Jak odstranit plíseň z matrace: Snadný průvodce v 5 krocích

Je samozřejmé, že se raději naučíte, jak odstranit plíseň z matrace, než abyste zbytek noci nepohodlně spali. Už se nemusíte bát, protože tento průvodce vám pomůže dosáhnout dobrého nočního odpočinku na matraci bez plísní.

Je bezpečné spát na plesnivé matraci?

Krátká odpověď je ne. Dlouhá odpověď je, že jakékoli množství plísní a plísní je dostatečně nebezpečné pro vaše zdraví. Pouhé vdechování spór plísní ve vzduchu by mohlo způsobit určité problémy ve vašem dýchacím systému a vyvolat alergické reakce.

Žádná velikost plísně by vás tedy neměla nutit odkládat úklid a usadit se v plesnivé matraci. Stejně jako jakákoli jiná možná živná půda pro napadení plísní, matrace by měly být pravidelně kontrolovány. Pokud si nejste jisti, co jste si všimli, zde je užitečný článek o identifikaci plísní na matracích.

Nedělejte si starosti, protože to neznamená složitý proces čištění. Zde je návod krok za krokem, jak se zbavit plísní na všech typech matrací.

Krok č. 1. Vysajte obě strany

Popadněte vysavač a vyčistěte obě strany matrace. Poté se ujistěte, že jste se zbavili veškerého obsahu lapače prachu, abyste zabránili cirkulaci spor plísní ve vzduchu. Tento krok je podobný přípravě před samotnou aplikací čisticích prostředků.

Krok č. 2. Aplikujte roztok

V jednorázové nádobě smíchejte stejné díly lihu a teplé vody. Do roztoku namočte starý hadřík a vydrhněte s ním plesnivé místo matrace. Abyste zajistili, že roztok jistě pronikne do zamořené části, vydrhněte krouživými pohyby.

Nezapomínejte se také starat o místa, která nejsou na očích vidět a je těžké se jich zbavit. Cílem tohoto kroku je zcela odstranit plísně a nenechat na nich žádné zbytky.

Krok č. 3. Opláchněte oblast

Samozřejmě po každém drhnutí přichází opláchnutí. Starým hadříkem vyždímaným v teplé vodě opláchněte postižené místo. Pamatujte, že hadřík musíte pořádně vyždímat, aby se při utírání na matraci nepřidávala další vlhkost.

Jakákoli známka vlhkosti je příležitostí pro růst plísní. Protože se evidentně jedná o čisticí proces, měli byste mít samozřejmě opačný výsledek.

Krok č. 4. Použijte dezinfekční prostředek

Pro použití na čalounění aplikujte několik a rovnoměrných sprejů vámi zvoleného dezinfekčního prostředku do postižené oblasti. Jde o úplné odstranění jakékoli plísně, která by mohla přetrvávat, protože jsou příliš těžké na to, aby byly odstraněny v dřívějších krocích.

Krok č. 5. Vysušte to

Když je vše hotové, přeneste matraci na místo, kde může být vystavena přímému slunečnímu záření. Nejen, že se ujistíte, že vaše matrace zcela vyschne a nebude z ní žádná vlhkost, ale také zabrání růstu plísní, protože na slunci nemohou prosperovat.

Tento článek také poskytuje podrobný návod krok za krokem, jak správně sušit matrace. Než se rozhodnete ji vrátit dovnitř, připomeňte si, abyste zkontrolovali každou oblast matrace, abyste se ujistili, že tam nejsou žádné vlhké části, které by mohly vést k další sanaci plísní.

Jak předcházet plísním v matracích

Jistě už víte, jak odstranit plíseň z matrace, ale ideální je, abyste nechtěli, aby se to samé opakovalo. Kdo chce mít zbytečné potíže?

Opětovnému růstu plísní v matraci můžete zabránit použitím odvlhčovače. Plísním se daří v místech s vysokou úrovní vlhkosti, takže to reguluje vlhkost na mnohem snesitelnou úroveň.

Můžete se také rozhodnout použít čističku vzduchu k ochraně kvality vzduchu v interiéru. Vzhledem k tomu, že se zabývá pouze čištěním vzduchu, samozřejmě neodstraní žádnou plíseň z povrchů vašeho domova, ale zbaví vás všech spór plísní, které cirkulují ve vzduchu.

A konečně, pokud jste na dovolené, ale nemůžete své starosti související s plísněmi nechat doma, tip, který byste mohli použít, je nechat zapnuté systémy čištění vzduchu. Ideálnější je to udělat se zapojeným časovým spínačem. Nepokračujte v tom však, pokud váháte, zda to můžete udělat bezpečně.

Když už mluvíme o dobrém proudění vzduchu, abyste měli jistotu, že vzduch správně cirkuluje na obou stranách matrací, investujte do roštu postele. Vzduch na něm může volně proudit díky rozmístěné lamele.

Technologické využití, které s tím přichází, může také poskytnout pohodlí. Stupeň odpružení si můžete upravit podle sebe. Pokud vám záleží na domácí estetice, vysoce kvalitní bukové dřevo skutečně vyzařuje pocit elegance a luxusu.

Závěr

Naučit se odstranit plíseň z matrace je jako udeřit dvě mouchy jednou ranou – pohodlně se vyspat a udržet na uzdě případné zdravotní problémy. I když tento scénář nemusí být považován za nejhorší ze všech, neměli byste proces sanace plísní zdržovat. V opačném případě můžete narazit na jeden z nejhorších scénářů – probudit se omámený s nechtěnými tělesnými reakcemi.