Každý majitel domu by upřednostnil životnost svého spotřebiče, což je jedna běžná otázka, kterou dostávám: jak dostat sediment z ohřívače vody. Se správně fungujícími spotřebiči vše v domě také běží hladce, což je obecně jednodušší.
Ale při problémech s tvrdou vodou budou ohroženy i některé spotřebiče. To zahrnuje ohřívač vody.
Víte, že to není levné koupit, takže musíte zabránit možnému poškození, včetně usazování sedimentů. Přečtěte si více, aby váš ohřívač vody fungoval co nejlépe. Pojďme o tom diskutovat více níže. Čti dál!
Způsoby, jak dostat sediment z ohřívače vody
Když říkáme sedimenty, týká se to ložiska nerostů v zásobní nádrži. Vaše jednotka může být stará nebo nová. Obvykle to najdete na dně nádrže. Uvidíte to na prvcích ohřívače, když se voda ohřeje. Výše zálohy se bude lišit v závislosti na typu vody, účinnosti čisticího systému a tvrdosti vody.
Usazeniny v horké vodě najdete v jejich pevném tvaru, podobně jako částice písku, které vycházejí z vodního systému nebo studny, které nejsou rozpuštěné. Dokonce je přítomna i nějaká rez nebo vodní kámen. Usazeniny rzi jsou například výsledkem prudkého působení vody, když nádrž začne korodovat se selháním nebo nedostatkem ochranné látky proti korozi, jako je obložení kovové nádrže nebo anodová tyč.
Zde jsou způsoby, jak dostat sediment z ohřívače vody:
Metoda č. 1. Propláchněte jednotku
Dobrým pravidlem je propláchnout jednotku alespoň dvakrát ročně, aby se zabránilo hromadění usazenin. Tato technika zahrnuje úplné vypuštění jednotky, aby se odstranily plovoucí částice. Ale než začnete, ujistěte se, že jste nejprve vypnuli plyn nebo elektřinu, která napájí jednotku. Další věcí, kterou musíte udělat, je přerušit přívod studené vody, aby se zajistilo, že se do nádrže během procesu proplachování nedostane žádná voda. Pak si vezměte hadici a připojte ji k drenáži, abyste zajistili, že bude odtékat někde v bezpečí, protože voda bude příliš horká. Nyní vypusťte a propláchněte. Přitom se ujistěte, že je ventil studené vody otevřený, dokud neuvidíte, že vytékající voda již neobsahuje žádné usazeniny. Potom znovu zapněte ohřívač vody!
Metoda č. 2. Namáčení octem
V každé kuchyni je běžné, že ocet má, ale neslouží jen k vaření. Ocet lze také použít k odstranění usazenin ve vašem ohřívači vody. Doporučuje se pro každodenní čištění nánosů tvrdé vody a skvrn. Použijte také, abyste jim předešli. Poté, co jednotku vypustíte, můžete do nádrže nalít trochu jablečného octa. Ujistěte se však, že je zavřený jeho vypouštěcí ventil a nechte ocet důkladně nasáknout. Nechte to šest hodin nebo déle a poté ocet vypláchněte.
Metoda č. 3. Udržujte teplotu
Nastavení termostatu příliš vysoko může pomoci při usazování vodního kamene. Jak doporučují výrobci, nastavte ohřívač vody pouze na ideální teplotu asi 120 stupňů F. Jakákoli teplota vyšší, než je tato, ohrozí vaši jednotku nahromaděním usazenin. Vyšší teplota vody povzbudí, aby zůstalo více minerálů, jako je vápník a hořčík. usazeniny v pevné formě. Abyste zabránili hromadění usazenin ve vašem ohřívači vody, neměli byste nastavit příliš vysokou teplotu.
Metoda č. 4. Instalace změkčovače vody
Můžete zvážit instalaci systému změkčování vody ve vaší domácnosti pro ty, kteří chtějí dlouhodobé řešení pro boj s usazováním sedimentů. Tím se odstraní ionty, které mají za následek tvrdou vodu, která ovlivňuje vodovodní potrubí, spotřebiče a dokonce i zdraví členů vaší rodiny. Rozpuštěné ionty, hořčík a vápník jsou odfiltrovány. Poté dochází k výměně sodíkových iontů do vody. Přestože je systém změkčování vody dražší a po instalaci bude vyžadovat údržbu, stojí za to podívat se na jeho dlouhodobé účinky.
Kliknutím na tyto odkazy si můžete přečíst související články; vědět, jak zapnout ohřívač vody a jak vyměnit prvek ohřívače vody.
Běžné problémy způsobené hromaděním sedimentů
Předpokládejme, že v ohřívači vody a potrubí se nahromadily usazeniny. V tom případě to bude mít za následek i ucpání kohoutků a ventilů. Všimnete si, že proudění vody z okolí domu se snížilo. Tyto problémy, když se nahromadí, povedou ke kratší životnosti, nižšímu výkonu a sníženému výkonu a účinnosti topných těles. Jakýkoli problém uvedený výše naznačoval, že je třeba jednotku propláchnout.
Můžete například slyšet syčení nebo praskání vycházející z vašich topných těles. I když tento hluk nakonec zmizí, stále musíte jednotku propláchnout. Uvědomte si, že nahromadění usazenin může způsobit selhání topných těles nebo nádrže. Je nezbytné, abyste problém s usazeninami vyřešili okamžitě, protože to může ztížit nebo dokonce znemožnit čištění. Zbývá pouze pořídit si ve většině případů jiný plynový nebo elektrický spotřebič.
Je to obal!
Nemusíte se zabývat otázkou: jak dostat sediment z ohřívače vody, pokud chcete tomu zabránit. Je pravda, že prevence je lepší. Přijměte proto nezbytná opatření, abyste zabránili usazování sedimentů.