6 snadných kroků, jak vyčistit stěny plísní ze škvárových bloků

Stěny ze škvárových bloků jsou velmi odolné, ale mohou se také setkat s problémy, jako je růst plísní. Pokračujte ve čtení, abyste věděli, jak vyčistit plísně ze stěn škvárových bloků.

Když se nečistoty a vlhkost nahromadí a usadí na stěnách škvárových bloků, začnou se objevovat spory plísní, které se později rozšíří. Jakmile na stěnách objevíte skvrny od plísní, je nejlepší, abyste zasáhli co nejdříve, než se poškození zhorší.

Kroky k hubení plísní ve zdech ze škvárových bloků

Zabíjení a odstraňování plísní na stěnách ze škvárových bloků je možné pomocí vhodných nástrojů a materiálů. Postupujte podle předchozích kroků, abyste mohli vrátit slávu svých zdí.

Krok č. 1. Vysušte zeď

Buď můžete počkat, až skončí období dešťů a nechat zeď vyschnout sama, nebo to můžete udělat sami. Poškozenou stěnu vysušte mokro-suchým vysavačem.

Pokud zmíněný vysavač není k dispozici, EPA doporučuje při vysávání stěn ze škvárových tvárnic použít HEPA vysavač. Při tom odstraňte co nejvíce plísní a vytáhněte všechny nečistoty.

Krok č. 2. Připravte si bělící roztok

Abyste mohli plíseň ošetřit, musíte si připravit bělicí roztok — smíchejte 1 litr bělidla se 3 litry vody. Poté přidejte unci pracího prášku a unci ortofosfátu, který se obvykle prodává jako fosforečnan sodný dostupný v domácích centrech.

Při vytváření roztoku se ujistěte, že máte na sobě masku a rukavice. Je také nejlepší to udělat v dobře větraném prostoru, abyste se vyhnuli přílišné expozici chemikáliím.

Krok č. 3. Naneste roztok na stěnu

Pomocí stříkací lahvičky nebo houby naneste směs, kterou jste vytvořili, na části stěny škvárového bloku, kde je přítomna plíseň. Ujistěte se, že jste nanesli dostatečné množství, aby proniklo do formy. Než přistoupíte k dalšímu kroku, nechte to asi pět dní uležet.

Krok č. 4. Vydrhněte plíseň ze zdi

Po pěti dnech je nyní čas vydrhnout zeď. Nasaďte si rukavice a uchopte pevný drátěný kartáč. Stěnu pečlivě vydrhněte, abyste odstranili částice plísně a pokud možno nepoškodili povrch.

Krok č. 5. Opláchněte a vysajte

Po důkladném vydrhnutí opláchněte stěnu studenou vodou a nechte uschnout. Poté znovu použijte vakuum, abyste se zbavili všech odumřelých spor plísní a dalších zbytků.

Krok #6. Pravidelně čistěte stěnu

Boj s plísní nepřestane, jakmile se jí zbavíte, protože se může opakovat, pokud své stěny pravidelně nečistíte. Zvykněte si jednou za čas vyčistit stěny škvárových bloků jemným čisticím prostředkem a vodou.

Udržování čistých stěn zažene spory plísní a zabrání opětovnému růstu plísní. Stěny také čas od času postříkejte rozprašovací tryskou, abyste je zbavili nahromaděných nečistot. Udržujte je co nejvíce v suchu, protože vystavení vlhkosti je činí náchylnými k plísním.

Pokud máte betonové stěny s plísněmi, můžete se také podívat na tento návod, který vám pomůže se jich zbavit. U plísní na betonových podlahách vám pomůže tento článek.

Prevence růstu plísní

Pokud si myslíte, že plíseň je něco, čemu nezabráníte, jste na omylu. Zde je několik jednoduchých způsobů, jak vás vést.

1. Držte se mimo vlhkost

Expozice vlhkosti musí být nejvýznamnější příčinou růstu plísní. Uchovávejte vše pěkně v suchu, zejména stěny, pokud je chcete chránit před problémy s plísněmi.

2. Okamžitě opravte praskliny a netěsnosti

Vždy dávejte pozor na praskliny a netěsnosti ve vašem domě. Jakmile je spatříte, jednejte co nejdříve, aby se nezhoršily a nezpůsobily další škody.

3. Zlepšete ventilaci

Nedostatek dobré cirkulace vzduchu a větrání může vyvolat růst plísní. Zejména v tmavých a vlhkých prostorách vašeho domova můžete zvážit použití odvlhčovače. Pomůže udržet váš prostor suchý, chladný a bez plísní.

4. Provádějte pravidelné kontroly

Nejlepší radou by bylo být proaktivní a pravidelně provádět kontroly ve svém domě. Možná si myslíte, že to může být problém, ale z dlouhodobého hlediska to bude užitečné.

Kontrola může pohltit váš čas, ale ušetří vám peníze. Věnujte svůj volný čas alespoň jednou měsíčně kontrole svého domu, zda nemá praskliny, netěsnosti nebo jiné problémy s vodou.

Závěr

Plísně rostoucí v pohodlí vašeho domova jsou děsivé a mohou ohrozit zdraví vaší rodiny. Pokud je to možné, je nejlepší investovat do toho, abyste tomu co nejvíce zabránili.

Nyní, když jste se naučili, jak čistit plísně na stěnách ze škvárových bloků, jste o krok napřed, abyste zachovali svůj domov v původním stavu. Není nutné jít ze všech sil, abyste ochránili svůj domov před problémy. Tento článek vám bude vždy k dispozici, když budete potřebovat průvodce.