Jak dostat zápach plísně z ventilačních otvorů v autě: Nejlepší průvodce

Zajímá vás, „jak dostat zápach plísně z ventilačních otvorů auta“? Jen málo věcí je tak uklidňujících jako klimatizace auta v horkém letním dni.

Ale co když vzduch proudící z vašich průduchů páchne jako zpocená ponožka s plísní? Nemusíte zavírat oči a tolerovat tento zvláštní, plesnivý zápach, který se objeví, jakmile zapnete klimatizaci.

Kvůli vlhkosti ve vašem klimatizačním systému se u vás zcela jistě vyvinuly plísně a plísně. Vlhkost je přirozenou součástí vozu, ale při příliš dlouhém ponechání bez dozoru může způsobit plíseň.

Spóry plísní se zachycují, když vzduch proudí kolem výparníku a do automobilu a živí se vlhkostí. Naštěstí se snadno čistí a vaše auto bude opět vonět jako nové.

Jak se zbavit zápachu plísně v autě

Odtok výparníku pod podlahou vozidla je místem, kam má odtékat většina vody. V horkém a vlhkém dni jste si pravděpodobně všimli malé loužičky vody pod spodkem auta.

I když, část se shromáždí ve výparníku, a pokud tam bude sedět dostatečně dlouho, vykvetou bacily a plísně a v kabině auta to ucítíte. Naštěstí je to poměrně jednoduchý lék.

Ať už zaznamenáte zápach plísně, vyzkoušejte následující postupy, abyste zjistili, zda problém vyřeší:

Krok č. 1. Ujistěte se, že odtok vaší klimatizace není ucpaný. Když auto zaparkujete po 20 a více minutách provozu, kondenzovaná voda by měla odtéct zpod motoru.

Poznámka: Může to být zřejmé v závislosti na vašem voze, nebo se možná budete muset pohnout, abyste zjistili, zda voda odtéká. Pokud si myslíte, že je systém klimatizace ucpaný, budete muset nechat opravit.

Krok #2. Pokud je systém klimatizace vypuštěný a stále je cítit zápach, vypněte před vypnutím automobilu klimatizaci.

Nechte běžet ventilátor, aby pomohl odstranit vlhký vzduch z ventilačního systému. Pokoušíte se přinutit vodu z odtokové misky, aby se odpařila.

Poznámka: Aby se smrad nevrátil, možná to budete muset udělat pokaždé, když vypnete auto. Přečtěte si tento článek o tom, jak dostat zápach plísně z koberce auta, abyste získali další tipy.

Krok č. 3. Je také dobré nechat kompresor klimatizace stále zapnutý, ať už topíte nebo chladíte. Nastavení teploty rozhoduje o tom, zda je vzduch horký nebo studený, zatímco režim A/C odstraňuje vlhkost.

Poznámka: Když se pokoušíte rozmrazit okna v zimě, tato metoda funguje dobře.

Pokud vám tato opatření nepomohou zbavit se zápachu, měli byste vyčistit ventilační systém auta.

Fyzické odstranění výrůstku z postižených povrchů je prvním krokem v jakémkoli úsilí o opravu. Prach a nečistoty se shromažďují na spirálách klimatizace a odtokové vaně a také ve vzduchových kanálech ve ventilačním systému vašeho vozu.

Pokud spirálky a pánev zůstanou vlhké, mohou se tvořit plísně a bakterie. Protože jsou tyto povrchy obtížně dostupné, používáme nepřímý postup čištění.

Zápach by měl být odstraněn použitím antimikrobiálního prostředku na spirály a vypouštěcí misku. Vyberte si látku, která je účinná bez koroze součástí vozidla a nezpůsobuje alergické reakce u nikoho, kdo ji používá.

Velmi se doporučuje používat produkt bez parfemace, který je viskózní kapalinou. Před použitím jej nařeďte vodou, ale použijte dvakrát tolik, než doporučuje výrobce.

Pokud nemůžete najít produkt, který není vonící, pečlivě otestujte vše, co plánujete používat mimo automobil, než jej použijete. Pokud se po aplikaci objeví reakce, produkt nelze odstranit.

Zkuste přípravek nastříkat do plastového sáčku, abyste viděli, zda vy nebo vaše rodina zareagujete. Připravte si alespoň půl litru tekutiny a nalijte ji do rozprašovače spouštěcího typu, aby byla aplikace snadnější.

Jak deodorizovat ventilační otvory v autě

Zde jsou kroky k deodorizaci ventilačních otvorů:

Krok #1. Zapněte motor auta a ventilátor klimatizace na nejvyšší nastavení. Místo „recirkulace“ zvolte „venkovní vzduch“.

Místo foukání na podlahu nasměrujte proud vzduchu do výdechů na palubní desce. Zatímco budete deodorovat, otevřete okna.

Krok #2. Směs by měla být rozstřikována po 14 šálcích. Vyměníte-li podlahový větrací otvor a nastříkáte dalších 12 šálků kombinace, měl by zůstat asi šálek.

Poznámka: Je třeba najít přívod vzduchu. Téměř vždy to bude směrem k horní části kapoty, poblíž spodní části čelního skla a uprostřed automobilu.

Většina toho, co nastříkáte, se nikdy nedostane do klimatizační jednotky, protože cívka je pohřbena uvnitř auta. Bude se hromadit na grilu a odpadávat z něj, stejně jako na stranách potrubí a všech ostatních konstrukcí.

I když v době, kdy je nádoba prázdná, je téměř vždy dostatek spreje na to, aby došlo k rozdílu v klimatizační jednotce.

Pokud první metoda neuspokojí váš očekávaný výsledek, jak se zbavit zápachu plísní, můžete zkusit další tipy, jak odstranit skvrny od plísní z venkovních polštářů. Zde je několik dalších kroků k odstranění zápachu z ventilačních otvorů automobilu.

Krok č. 1. Zapněte vnitřní ventilátor auta na minimum a otevřete všechna okna. Nastříkejte dezinfekční prostředek, jako je Lysol nebo dezinfekční prostředek na střídavý proud, do toho, co je známé jako plénum ve vašem místním obchodě s autodíly.

Sání je umístěno u základny vašeho čelního skla, kde jsou umístěny vaše stěrače, a komora je schránka, která je propojena s vaším systémem HVAC.

Všimnete si tam průduchů, což je plénum. Odtud pochází vzduch pro váš systém vytápění a chlazení.

Krok č. 2. Nastříkejte čistič hojně na obě strany přetlakového sacího otvoru a ventilátory jej vtáhnou do systému, čímž zabijí choroboplodné zárodky a pomohou odstranit zatuchlý zápach.

Měli byste nechat okna otevřená, aby automobil mohl dýchat. Abyste pomohli dezinfekčnímu prostředku projít systémem, vyjměte kabinový filtr před jeho rozprašováním.

Poznámka: Může být také vhodná doba na jeho výměnu, protože špinavý filtr může bránit správnému proudění vzduchu. Kabinové filtry jsou často umístěny za dvířky odkládací přihrádky a jsou velmi snadno přístupné.

Krok č. 3. Vypněte klimatizaci a nechte několik minut běžet ventilátory, než vypnete zapalování auta, aby se vaše ventilační otvory udržely v teple. To pomůže odstranit část vlhkosti, která se shromažďuje ve větracích otvorech AC.

Závěr

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, nezapomeňte vyčistit každý ventilační otvor. Prozkoumejte každé sedadlo, palubní desku a kufr.

Stejným způsobem lze vyčistit i nástěnnou klimatizační jednotku, která po několikadenním vypnutí zapáchala.

Toto jsou pouze dočasné opravy, které vás provedou, dokud nebudete moci provést komplexnější čištění. Doufáme, že lépe porozumíte tomu, jak dostat zápach plísně z ventilačních otvorů automobilu.