HVAC 101: Co způsobuje plíseň v klimatizačních jednotkách?

Pokud chcete mít doma dobrou cirkulaci vzduchu, musíte mít znalosti o tom, co způsobuje plísně v klimatizačních jednotkách. Klíčem k prevenci je tedy získat dostatek informací o tom, s čím se potýkáte.

Spory plísní lze nalézt téměř všude. Bohužel odstranit všechny spóry plísní z vašeho domova je obtížné, a i kdyby se to stalo, pokaždé, když otevřete dveře nebo okno, do nich vnikne další.

Když se spóry mění na plísně, uvolňuje se více spor a tyto větší hustoty spór způsobují zdravotní problémy spojené s plísní. V důsledku toho je cílem v první řadě zabránit růstu plísní.

Příčiny plísní v klimatizačních jednotkách

Aby plíseň prosperovala, vyžaduje přítomnost šesti různých složek. Kultury plísní se nebudou moci uchytit nebo vzkvétat, pokud se v jakékoli situaci přehlédne nedostatek.

Pokud je jeden nebo více faktorů eliminováno poté, co došlo ke kolonizaci plísní, zabijí kolonii plísní.

Prevence plísní začíná snížením nebo odstraněním těchto faktorů. Je to také přístup k vymýcení kolonie plísní, která již existuje.

1. Vlhkost

Plíseň nemůže přežít bez vlhkosti. Všechen život potřebuje vodu a plísně nejsou jiné.

Plíseň nemá přesný obsah vlhkosti nebo vlhkostní bariéru, pod kterou nemůže prosperovat.

Je určeno kombinací všech faktorů. Můžete si být jisti, že existuje možná plísňová školka, pokud je vlhká nebo dokonce mírně vlhká.

Čím déle vlhké podmínky přetrvávají, tím je pravděpodobnější, že se začnou tvořit plísně. Většina plísní v domácnostech začíná na těžko viditelných místech.

Vlhkost může být způsobena vysokou vlhkostí, netěsností nebo rozlitím, které nebylo dostatečně vyčištěno. Hlavní příčinou kondenzace jsou spirály kondenzátoru a výparníku, které mohou vést k únikům vody, pokud nejsou dostatečně vyprázdněny.

2. Zdroj biopotravin

Plíseň je živý organismus, který potřebuje potravu, aby mohl existovat a množit se. Venku, kde kvete flóra a další organické prvky, jsou zdroje potravy prakticky nekonečné.

Plíseň lze nalézt v lesích všude, od starých kmenů až po kmeny stromů. Lze jej nalézt v půdě a trávě.

Plíseň lze nalézt i na kamenech. Na druhou stranu váš domov je jiný příběh.

Je také přeplněná plesnivými potravinami, které byste nečekali, že najdete. Vyhovuje mu mikroskopická množství prachu a špíny, která jsou tam bez ohledu na to, jak důkladně čistíte.

Plíseň může přijímat výživu také ze vzduchu. Spory nejsou jedinými mikroorganismy, které se nacházejí ve vzduchu, který proudí vaším domovem a který vdechujete.

Plísni se mohou dařit různé částice ve vzduchu, včetně prachu a pylu. Výtrusy jiných druhů plísní lze také nalézt ve vzduchu, což přispívá k jejich stravě.

Klimatizační jednotky a potrubí HVAC většinou nevedou k růstu plísní. Plísně nemohou růst v plechových kanálech nebo polystyrénových kanálech uvnitř okenních jednotek. Přesto se v těchto oblastech často shromažďuje prach, což umožňuje tvorbu plísní.

Odstranění plísní v klimatizačních jednotkách

Čištění formy z klimatizace může být tvrdé a špinavé a technika se liší v závislosti na typu stroje. Zdroje potřebné k čištění plísní z klimatizací automobilů, okenních klimatizací a centrálních klimatizací se značně liší.

Bez ohledu na to, co uklízíte, ujistěte se, že je prostor dostatečně větraný a že máte na sobě neporézní rukavice a obličejovou masku s brýlemi, zvláště pokud jste alergičtí na plísně. K odstranění plísní lze použít domácí dezinfekci a hadřík nebo houbu.

Plíseň lze odstranit bez použití bělidla. Pokud plíseň vyrostla na porézním povrchu, jako je dřevo, omítka, koberec nebo čalounění, je nepravděpodobné, že budete schopni plíseň zcela odstranit.

Ve chvíli, kdy uvidíte malé plísňové skvrny, které se objevují na směrovacích lopatkách nebo mřížce vaší okenní klimatizace, je obecně příliš pozdě. Pokud jde o plísně, viděli jste pouze vrchol ledovce.

Jednotku můžete rozebrat a pokusit se odstranit plíseň z vnitřních vzduchových kanálů, hadů, výparníků a dalších součástí, ale stále existuje možnost, že některé přehlédnete a plíseň jednoduše znovu vyroste. Shnilá okenní jednotka by měla být vyměněna co nejdříve.

Růst plísní v potrubí vašeho centrálního klimatizačního systému bude pravděpodobně vyžadovat odborný zásah. Aby se zabránilo šíření plísní, EPA doporučuje vypnout systém, jakmile jej uvidíte.

Bude vyžadováno vysávání a čištění potrubí, což by mohlo být poměrně nákladné a obtížné, pokud by se problém rozšířil do celého systému. Na rozdíl od sklolaminátových, plastových nebo vyložených potrubí se plechové potrubí výrazně snáze čistí.

Aby se zabily nebo snížily plísně v potrubí, EPA nepodporuje používání biocidů nebo čištění povrchů. To nebude sloužit jako pomůcka v problému, který řešíte.

Chcete-li následovat průvodce, projděte si tyto články o tom, proč moje klimatizace voní jako plíseň a jak plíseň z větracích otvorů vyčistit. Už se tedy nebudete muset bát bojovat s plísněmi.

Závěr

Vědět, co způsobuje plísně v klimatizačních jednotkách, zaručuje polovinu procesu prevence plísní. Takže se nemusíte bát, že to příště budete řešit!