílý ocet může zabít napadení plísní, neexistuje žádná záruka, že skvrny přijdou s ním. Koneckonců, odstranění skvrn závisí na tom, co skvrnu způsobilo a jak dlouho tam je.

Závěr

Odstraňování plísní může být znepokojivý úkol, ale naše kroky, jak vyčistit plíseň z čalouněných předmětů, by měly z vašich zad odloupnout určitou zátěž. Plíseň lze odstranit s minimálním úsilím, pokud víte, jak to udělat správně.

Takže se ujistěte, že jste před pohybem zkontrolovali správný způsob, jak to udělat!