Jak odstranit plíseň z papíru pomocí 5 užitečných kutilských kroků

To, že se nyní rozhodnete číst tento článek, znamená, že jste v současné době v dilematu a nutně potřebujete odpověď na to, jak odstranit plíseň z papíru. Opravdu může být velmi frustrující vidět, že tyto drobné destruktivní organismy neušetřily ani váš papír.

Ušetřete se starostí s hledáním a přemýšlením, co dělat. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více o plísni a jak se jí zbavit.

Identifikace plísní na papíře

Agentura pro ochranu životního prostředí Spojených států amerických identifikovala plíseň jako druh houby označované jako časný růst plísní. To je také prohlašoval, že má plochý růstový zvyk; pokud má oblast vysokou úroveň vlhkosti, může prosperovat.

Může žít na jakémkoli organickém materiálu, od kůže, dřeva, látky a papíru. Pokud jste nějakým způsobem ucítili závan zatuchlého a zemitého zápachu na vaší studijní ploše, na policích nebo v knihovně, pak je čas provést důkladnou kontrolu.

Kontrolu můžete začít kontrolou tenkých práškovitých skvrn na povrchu knihy nebo papíru. Může se jevit jako bílá, šedá nebo černá.

Růst plísní nemusí být tak katastrofální jako plíseň, ale přesto může zanechat nepříjemné skvrny. Kdo by chtěl dobrý kus papíru se skvrnami?

Není třeba se příliš bát; tento článek vám pomůže poskytnout snadný způsob, jak vyčistit plíseň z papíru. Je možné to udělat svépomocí, ale pokud si to přejete, můžete si také zavolat pomoc odborníka.

Odstranění plísní na papíře

Většina z nich by už zapomněla své knihy v tomto světě, kde se více používá technologie. Možná sedí ve vašich knihovnách a tiše roste plíseň nebo dokonce plíseň.

Až se příště vrátíte ke knihám, přivítá vás plíseň. Postupujte podle těchto kroků a budete schopni vyčistit plíseň, aniž byste se stresovali:

Krok č. 1. Chraňte se

Noste ochranný oděv, abyste se chránili před tím, co plíseň dělá s vaším zdravím. Maska, rukavice a brýle by stačily, ale pokud je plíseň, kterou musíte vyčistit, obrovská dávka, můžete nosit celoobléknutý ochranný oděv.

Krok č. 2. Identifikace plísní

Jako vždy začněte určením, kde plíseň roste, které byly infikovány a jak velká oblast byla infikována. Je to proto, abyste mohli vybrat ty s plísní a oddělit je od těch, které nebyly infikovány.

Krok č. 3. Vyberte umístění

Poté, co víte, která je zamořená a ne, je čas vybrat místo k čištění. Pokud je to možné, měli byste si vybrat rozlehlé místo v blízkosti otevřených dveří nebo okna nebo přímo provádět čištění venku, aby nepochybně nekontaminovalo vaše ostatní věci.

Připravte si také voskovaný papír, pergamenový papír nebo jakýkoli jiný papír, který můžete použít jako základ pro čištění plísní.

Krok č. 4. Sušení mokrého papíru

Nedoporučuje se důkladně čistit mokrý papír, protože to kus více zničí. Pokud máte místo toho suchý, přeskočte tento krok a pokračujte dalším.

Pokud je mokrá, vložte ji do sáčku na zip nebo do plastového sáčku. Poté vložte do mrazáku, dokud vlhkost nezmrzne, a poté můžete přistoupit k některému z následujících kroků:

 • Položte papíry na slunce na méně než hodinu, protože světlo může také způsobit větší poškození.
 • Na papír nasypte kukuřičný škrob, vložte jej do plastového sáčku a nechte pár hodin odležet. Poté kukuřičný škrob odstraňte pomocí štětce, kterým papír jemně otřete.
 • Krok č. 5. Suché ošetření

  V tomto kroku můžete použít buď peroxid vodíku, nebo jemný prostředek na mytí nádobí. Před čímkoli jiným použijte měkký kartáč, abyste co nejvíce jemně oprášili růst plísní.

  Pro peroxid vodíku dodržujte poměr 1:1, jeden díl peroxidu vodíku a jeden díl vody. Nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte malé množství na postiženou oblast, dbejte na to, abyste ji nenamáčeli, než ji osušíte měkkým savým ručníkem.

  Pokud používáte prostředek na mytí nádobí, vytvořte pěnovou vodu v misce přidáním několika kapek do vody. Namočte čistý hadřík do mýdlové vody, jemně jím poklepejte na postižené místo, pamatujte, že ho nedrhněte.

  Namočte další hadřík do čisté vody a poklepáním na papír odstraňte zbytky mýdla. Nakonec ji poklepejte suchým hadříkem, dokud nebude vlhká.

  Pro další informace můžete navštívit jeden z těchto podrobných článků: jak odstranit plíseň z papírových dokumentů a jak odstranit plíseň z papírových dokumentů.

  Prevence rané plísně

  Zde jsou některé z věcí, které byste si mohli chtít povšimnout, pokud jde o prevenci návratu plísně nebo jejího růstu ve vašich papírech:

 • Skladujte na čistém a suchém místě.
 • Nejlepší je mít na místě odvlhčovač, který odstraní přebytečnou vlhkost přetrvávající ve vzduchu. Není ale nutné ho mít stále zapnutý.
 • Udržujte rostliny mimo místa, kde ukládáte nebo umísťujete knihy nebo papíry.
 • Příležitostným otevíráním oken zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu uvnitř.
 • Můžete si také přečíst tento článek o tom, jak odstranit plíseň z papírových uměleckých děl.

  Závěr

  Může být náročné odstranit plíseň z vašich dokumentů nebo papírů s mnoha úvahami v ruce. S dobrým návodem, jak odstranit plíseň z papíru, by byl tento úkol lépe zvládnutelný.

  Jen se ujistěte, že jste dostatečně vybaveni a připraveni, pokud tento úkol uděláte. Pokračujte správnými kroky, abyste ochránili své zdraví před hrozbami.