Jak propláchnout jádro topení auta? 5 snadných kroků!

Přemýšlíte, jak propláchnout jádro topení auta, protože studené auto už nesnesete? Nebojte se, máme pro vás řešení. Sestavili jsme tuto příručku o vypouštění topného jádra, abychom získali maximální topné těleso z vašeho autotopu.

Topení je nezbytnou součástí auta a jeho údržba je v zimě povinná, protože nikdo nechce řídit auto s mrznoucíma rukama. Je tedy lepší mít trochu energie a opravit topení sami, než volat mechanik a zaplatit mu pár babek.

Přátelé, je tu více věcí, které byste měli vědět, takže bez dalších řečí začněme!

Kdy potřebujete propláchnout topné jádro?

Pokud ohřívač neposílá ohřátý vzduch jako obvykle, musíte jádro ohřívače propláchnout. Propláchnutí může pomoci zlepšit výkon ohřívače uvolněním ucpaného jádra ohřívače. Budete schopni detekovat výrazný rozdíl v nárůstu teploty před a po barvě.

Nástroje a spotřební materiál

 • Velký kontejner
 • Jacku
 • Vyčistěte hadice
 • Rukavice
 • Pár kleští/šroubovák
 • Zahradní hadice
 • Vzduchový kompresor (volitelný)
 • Hadicové spony (podmíněné)
 • Lepicí páska nebo silikonová spojka
 • Nemrznoucí roztok
 • Splachovací sada
 • Adaptér
 • Harry
 • Bezpečnostní brýle

Kroky k vypuštění jádra topení auta

Níže jsme sestavili seznam jednoduchých kroků, které zodpoví vaši otázku, jak propláchnout jádro topení auta:

Krok č. 1. Zvedněte auto

Nejprve musíte zaparkovat auto na parkovišti. Poté počkejte, až motor automobilu zcela vychladne; jinak vás může horká chladicí kapalina popálit. Kromě toho musíte také zajistit, že auto zaparkujete na náročném a rovném povrchu, jako je beton. Na rozdíl od kluzkého povrchu vaší štěrkové příjezdové cesty pomáhá hladký povrch efektivně zvednout auto. Ke zvednutí vozidla můžete použít vozík nebo nůžkový zvedák. Upravte délku zvedáku podle své lehkosti a poté umístěte podpěry zvedáku.

Krok č. 2. Přístup k hadicím ohřívače

Otevřete kapotu auta a najděte firewall obecně umístěný v motorovém prostoru na straně spolujezdce. Tam uvidíte dvě gumové hadice v černé barvě. Jedna z nich je vstupní, druhá je výstupní hadice a obě se připojují k jádru topení. Dále musíte odpojit hadice, ale nezapomeňte znovu zkontrolovat, zda je motor studený. Chladicí kapalina se může rozlít z trysek, proto dejte pod hadice nějaké hadry. Poté pomocí kleští nebo šroubováku stiskněte hadicové spony. Posuňte svorky a uvolněte hadice z trysek.

Krok č. 3. Připojte průhledné hadice

Všichni jsme připraveni připojit naše čiré hadičky k tryskám. Nejprve však musíte připojit jednu hadici se zahradní hadicí pomocí adaptéru a splachovací sady. Poté připojte obě čiré hadice s hadicovými tryskami. Aplikujte silikonové spojky nebo lepicí pásku, abyste se ujistili, že pevně sedí. Poté připojte zahradní hadici k hrdlu. Nahlédněte do uživatelské příručky vašeho vozu a upravte tlak vody na 10-15 psi.

Krok č. 4. Proveďte proplach

Zapněte hrdlo, nechte vodu proudit z průhledné přívodní trubice do jádra ohřívače a poté se vraťte z přívodní hadice ohřívače nebo z čisté výstupní trubky. Ujistěte se, že všechna tato voda jde do velké nádoby a nesmí se rozlévat na podlahu, protože obsahuje škodlivou chladicí kapalinu. Vypněte hrdlo, když z výfukového potrubí začne vytékat čistá voda. Poté odpojte zahradní hadici a nyní musíte nalít nemrznoucí kapalinu do jádra topení.

Použijte stejnou čirou hadici, jakou byla připevněna zahradní hadice, na její konec nasaďte trychtýř a poté ji spusťte. Nemrznoucí roztok zabrání zamrznutí vody uvnitř a případně poškození systému topení vašeho auta. Nechte všechny odpovědi vycházet z výstupní hadice.

Krok č. 5. Doplňte chladič

Nakonec musíte znovu připojit hadice topení s příslušnými tryskami. Pokud jsou staré ve špatném stavu, použijte pár nových svorek. Musíte zajistit, aby obě hadice lícovaly a těsně přiléhaly. Nyní otevřete uzávěr chladiče a naplňte jej směsí chladicí kapaliny a vody v poměru 50/50. Zavřete víko a kapotu auta a voila! Jsi hotov. Úspěšně jste propláchli topné jádro.

Jak uvolnit ucpané jádro topení?

Nikdo nechce mít v autě ucpané topné jádro. K odblokování jádra ohřívače můžete použít kompresor, pokud s sebou voda nepřináší chladicí kapalinu a ohřívač stále nevyrábí teplo. Připojte vzduchové potrubí k výstupu jádra ohřívače a upevněte jej lepicí páskou nebo spojkou. Zatlačte na systém a můžete vyrazit.

Jakýkoli přilepený předmět nebo špína vytečou ze vstupu jádra ohřívače. Čistič chladičů funguje stejným způsobem a je vynikající na čištění ucpaných ploch. K odstranění ucpání pomocí čističe chladiče však potřebujete připojení čistých hadic k jádru ohřívače. Možná vás také budou zajímat známky toho, že vaše jádro ohřívače netěsní.

Je to obal!

Nyní víte, jak propláchnout jádro topení auta. Topné jádro je základní součástí topení auta a vyžaduje údržbu, aby vám a vašim blízkým poskytlo teplo a pohodu. Mrazivé počasí nedovolí nikomu jít domů a dělat nějakou práci, pokud topení auta nefunguje. Možná si také budete chtít přečíst o tom, co je PTC topení v autě a jak funguje blokové topení u dieselu.