Jak se zbavit plísně pod kobercem: Snadný průvodce ve 3 krocích

Prvním krokem, jak se zbavit plísně pod kobercem, je posouzení poškození. Ne všechny koberce znečištěné plísní lze zachránit.

V takových situacích vám posouzení stavu ušetří čas a námahu. Zahrnuli jsme kroky k odstranění plísní a také další znalosti o plísni koberců.

Písně a koberce

Kontaminace plísní na kterékoli části vašeho domova může být znepokojující. Je to nepříjemné z mnoha důvodů, ale zdravotní problémy, které to přináší, jsou docela nepříjemné.

Růst plísní je nepříjemné mít doma, ale není to zcela neopravitelné. Přečtěte si dále, abyste se dozvěděli o krocích při odstraňování plísní zpod koberce.

Příčiny růstu plísní na kobercích

Poznávání příčin růstu plísní pomáhá předcházet plísním. Některé z důvodů růstu plísní na kobercích jsme napsali zde:

1. Poškození vodou

Existuje několik forem poškození vodou a všechny jsou nebezpečné, pokud nejsou kontrolovány. Plísně ovlivňují strukturální integritu vašeho domova, zejména dřevěné konstrukce vašeho domova.

Zde je článek o tom, jak zastavit růst plísní na dřevě poškozeném vodou, který vám může pomoci lépe porozumět poškození vodou.

I když koberce nehnijí dřevo v důsledku poškození vodou, jejich kvalita může být stále ovlivněna. Nekontrolované poškození koberce vodou, ať už od podlahy nebo přilehlých stěn, by mělo být opraveno co nejdříve.

2. Nedostatek větrání

Špatné větrání ve vaší domácnosti pomáhá zadržovat vlhkost, což vede k růstu plísní. Ke kontaminaci plísní kvůli nedostatečnému větrání obvykle dochází během chladného období, kdy každý nechává okna a dveře zavřené.

Za prvé, ovlivňuje stěny a podlahu a další věc, kterou víte, je ovlivněn i váš koberec.

3. Rozlití kapalin

Koberce se umisťují do míst s velkým provozem, kde si hrají děti a domácí mazlíčci. Přirozeně, že k rozlití dojde buď z nápojů, nebo z domácích mazlíčků, kteří čůrají na podložku.

Pokud tyto skvrny nebudou okamžitě vyčištěny, povedou v důsledku vlhkosti k růstu plísní. Pokud má rozlitá tekutina cukr, může také sloužit jako zdroj potravy pro plísně.

4. Problémy s údržbou domácnosti

Nahromaděný prach, děravé střechy a stropy, instalatérské problémy a rozbité těsnění oken jsou příznaky špatné údržby domácnosti. To vše může také vést k růstu plísní.

Nevysáté koberce, ve kterých se nachází prach a vlhkost, jsou ideálním prostředím pro usazování spor plísní. Chcete-li snížit své šance na získání plísní, přečtěte si tento článek o vymýcení spor plísní.

Jaké jsou příznaky růstu plísní na kobercích?

Učit se o příčinách plísní nestačí. Musíte znát příznaky růstu plísní, abyste je mohli identifikovat.

Nepříjemný zápach

Plíseň zpod koberce není hned patrná. Plesnivý zápach by však bylo těžké přehlédnout.

Přečtěte si zde, abyste se dozvěděli více o zápachu plísně.

Alergie

Dalším příznakem růstu plísní u vás doma jsou zvýšené alergické reakce mezi členy vaší rodiny. Pravděpodobně se bude jednat o alergie na plísně, pokud jim z ničeho nic začne rýma a podráždění očí.

Odstranění plísní zpod koberce

Pokud byla narušena většina koberce, možná jej budete muset vyměnit. Pokud je plísní kontaminována pouze malá část, postupujte podle následujících kroků:

Krok č. 1. Odstraňte nábytek

Koberec zabírá ve vašem pokoji velkou plochu. Na to musíte přesunout nábytek.

Kromě toho zkontrolujte, zda také nezískali plíseň.

Krok č. 2. Vyčistěte koberec

Než začnete s odstraňováním plísní, musíte koberec nejprve vyčistit párou. Použijte parní čistič spolu se saponátem a vodou a poté nechte koberec venku uschnout.

K čištění koberce můžete použít standardní prostředky na čištění koberců nebo jakýkoli čisticí prostředek. Pro jistotu však nejprve udělejte bodový test, než něco použijete.

Krok č. 3. Odstraňte skvrny

Plíseň nevyhnutelně vede ke vzniku skvrn. Abyste se zbavili skvrn od plísně, posypte oblast jedlou sodou a nechte ji tam přes noc.

Poté koberec znovu vysajte. Vyčistěte také podlahu, kde je nainstalován koberec.

Dávejte pozor také na možné poškození podlahy nebo přilehlých stěn vodou. Je to proto, abyste zabránili opětovnému růstu plísní na vašem koberci.

Tipy, jak zabránit plísním v kobercích

Kromě hledání způsobů, jak opravit poškození vodou a vymýtit spory plísní, je také nezbytné znát správná opatření k prevenci plísní. Zde je několik našich tipů na prevenci plísní:

Investujte do HVAC a odvlhčovačů

Chladné období činí váš domov mimořádně náchylným k růstu plísní. To je důvod, proč doporučujeme mít správný systém HVAC nebo odvlhčovače pro udržení úrovně vlhkosti.

Udržujte svůj domov

Jedním ze způsobů, jak zabránit poškození vodou a růstu plísní, je řádná údržba domu.

Jak již bylo zmíněno dříve, nahromaděný prach a problémy s únikem jsou příznaky neudržovaného domova. To jsou jednoduché problémy, které se hromadí a mohou nakonec vést k růstu plísní.

Aby plíseň neznečistila váš koberec, čistěte jej každý týden. Vysajte jej, abyste zabránili usazování prachu a zbavili se neaktivních plísní.

Závěr

Poté, co jste se dozvěděli o tom, jak se zbavit plísně pod kobercem, a několik tipů na prevenci plísní, doufáme, že jste připraveni se s plísní na koberci vypořádat!