Průvodce v 6 krocích, jak snadno opravit vodou poškozenou plochu

Došlo k pádu a vy přemýšlíte, jak opravit vodou poškozenou plochu. Jako uživatel počítače víte, že váš počítač se skládá z jemných součástí.

Když se voda rozlije na počítač, pravděpodobně dojde k významnému poškození počítačového systému. Pokud však okamžitě zakročíte, lze pracovní plochu zachránit před dalším poškozením vodou.

Je možné, že oprava poškození kapalinou není tak jednoduchá, jak se zdá, a že tato náročná práce vyžaduje předchozí zkušenost s odborným elektronickým rozebíráním.

Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Krok č. 1. Vypněte počítač a odpojte systémovou jednotku

Technici doporučují vypnout počítač, protože to snižuje riziko poškození obvodu a pomáhá předcházet zkratování počítače. Nezapomeňte také odstranit kabel nabíječky notebooku.

Krok č. 2. Odeberte všechna připojená zařízení

Okamžitě odpojte myš, klávesnici nebo externí pevný disk připojený k počítači. To bezpečně chrání vaše data a zároveň zabraňuje poškození vašich externích zařízení.

Podle připojených zařízení jsou stolní počítače a smartphony dva stejně užitečné gadgety s různou úrovní výkonu. Jako proaktivní myslitel byste se měli zajímat o to, co lze opravit při poškození vodou.

Krok č. 3. Překlopte postiženou oblast

Pokud můžete, otočte mokrou část počítače dnem vzhůru. Podepřete a vyvažte jej otočený nahoru na obrazovce a spodním okraji, s klávesnicí směrem dolů.

Pokud se do počítače nedostane voda, bude bezpečný. V důsledku toho se voda nebude moci dostat mnohem hlouběji do stroje.

Krok č. 4. Vyčistěte a vysušte stroj: nasajte přebytečnou tekutinu

Pomocí savé látky, která nepouští vlákna, jemně osušte všechny kaluže vody. Zvláštní pozornost věnujte klávesnici a oblastem mezi klávesami.

Krok č. 5. Nechte počítač vyschnout otevřením krytu

Můžete otevřít kryt vašeho počítače, abyste umožnili rozlití uschnout. Pokud je obtížné nebo nemožné otevřít váš počítač, například notebook Mac, můžete vyhledat pomoc odborníka na opravu počítačů.

Než položíte počítač zpět a pokusíte se jej znovu zapnout, počkejte alespoň 24 až 48 hodin, než počítač důkladně vyschne.

Krok č. 6. Pokud stolní počítač nefunguje, zavolejte profesionály

V závislosti na stupni poškození vodou nemusí být možné počítač znovu zapnout. V této situaci je nezbytné zavolat místní opravně počítačů pro obnovu dat a opravu počítače.

Pokud jsou vaše data stále dostupná, může odborník posoudit poškození vašeho systému a pomoci vám je uložit nebo zálohovat. I když může být počítač zničen poškozením vodou, mnoho z nich může být po podobném incidentu zachráněno.

Podívejte se na další podrobnosti a různé přístupy s technikami odborníků k opravě poškození počítače způsobeného rozlitím vody.

O demontáži vnitřních součástí

Harddisk počítače je jednou z nejsložitějších a nejkritičtějších částí, které je třeba opravit poté, co byl poškozen vodou. Data v počítači jsou uchovávána na pevném disku, což znamená, že pokud dojde k jejich zničení, uživatelé s největší pravděpodobností přijdou o důležité dokumenty.

Máte-li důvod se domnívat, že byl váš pevný disk vystaven vodě, a obáváte se o bezpečnost vašich důležitých dat, měli byste vyhledat radu odborníka na opravy počítačů. Viz tento související článek: Co opraví vodou poškozené CD.

Pokud je v systému počítače přítomna voda, když jím prochází elektřina, může dojít ke zničení významných součástí. V případě poškození dostatečného množství hardwaru může být nutné zakoupit nový systém.

Některé hardwarové komponenty, jako jsou grafické karty, se vyměňují relativně jednoduše, zatímco jiné, jako jsou základní desky, jsou složitější a mohou vyžadovat nákup nového systému.

Klíčová fakta a doporučení

  • Voda neničí hardware počítače. Na vině je obvykle elektřina a její reakce na vodu. Voda obvykle vyřadí z provozu elektrické součásti a mokré obvody běžně selžou.
  • Dalším problémem jsou korozivní účinky dlouhodobého vystavení vodě. Kovové obvody, které reziví, už nemusí nikdy fungovat.
  • Je důležité nepřipojovat počítač k zásuvce v žádném bodě během operace, protože se můžete obávat poškození důležitých součástí.

Vlhnutí počítače můžete zabránit dodržováním těchto jednoduchých pokynů:

  • Nápoje by měly být pod kontrolou. Pokud se chystáte pít při práci u počítače, nezapomeňte nápoj přikrýt víkem.

    To pomáhá při prevenci katastrofických úniků a zadržování nepořádku.

  • Umístěte počítač na bezpečné místo nebo jej chraňte před možným zdrojem poškození vodou.
  • Nápoje by nikdy neměly zůstat na stole samotné. Pokud máte zvědavé kočky nebo děti, ponechání sklenice vody na stole bez dozoru může způsobit smrt vašeho přenosného počítače.

    Když opustíte místnost, nezapomeňte si vzít nápoje s sebou.

Závěr

Vysvětlete problém; nyní jsme hotovi s tím, jak opravit vodou poškozenou plochu. Staré pořekadlo „prevence je lepší než léčba“ platí zejména pro poškození kapalinami.

I když je nejlepší obranou proti poškození kapalinou chránit počítač před poškozením, občas se stane, že dojde k nehodě. Odpověď máte v této krizové chvíli na dosah ruky.