Jak odstranit izolaci stropu poškozenou vodou: 2 snadné způsoby

Musíte vědět, jak odstranit izolaci stropu poškozenou vodou, zvláště pokud se často setkáváte se zatékáním střechy. Chcete-li odstranit izolaci stropu poškozenou vodou, musíte ji nejprve vysušit.

Ať už jde o sklolaminát nebo celulózu, způsob, jak opravit jakoukoli vodou poškozenou strukturu ve vašem domě, je nechat je nejprve vyschnout. Podrobnosti o tom, jak je odstranit, jsou uvedeny níže. Zahrnuli jsme jak pokyny pro výměnu vlhké laminátové, tak celulózové stropní izolace.

Kromě pokynů jsme také zahrnuli, jak poškození vodou ovlivňuje izolaci stropu, a odpověděli, proč je musíte chránit. Nakonec se také budeme zabývat pojištěním a izolací vašeho stropu.

Kroky k odstranění izolace stropu poškozeného vodou

Existují různé typy izolace stropu, ale zde jsou hlavní a pokyny k jejich odstranění:

Metoda č. 1. Jak odstranit izolaci ze skleněných vláken poškozenou vodou

Mokrá izolace ze skleněných vláken je méně účinný izolátor. I když může po vyschnutí znovu získat účinnost, může také vést k hrudkování izolace, pokud jsou nadměrně vystaveny vodě. Pokud tedy potřebujete změnit izolaci, měli byste provést tyto kroky:

Krok č. 1. Vysušte

Toto je nejdůležitější krok při manipulaci s jakoukoli vodou poškozenou strukturou ve vašem domě. Pokud je vaše izolace umístěna na malém prostoru, můžete k vysušení oblasti použít odvlhčovač.

Je také důležité, abyste to dělali s ochrannými pomůckami, například s ochranným oděvem, maskou, rukavicemi a brýlemi. To má zabránit vdechnutí vláken.

Zajistěte také, aby byla oblast bez kontaminantů, jako je azbest, plíseň nebo hlodavci. Můžete si koupit testovací sadu, abyste věděli, zda váš dům obsahuje azbest.

Krok č. 2. Připravte si vybavení a pracovní prostor

Musíte použít specializovaný vysoce výkonný vysavač s filtrem HEPA s velkou kapacitou. Toto vybavení si můžete koupit nebo pronajmout.

Poté připravte svůj pracovní prostor. Abyste zabránili šíření částic, můžete z vašeho webu použít plastové fólie a pásky.

Krok č. 3. Vysajte pryč

K odsátí izolace použijte speciální HEPA vysavač. Ujistěte se, že dosáhnete na ty v rozích a štěrbinách, zvláště pokud je poškození vodou rozsáhlé.

Krok č. 4. Zlikvidovat

Po odstranění izolace ze skleněných vláken si pořiďte uzavíratelné a těžké odpadkové pytle a vyprázdněte v nich vakuum. Zlikvidujte svůj odpad zodpovědně vyhledáním certifikovaného zařízení pro nakládání s odpady.

Metoda č. 2. Jak odstranit izolaci z celulózy poškozenou vodou

Stejně jako izolace ze skelných vláken ovlivňuje poškození vodou celulózovou izolaci a činí ji méně účinnou. Může to dokonce vést ke korozi elektrických zařízení.

Krok č. 1. Vysušte

Poškození vodou stlačuje a usazuje celulózovou izolaci. Může se dokonce prohnout.

Odstranění celulózové izolace za mokra může být obtížné. Ponechání namočené celulózy však může také poškodit vaši dřevěnou konstrukci. Ujistěte se tedy, že celulózu rychle vysušíte.

Krok č. 2. Utěsněte oblast

Po zaschnutí si nasaďte ochranné pomůcky a utěsněte místnost, ve které pracujete. Poté vysajte celulózu ze stropu. Při čištění dávejte pozor na elektrické vodiče nebo vodovodní potrubí, protože byste je mohli poškodit.

Krok č. 3. Zlikvidujte zodpovědně

Po vysátí mokré celulózy ze stropu vložte obsah vakuové nádoby do plnícího sáčku průmyslové velikosti. Svažte to a vložte nový vak do vakua. Po odstranění izolace nezapomeňte opravit netěsnost.

Účinky poškození vodou na izolaci stropu

Růst plísní

Vlhké a ne pravidelně čištěné prostředí, jako je váš strop, usnadňuje hnisání spor plísní. Prach má tyto spóry plísní a izolace ze skelných vláken zachycuje prach. To by vedlo k aktivnímu růstu plísní, který by mohl ovlivnit podložku papíru ze skelných vláken.

V případě celulózové izolace je její materiál dosti odolný proti plísním. Může však být stále náchylný k plísním, protože má tendenci absorbovat vodu. Může podporovat růst plísní na sousední dřevěné konstrukci, protože absorbuje vodu jako houba.

Ztráta izolační hodnoty

Jak již bylo řečeno, poškození vodou narušuje vaše izolátory při plnění jejich úkolů. Mokré izolátory většinou ztrácejí asi 40% své izolační hodnoty R.

Sklolaminát může být zvenčí vodotěsný, ale jeho tlusté pásy udržují vlhkost, což ovlivňuje jeho vlastnosti tepelného odporu. Celulóza mezitím absorbuje vodu a poté se zhutní, což znamená, že ztrácí své účinné izolační vlastnosti.

Potřebujete chránit izolaci stropu?

Ano, a jediný způsob, jak chránit izolaci stropu, je zabránit úniku. Abyste zabránili netěsnostem, musíte udržovat stav střechy, zejména po bouřce. Opravte co nejdříve jeho poškození a sledujte stav střechy, stropu a izolace stropu.

Pojistné smlouvy týkající se zateplení stropu

Úniky obecně vedou k růstu plísní u stropní izolace a plísně nejsou součástí vašeho pojistného krytí. Pokud je to však způsobeno krytým incidentem, jako jsou události související s počasím, můžete získat pojištění. Buďte v kontaktu se svým právníkem a pojišťovnou, abyste o tom byli konkrétnější.

Závěr

Doufáme, že znalost toho, jak odstranit izolaci stropu poškozenou vodou, vás přivedla k tomu, abyste se také naučili, jak je chránit. Postupujte přesně podle těchto kroků a zajistíte zachování kvality izolace.