Jak odvzdušnit kamna na dřevo bez komína? 4 Důležité faktory, které je třeba vzít v úvahu

Pokud váš dům nemá komín, možná si říkáte, jak odvzdušnit kamna na dřevo bez komína? Je to možné? Ano, určitě. Je to jen to, že je třeba provést některá vhodná opatření k zajištění bezpečné instalace. To lze provést pomocí kouřovodu nazývaného dvojité stěny.

Přestože jsou k dispozici elektrická a plynová kamna, můžete upřednostňovat spalování tuhého paliva, protože skutečná kamna na dřevo jsou levnější, spolehlivější, snadno k nalezení a samozřejmě skutečná.

Představte si sami sebe, jak sedíte poblíž kamen jako ve filmech. Není to příjemná scéna? Přečtěte si tedy celou příručku a zjistěte, jak odvzdušnit kamna na dřevo, pokud žijete v domě bez komína. Během celého procesu instalace zahrneme vše, co potřebujete vědět, takže zůstaňte naladěni!

Dvojitý stěnový spalinový systém

Jak již bylo zmíněno dříve, klíčem k tomu, mít kamna na dřevo i bez komína, je systém dvojité stěny. V zásadě to zahrnuje připojitelné potrubí vyrobené z nerezové oceli, které bude odvádět výpary kamen. Tyto trubky jsou obaleny silnou izolací. Poté jsou dále uzavřeny vnější trubkou, která pomáhá udržovat dostatečně teplou teplotu uvnitř kouřovodu, aby odsávala dým z ocelových trubek a poté jej ukládala ven.

Faktory, které ovlivňují, jak odvzdušňujete kamna na dřevo bez komínu

Jak odvzdušnit kamna na dřevo bez komína? K určení, zda je nebo není ve vašem prostoru vhodné pro instalaci kamen, je třeba zvážit mnoho faktorů. Níže je uveden seznam faktorů, které hrají důležitou roli pro dosažení tohoto systému.

#1. Kouř

Nejprve musíte zvážit, zda z vašeho místa odejde kouřovod. Můžete jej buď nechat interně běžet, což bude jednoduše vypadat jako rozšíření vašich kamen, nebo chcete, aby běžel mimo vaše místo. To bude do značné míry záviset na architektonické struktuře domu.

Můžete si vybrat mezi různými částmi, jako jsou lemování, podpěry, ohyby a délky při připojení kamen na dřevo do bezpečného bodu, kde může kouřovod opustit budovu. Doporučená výška komína pro kamna na dřevo je minimálně 4,5 metru od varné desky směrem ke komínu. Zkontrolujte materiál koncového bodu a zjistěte, zda je vhodný pro lemovací a kouřovou soupravu.

Cihlové, kovové a dřevěné materiály jsou nejideálnějšími možnostmi. Na druhou stranu plast a sklo by nebyly ideální. Jistě víte, proč!

Možná vás také napadne, zda je možné do vaší zimní zahrady instalovat kamna na dřevo. Ano, můžete, ale to znamená, že budete muset vyměnit skleněnou část za panel, který je vhodnější, aby bylo možné umístit kouřovod, který odtud bude vystupovat.

#2. Krb

Pokud jde o ochranu tepla kamen před strukturou, která ho obklopuje, hlavní pozornost by měla být bezpečnost. Zvláště pokud je materiál hořlavý, jako je tkanina nebo dřevo.

V takovém případě musíte kamna postavit na ohniště, které není hořlavé. To může na tvrzeném skle nebo kameni o tloušťce nejméně 12 mm. V ideálním případě by to mělo být také přibližně 225 až 300 mm směrem k přední části dvířek vašich kamen.

#3. Dvoustěnný kouřovod

Nyní k samotnému kouřovodu by měl zahrnovat izolovaný systém s dvojitými stěnami a ne pouze jedinou kouřovodnou trubkou. Nerezová konstrukce obou trubek je rozdělena izolační vrstvou. To zajistí, že vnější stěna nebude příliš horká, aby poškodila okolní konstrukci nebo zranila lidi, kteří se jí dotýkají.

Vzhledem k tomu, že toto je zabudováno do konstrukcí bez zděného komína, lze odkryté kouřovody provozovat externě nebo interně, podle toho, co upřednostňujete. Pokud jde o výběr kamen, můžete si vybrat z horního a zadního výstupu kouřovodu, abyste dosáhli konečného vzhledu, po kterém toužíte. A to platí také pro klimatizace, zvláště když je nejlepší doba, kdy byste si měli koupit klimatizaci.

#3. Heatshield

Ohniště nemusíte jen chránit, ale totéž musíte udělat se svislými povrchy obklopujícími jednotku před teplem. Pokud jde o instalaci kamen na dřevo do stávajícího otvoru ohniště, není ze zákona požadována žádná minimální vzdálenost mezi jednotkou a okolním materiálem.

To může být případ, protože zdivo nebo zdivo nejsou hořlavé a na rozdíl od hořlavých materiálů nepředstavují nebezpečí požáru. Na druhou stranu, pokud chcete instalovat volně stojící kamna na dřevo bez komína, je třeba vzít v úvahu vzdálenost jednotky od okolního hořlavého povrchu.

Vzdálenost bude záviset na modelu vašich kamen a také na jeho tepelném výkonu. Aby jednotka fungovala efektivně, doporučuje se dodržet vzdálenost přibližně 150 mm na každé straně a 75 mm vzadu.

Můžete si koupit nehořlavé štíty, které můžete umístit buď po stranách, nebo na zadní straně kamen, abyste získali další ochranu. Kromě snížení nebezpečí požáru poskytne větší prostor kolem jednotky lepší rozptýlení tepla v místnosti. Naučte se stavět tepelné štíty pro vaše kamna na dřevo!

Je to zábal!

Když vezmete v úvahu čtyři výše uvedené faktory, jak odvzdušnit kamna na dřevo bez komína, budete si moci bezpečně užívat teplo poskytované vašimi kamny na dřevo. V zimě je vaší prioritou udržovat se v teple, a když je čas spát, může být problém zůstat v teple s běžnými přikrývkami, funguje tedy vyhřívaná deka? Pokud ano, chtěli byste o tom zjistit více!