Může pohyb vzduchu pomoci při prevenci plísní? Užitečný průvodce

Může pohyb vzduchu pomoci předcházet plísním? Všichni o tom neustále mluvili, tak si to přečtěte a uvidíte, co je za tím povyk.

Plíseň ráda roste ve vlhkých, tmavých a vlhkých prostorách, uvnitř i venku. I když je obtížné zbavit se každé spóry v okamžiku, kdy začne růst plíseň, existují různé způsoby, jak této houbě zabránit.

Jak pohyb vzduchu pomáhá předcházet plísním

Vlhkost je nejvýznamnějším faktorem růstu plísní a pohyb vzduchu je účinný způsob, jak se jí zbavit. Když necháte suchý vzduch vstupovat do vašeho domu, nasaje přebytečnou vlhkost dovnitř a odnese ji ven.

Přirozený vánek však nemusí vždy stačit, takže můžete zkusit použít elektrické ventilátory a větrací otvory. Místa se špatnou ventilací bývají náchylnější k plísním, jako jsou skříně, které lze vyřešit otevřením dveří skříně, použitím otevřených pletených úložných košů nebo dokonce instalací ventilátoru.

Volně zavěšené oblečení navíc umožní lepší cirkulaci vzduchu. Je také důležité před uložením vaše oblečení, ložní prádlo a závěsy úplně vysušit.

Vaření může také zvýšit množství vlhkosti v domě, takže je nejlepší nainstalovat odtahový ventilátor nebo mít při tom otevřená okna a dveře.

Další způsoby, jak zabránit růstu plísní

Kromě umožnění pohybu vzduchu existují i ​​​​jiné účinné způsoby, jak se vyhnout růstu plísní.

1. Opravte netěsnosti, jakmile je uvidíte

Problémem může být netěsné potrubí a sprchy. Zvykněte si pravidelně kontrolovat tyto oblasti, zda se v nich nenacházejí nějaká vodní zařízení a vodní bazény.

V závislosti na stupni poškození můžete netěsnosti opravit sami nebo najmout profesionály, aby to udělali za vás.

2. Umožněte správné osvětlení

Sklepy, skříně a další uzavřené a tmavé prostory jsou náchylné k plísni, protože mají málo nebo žádné světlo. Pokuste se každý den na několik hodin otevřít dveře skříně, aby dovnitř mohlo světlo a vzduch.

Pokud nemůžete nechat dveře otevřené, můžete do prostoru nainstalovat malé bateriové světlo a nechat ho rozsvícené alespoň 20 minut až půl hodiny denně. Je také lepší mít žaluzie a závěsy roztažené po celý den, aby bylo umožněno přímé sluneční světlo.

3. Používejte odvlhčovače v oblastech vašeho domova s ​​vysokou vlhkostí

Odvlhčovače účinně odvádějí vlhkost ze vzduchu a snižují vlhkost v místnosti. Spusťte odvlhčovač na několik hodin, abyste zabránili růstu plísní.

Váš domov by měl mít úroveň vlhkosti 30 až 60 %, aby byl pohodlný a bezpečný před plísněmi. Když není vlhké počasí, vypněte zvlhčovač, aby váš domov nebyl příliš suchý.

4. Místa s vysokou vlhkostí pravidelně čistěte

Při čištění věnujte zvýšenou pozornost místům ve vašem domě s vysokou vlhkostí, jako je koupelna, kuchyň, sklep a prádelna, protože jsou nejvíce náchylné k růstu plísní. Abyste zabránili růstu plísní, můžete je otřít suchým hadříkem nebo je nasytit víceúčelovým čističem s protiplísňovými vlastnostmi.

5. Rozlité látky okamžitě vyčistěte

Pokud se vám stane, že vylijete vodu nebo kávu, kterou pijete, na koberec nebo jakýkoli kus nábytku, okamžitě jej očistěte pomocí papírových ručníků nebo hadrů, aby absorbovaly vlhkost. Při čištění naneste správné množství vlhkosti, abyste absorbovali co nejvíce vlhkosti.

Namáčejte, dokud úplně nevyschne, a aplikujte antibakteriální čistič, abyste zabránili tvorbě spór plísní. Úniky, které jsou ponechány neošetřené, jsou citlivou oblastí pro plíseň.

6. Vlhké oblečení a ložní prádlo okamžitě osušte

Nikdy nenechávejte mokré oblečení nebo látku dlouho sedět, protože se na nich rychle tvoří plíseň. Místo toho je spusťte do sušičky nebo je zavěste ven, aby se oschlo slunce a vzduch.

Ujistěte se, že je umístíte na místa s přímým slunečním zářením a pohybem vzduchu, jinak budou stále vlhké. Pokud se vám nedaří zabránit tvorbě plísní, zde je článek o tom, jak odstranit plíseň z tkaniny, který si můžete prohlédnout.

7. Aplikujte plíseň na exteriér vašeho domova, abyste je ochránili

Mildewcide je chemický roztok určený k zastavení růstu plísní na vnějších površích, jako jsou stěny a střechy. Můžete jej také aplikovat uvnitř vašeho domu, ale pečlivě dodržujte uvedené pokyny.

Při použití dbejte na to, abyste rovnoměrně pokryli celé stěny, abyste se vyhnuli mezerám, kde může růst plíseň. Mildewcide může chránit povrchy po dobu jednoho roku, než jej budete muset znovu aplikovat.

Existují barvy s předem smíchanými chemikáliemi. Pokud tomu tak není, můžete si sami namíchat přípravek proti plísním, než jej nanesete na povrchy.

Chcete-li zjistit, zda vaše preventivní opatření selhala, přečtěte si tuto příručku o tom, jak plíseň voní.

Závěr

Nyní, když byla zodpovězena otázka „může pohyb vzduchu pomoci při prevenci plísně“, víte, jak se účinně vyhnout houževnaté houbě. Nejen, že to udrží váš domov čistý, ale také vás ochrání před nemocemi, které může přinést.