Jak dlouho trvá, než plíseň shnije dřevo: 5 kroků odstranění

Všimli jste si nějakých spor plísní, které číhají v lese ve vašem domě? Zde je návod, jak dlouho trvá, než plíseň hnije dřevo, abyste mohli své akce okamžitě naplánovat.

Plísně spolu s dalšími houbami mohou způsobit poškození dřeva. Trvá to jen určitou dobu, než váš nábytek a základy promění v nějaké grogy dřeva.

Pokud nemůžete plísni zabránit, měli byste s ní alespoň jednat, než udělá něco neopravitelného. Přečtěte si, abyste získali návod, jak na to.

Dřevo a plísně

Plíseň a dřevo nejsou příliš dobrá kombinace. Plíseň, pokud je jí věnován dostatek času, může poškodit a hnít dřevo.

Plíseň začne včas ničit povrchy dřeva, protože na jeho povrchu požírá živiny. Pokud k tomu však dojde, stále můžete kontaminované dřevo zachránit, pokud poškození není tak vážné.

Za 24 až 48 hodin začnou na mokrém povrchu růst plísně. Za vhodných povětrnostních podmínek a stálé vlhkosti se budou spóry plísní dále šířit a dřevo hnijí během okamžiku.

Rozdíl mezi plísní, mokrou hnilobou a hnilobou dřeva

Plíseň, mokrá hniloba a hniloba dřeva způsobují poškození dřeva. V některých aspektech se však liší, což odlišuje každý z nich.

Plísně, mokrá hniloba a hniloba dřeva jsou všechny druhy hub. Všechny tři vyžadují vlhkost, aby rostla a šířila se dřevem.

Píseň

Pojďme se nejprve dozvědět více o plísni. Plíseň je něco, co nám není úplně cizí, protože je častým problémem nejen na dřevěných površích, ale téměř na všech površích, ať už v interiéru nebo exteriéru.

Plíseň přichází v různých formách, barvách a vlastnostech. Tři z jeho běžných typů jsou alergenové plísně, plísně patogenního typu a toxigenní plísně.

Alergenové plísně vám mohou způsobit rozvoj alergií a zhoršit ty stávající. Plísně patogenního typu zhoršují váš stávající zdravotní stav tím, že dráždí váš imunitní systém.

A konečně, toxigenní plísně jsou typem, který může způsobit dýchací potíže vám a komukoli, kdo s vámi žije. Postihuje nejen lidi s anamnézou dýchacích problémů, ale i ty, kteří je nemají.

Mokrá hniloba

Na rozdíl od plísní, které rostou na různých površích, mokrá hniloba roste pouze na povrchu dřeva a rostlin. Vyskytuje se také v skvrnách hnědé a bílé, zatímco plíseň se objevuje v barvách od bílé po růžovou.

Kromě toho má mokrá hniloba mnohem chlupatější vzhled než plíseň, která vypadá hustší v konzistenci. Má také schopnost hnít ovoce na stromech za 24 hodin, zatímco plíseň se primárně zaměřuje na dřevěné povrchy.

Hniloba dřeva

Hniloba dřeva je houba vědecky známá jako Serpula lacrymans. Živí se odhalenými dřevěnými podpěrami vašeho domova.

Na rozdíl od plísně, která se šíří z těchto podpěr, hniloba dřeva má tendenci ne. Obvykle se do vašeho domova dostává přes větrací otvory.

Stejně jako plíseň potřebuje ke svému růstu dostatek tepla a vláhy. Jakmile začne klíčit, bude okamžitě procházet vašimi dřevěnými podpěrami a hledat živiny.

Umíte ošetřit a opravit shnilé dřevo?

Naštěstí stále umíme opravit shnilé dřevo. Zde je pět způsobů, jak to udělat:

Krok č. 1. Odstraňte shnilé části

Když se blok dřeva poškodí, okamžitě odstraňte shnilé části. Zabrání tomu, aby se poškození šířilo a ničilo více.

Poté povrch dřeva obruste pomocí jemného papíru. Poté naneste 4 až 6 vrstev restaurátoru dřeva.

Krok č. 2. Opravte poškozené místo epoxid

Po odstranění poškozených částí natřete zbývající povrch dřeva pojivem. Poté pomocí stěrky naneste a vytvarujte epoxid na dřevo.

Seškrábněte přebytečný epoxid z povrchu dřeva. Nechte působit přes noc, aby epoxid zcela zaschl.

Krok č. 3. Udělejte záplatu dřeva

Odstraňte poškozenou část dřeva. Poté očistěte okraje prázdného místa a pomocí ruční pily vytvořte čisté linie.

Odměřte kus cedru a nakrájejte jej podle velikosti místa, které vyplňujete. Naneste polyuretanové lepidlo na povrch dřeva a připevněte záplatu.

Krok č. 4. K záplatování použijte tmel na dřevo

Vytvořte směs dřevěného plniva a tužidla na neporézní povrch. Směs naneste na dřevo pomocí stěrky a sušte alespoň 30 minut.

Krok č. 5. Záplatované dřevo obruste a natřete

Po nanesení záplat na dřevo obruste, aby byl povrch hladký. Pokud je dřevo namořené, použijte odpovídající mořidlo a nechte zaschnout.

U lakovaného dřeva naneste dvě vrstvy základního nátěru a vysušte. Poté použijte štětec a natřete povrch v rovnoměrných vrstvách dlouhými tahy pro hladší povrch.

Tipy na hubení plísní vám pomůže článek o tom, jak se zbavit plísně na palivovém dříví. Bezplatná služba je vždy dobrá, takže se můžete také podívat na tento článek o tom, jak získat bezplatnou kontrolu formy a ušetřit nějaké peníze.

Závěr

Dřevo bylo vždy základním materiálem v domech a stavebních konstrukcích. Přestože se osvědčil jako odolný, stále je náchylný k poškození houbami, jako je plíseň.

Nyní, když byla zodpovězena otázka, „jak dlouho trvá, než plíseň shnije dřevo“, je jisté, že neztrácíte čas, když na dřevěných površích zaznamenáte spory plísní a zatuchlý zápach. Je to tak, pokud nechcete, aby se váš nábytek a podpora domu zhroutily.