Jak se organicky zbavit plísně: 2 nejlepší způsoby

Chemikálie jsou nepopiratelně drsné, a proto se musíte naučit, jak se zbavit padlí organicky. Pro začátečníky je zde jednoduchý průvodce, abyste si během tohoto procesu mohli zmírnit záhyby na čele.

Co je to padlí?

Padlí je celosvětovou hrozbou se stovkami hub, které ji mohou způsobit a potenciálem kontaminovat více než 10 000 druhů rostlin. To platí zejména tehdy, když vezmete v úvahu celkové snížení výnosů plodin a životnosti rostlin.

V počátečních fázích onemocnění se infikované listy projevují jako bílé nebo šedé skvrny. Mohou rychle vyrůst do bodu, kdy zcela pokryjí postižené části rostlin škodlivým morem.

Stovky druhů hub v řádu Erysiphales vytvářejí padlí, které je známé jako padlí. Název této choroby dává bílý až šedavý prášek podobný mastku, který se nachází na listech postižených rostlin.

Chcete-li se dozvědět více o vzhledu padlí, projděte si tuto příručku o tom, jak padlí vypadá. Abyste se s tím vypořádali, musíte plně vědět, co hledáte!

Tento prášek se skládá z mycelia a spor. Nemoc se šíří sporami z nepohlavního stadia, zatímco v pohlavním stadiu vznikají plodnice, které jsou nezbytné pro hibernaci.

Zatímco vítr obecně šíří výtrusy, hmyz, jako jsou mšice, může přenášet nemoc tím, že se živí rostlinami. Infekce je rozšířená na hustě osázených plochách s nedostatečným prouděním vzduchu a také na stinných a vlhkých místech.

Chcete-li se o tomto typu plísně dozvědět více, zjistěte, jak dlouho žije padlí.

Jak regulovat padlí organickým způsobem

Stresované rostliny, které se vyvíjejí v suboptimálních oblastech nebo je o ně špatně či nevhodně pečováno, se mohou stát obětí této houbové choroby snadněji než ty zdravé.

Napadení padlím jsou obvykle malé, což je skvělá zpráva. Rostliny, které jsou jinak životaschopné, se obvykle samy zotaví po kolísání teplot as náležitou péčí o zvýšení proudění vzduchu.

Pro vážné infekce nebo všudypřítomný problém v celé zahradě jsou k dispozici způsoby ošetření, které nevyžadují použití konvenčních fungicidů.

Houby mohou získat odolnost vůči fungicidům, pokud se používají často. Ovlivňuje to zemědělství i lidské zdraví.

1. Kulturní kontrola

Kulturní kontroly jsou ty aspekty zemědělství a zahradnictví, které se zabývají změnami prostředí růstu. Jsou důležitou součástí ekologického zahradničení a integrované ochrany proti škůdcům (IPM).

Změny v kvalitě živin nebo pH půdy, více či méně zalévání a zajištění toho, aby rostliny dostávaly správné množství slunečního světla, jsou jen některé příklady.

Prořezávání listů je nezbytné pro usnadnění vhodné ventilace, protože vlhké, přeplněné listy jsou náchylnější k infekci.

Obecně platí, že slunce je nepřítelem plísňových onemocnění, takže se ujistěte, že dopřejte rostlinám tolik slunce, kolik potřebují k růstu, ať už je to stín, poloslunce nebo plné slunce.

Zalévání shora je někdy navrhováno jako strategie, jak se této nemoci vyhnout, ale jiní proti tomu velmi naléhají, protože zvyšuje vlhkost v jádře rostliny. Nárůst vlhkosti, jako je tento, může vyvolat infekci nebo zhoršit stávající stav.

2. Mléko

Plíseň lze kontrolovat postřikem mléka na části rostlin, které vykazují příznaky, zvláště pokud se to provádí v rané fázi infekce.

Mnoho ekologických zahrádkářů využívá tuto strategii, která se osvědčila při experimentech na rajčatech, jablkách, vinné révě a dalších rostlinách po dobu více než 60 let.

Mléko by mělo být zředěno vodou v poměru 1:10 a nastříkáno na vaše rostliny při prvním náznaku infekce, podle běžné praxe. Lze použít sušené nebo tekuté mléko.

Vyšší koncentrace mléka se však podle existujících údajů mohou ukázat jako nejúčinnější. U středně těžkých až těžkých infekcí vyzkoušejte kombinaci tekutého mléka a vody 50/50, nebo dokonce plnotučné mléko, pokud nemáte k léčbě velkou plochu.

Naplňte lahvičku s rozprašovačem do poloviny tekutinou a postříkejte všechny poškozené části vašich rostlin, zejména stonky a spodní část listů. Pokračujte v aplikaci dvakrát týdně, dokud neuvidíte výhody, a v případě deště aplikujte znovu.

Přestože sprej může v horkém horku vytvářet kyselý zápach, mléčné skvrny na listech rostlin by neměly být znepokojivé. Pokud své rostliny jednou týdně postříkáte mlékem, můžete se vyhnout nemocem.

Někteří odborníci tvrdí, že syrové nebo organické mléko je lepší a že lipidy v plnotučném nebo 2% mléce mohou bránit terapii, zatímco jiní tvrdí, že nezáleží na tom, jaký druh používáte.

Pokud jste v průběhu let zažili problémy s plísní, zkuste příští rok na zahradě pěstovat odolné verze preferovaných květin, ovoce a zeleniny. Tyto informace budou uvedeny v profilech kultivarů v katalozích a na obalech semen.

Závěr

Vědět, jak se organicky zbavit padlí, vás nejen ušetří utrácení peněz za fungicidy. Volba bezchemické cesty nejen udrží plíseň na uzdě, ale také udrží každého zdravého doma!