Jak se zbavit zápachu plísní v bytě: 5 užitečných kroků

Potýkáte se s problémy se zápachem plísní? Chcete se naučit, jak se zbavit zápachu plísní v bytě?

Je zemitá vůně, která se táhne vaším bytem, ​​něčím, čím byste se měli zabývat? Pravděpodobně ano, protože to může v nejhorším případě znamenat růst plísní nebo plísní.

Nikdo nemá rád, když jeho domovy páchnou plísněmi nebo plísněmi, o to víc, když tento zápach naznačuje, že tato houba zamořuje nějaký kout vašeho domova. To vyžaduje akci; pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o zápachu plísní a o tom, jak se ho zbavit ve vašem bytě nebo domě.

Co je plíseň?

Plíseň je často zaměňována s plísní. Je to však pochopitelné, protože oba jsou časté domácí houby, které rostou ve vlhkých a vlhkých oblastech.

HGTV popsal plíseň jako skvrny bílé až šedé, které leží na vlhkém povrchu. Ve srovnání s plísní se plísně snadněji ošetřují a odstraňují.

Plíseň vypadá práškově, suchá a plochá. Aby se mu dařilo, vyžaduje specifické množství teploty a vlhkosti.

Roste na površích a neproniká dovnitř, takže se snadněji čistí. Protože roste pouze na materiálech, nezanechává obrovské škody.

Zápach produkovaný touto houbou je zemitý a zatuchlý. Vůně je výrazně mírnější než zmoklé ponožky nebo vůně tlejícího dřeva.

Pokud jde o nebezpečí, i když je mírnější než plíseň, po dlouhé době expozice může mít nepříznivé účinky na vaše zdraví. Lidé s problémy s dýchacím systémem, kojenci, těhotné, děti a senioři mohou čelit zdravotním problémům při kontaktu s plísní.

Pro další srovnání se zápachem plísně se z tohoto článku dozvíte, jak voní domácí plíseň.

Nejlepší způsob, jak zabránit zápachu plísní

Nejlepší způsob, jak zabránit zápachu plísně, je zabránit jejímu růstu. Jak by někdo řekl, prevence je vždy lepší než léčba.

Pokud chcete odstranit zatuchlý zápach způsobený plísní, postupujte podle následujících kroků:

Krok č. 1. Hledejte, odkud vůně přichází

Museli byste zkontrolovat každou atomovku a skulinu vašeho bytu, abyste věděli, odkud to pochází. Bude to snazší analyzovat, protože většina plísní roste na površích a vypadají jako práškové bílé skvrny.

Začněte prozkoumáváním oblastí, které jsou často zvlhčovány vodou. Zkontrolujte také předměty, které se předtím namočily.

Krok č. 2. Odstraňte nepotřebné položky

Po nalezení postižené oblasti odložte všechny předměty v její blízkosti, abyste zabránili ovlivnění ostatních.

Pokud je postiženou oblastí stěna nebo země, otevřete okna, aby vzduch mohl cirkulovat. Pokud se jedná o předmět nebo vybavení, které můžete nosit, je lepší provádět úklid venku.

Krok č. 3. Nanesení octa a vydrhnutí jedlou sodou

Zde budete potřebovat bílý ocet, jedlou sodu a rozprašovač. Nezapomeňte nosit ochranné prostředky, jako jsou rukavice, masky a brýle.

Začněte naplněním láhve octem, nastříkejte postižené místo a nechte hodinu až dvě stranou. Po nějaké době navlhčete houbu vodou, přidejte jedlou sodu a postižené místo vykartáčujte.

Nakonec to prosím pořádně opláchněte a rozlučte se s plísní.

Krok č. 4. Důkladně ho osušte

Zajistěte vysušení čištěné oblasti nebo materiálu, abyste zabránili dalšímu růstu plísní nebo plísní. Pokud byl zdroj plísně z materiálu, nábytku nebo zařízení, měli byste jej nechat vyschnout na slunci.

Krok č. 5. Používejte esenciální oleje

Po vyčištění postiženého předmětu nebo oblasti, pokud zápach přetrvává uvnitř vašeho místa, můžete použít esenciální oleje, jako je extrakt z grapefruitových jadérek nebo tea tree olej zředěný vodou, umístěný ve spreji.

Prevence plísní

Vědět, jak zabránit růstu plísní ve vašem bytě, je vždy lepší. Přidání několika malých akcí do vašich rutin může pomoci regulovat růst plísní.

Podívejte se na následující rady, které můžete snadno vzít na vědomí:

 • Pro dobrou cirkulaci vzduchu používejte odsávací ventilátory. Nainstalujte ventilátory do koupelny, kuchyně a sklepa.
 • Mít klimatizaci je dobré, ale pokud ji nemáte, můžete použít odvlhčovače nebo zvlhčovače. Přečtěte si tento článek o tom, co vložit do zvlhčovače, abyste zabránili plísním, protože to může také pomoci zabránit plísním.
 • Udržujte všechny povrchy čisté a suché.
 • Před uložením udržujte jakoukoli látku důkladně suchou. Znečištěné mokré oblečení okamžitě vyperte, abyste zabránili růstu plísní.
 • Pracujte s chemikáliemi, které absorbují vlhkost, jako je silikagel nebo aktivovaný oxid hlinitý. Tyto chemikálie mohou pomoci udržet malé prostory suché.
 • Žárovky umístěte do menších prostor nebo prostor, jako jsou skříně nebo spíže.
 • Další informace naleznete v tomto článku o tom, jak bojovat proti plísním a plísním, který pojednává o typických hnízdištích plísní a plísní a jak je vyřešit.

  Závěr

  Plíseň, i když je ve srovnání s plísní mírnější, může mít škodlivé účinky na vaše zdraví a může také zanechat poškození vašich materiálů. Byty a domy by měly být útočištěm nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu a majetek.

  Vědět, jak se zbavit zápachu plísní v bytě, není jediná starost, kterou byste měli mít, ale také najít a odstranit kořeny tohoto zápachu, abyste ochránili zdraví vás a vaší rodiny a vše ostatní na vašem místě.