Jak dlouho můžete uchovávat krev pro darování? 3 úžasné tipy, jak uchovávat krev!

Přemýšlíte o tom, jak dlouho můžete uchovávat krev pro dárcovství? Jednotky přijatelné pro transfuzi jsou označeny a uchovávány po obdržení laboratorních testů. Krev může být uchovávána v mrazničkách po dobu 6 týdnů při 6 stupních Celsia. Odborníci mohou kontrolovat sraženiny u provokatérů po dobu 4–5 dnů při teplotě okolí.

Krev a plazma jsou zmraženy a uchovávány po dlouhou dobu až rok, pouze v mrazničkách.

Na druhou stranu v mrazáku krevní banky bychom měli červené krvinky a celou plazmu vždy udržovat při pokojové teplotě +2 až +6 stupňů Celsia. Teplotní monitorovací a varovné senzory a chladicí ventilátor jsou instalovány do mrazničky krevního centra, aby bylo zaručeno rovnoměrné rozptýlení chladnějšího vzduchu po celém zařízení.

Jak dlouho se uchovávají červené krvinky?

Jak dlouho můžete uchovávat krev pro dárcovství? Odstraněním plazmy z plné krve (WB) mohou lékaři produkovat červené krvinky. Podle použití koagulantu má hemoglobin životnost až 42 dní. Proto je pro skladování a přepravu červených krvinek potřeba mraznička. Na druhou stranu mohou odborníci sterilizovat a zmrazovat červené krvinky až na deset let.

Skvělé tipy pro skladování krve pro dárcovství

Vzorky krve odebrané pacientům musí být uchovávány zvláštními způsoby, aby byla zajištěna kvalita modelu a extrémně přesné výsledky po darování krve. Navíc způsob, jakým se krev odebírá, přenáší a významně uchovává, ovlivňuje její dlouhodobé přežití.

#1. Odeberte kousek krve, který je dostatečně velký, aby se dal snadno vyšetřit na velikost vzorku

Velikost sledovaného vzorku musí být významná. Dokonce i každá kapka krve měla stačit k provedení dvou požadovaných testů, ať už jednotlivě nebo ve více procesorech. Krevní test nelze ověřit nebo duplikovat, pokud je objem krve menší než 0,50. Proto je slušné obecné pravidlo pro měření objemu krve nasbírat 2 až 2,5násobek množství doporučeného pro test.

Odborníci musí zkontrolovat vzorky krve co nejdříve po odběru.

Obvykle jsou vzorky obsaženy, dokonce; i do čtyř hodin. Po dvou hodinách odběru krve by měly být vzorky odebrány z plné krve. Podle požadavku na testování mohou vzorky krve odebírat chemikálie, jako je aktivátor srážení, inhibitor nebo penicilin. Každá chemická látka má různý vliv na experimentální ověřování krve a konzervaci (skladování).

#2. Optimální teplota, při které se krev sklad

Je to výzva udržet krev v dobrém stavu, zvláště pokud je mimo tělo, ale i přes to jsme stále povoláni pomáhat a darovat krev pro záchranu životů. Proto je dárcovství krve důležité. Ale naštěstí už můžeme krev skladovat, aniž bychom se museli bát, že vyschne. A to je umístění do chladírny. Vzorky krve jsou tedy skladovány při třech různých teplotách:

  • Pokojová teplota
  • Bod mrazu
  • Teplota v chladničce

Teplota je založena na účelu, pro který je krev skladována. Za pokojovou teplotu se pro uchovávání krve považuje 15 až 30 stupňů Celsia; teplota v lednici je kolem 2 a 10 stupňů Celsia a teplota mrazu kolem 20 stupňů Celsia.

S tak velkým množstvím povolených teplot pro skladování krve se skladování krve používá hlavně pro specifické testování DNA, které vydrží několik dní. Zatímco DNA je trvanlivá až 30 dní při teplotě okolí, živé krvinky začnou odumírat po dvou dnech; vzorky by proto měly být udržovány nebo skladovány v mrazáku pro pozdější použití.

#3. Délka skladování krve

Podle krevních bank vypršela krev po šesti měsících.

Výzkum na univerzitě v Georgetownu ukázal, že hemoglobin se stává méně účinným, protože nefunguje správně při tvorbě červených krvinek. A když nejsou produkovány červené krvinky, hemoglobin nemůže transportovat kyslík po celém těle, což znamená, že po třech považovaných zakonzervovaných týdnech uložený vzorek krve nepodporuje tvorbu červených krvinek, pokud je přenesen do těla pacienta.

Krev, která byla zachována pouze po dobu delší než tři týdny. Po této délce krev ztrácí svou adaptabilitu a schopnost vmísit se do úzkých tělesných cév a kapilár.

Delší skladování krve bez chlazení nebo zmrazení může v závislosti na zamýšleném použití krve narušit vitalitu krve. Když je pacientovi dodávána skladovaná krev, plazma nikdy nevrátí elasticitu, kterou ztratila po třech týdnech skladování, aniž by byla ochlazena.

Typy krve, kterým se podává transfuze

Zajímá vás, jak můžeme skladovat dlouhou krev pro dárcovství? Chcete-li získat odpověď, přečtěte si níže uvedené informace. Ale můžete si přečíst tento článek o krevních skupinách a kompatibilitě, kde se dozvíte více o tom, jaká krevní skupina se používá pro transfuzi. Bez ohledu na to existuje mnoho druhů dopravy krve, z nichž některé jsou uvedeny níže.

  • Pacientům s anémií nebo nedostatkem vitamínů jsou transplantovány červené krvinky nebo kompaktní buňky. Pomáhá také při zlepšování krevního kyslíku v plazmě. Můžeme ji uchovávat 35–45 dní při teplotách v rozmezí 1,0 až 6,0 stupňů Celsia
  • Dárcovství krevních destiček se poskytuje pacientům se slabým imunitním systémem; uchovávají se 5–7 dní při pokojové teplotě. Krevní destičky od jednoho dárce mají vyšší počet destiček, ale jsou dražší než normální destičky
  • Lidé s problémy s játry, vážnými komplikacemi nebo těžkými modřinami mohou mít prospěch z transfuze plazmy. Čerstvá a zmrazená krev může být navždy uchována v mrazáku při teplotě asi -25 °C po dobu maximálně jednoho roku

It’s A Wrap!

Znovu platí, že lékaři mohou uchovávat krev až 6 týdnů při teplotě 6 stupňů Celsia.

A to se nám daří díky pokroku v technologii a medicíně. Dobře, děkujeme, že jste s námi nakonec zůstali! Přátelé, doufám, že se dozvíte, jak dlouho můžete uchovávat krev pro dárcovství. Další související články najdete v tomto článku „Kolik hemoglobinu klesne po darování krve?“