Co způsobuje kondenzaci na větracích otvorech klimatizace? 5 překvapivých příčin!

Zajímá vás, co způsobuje kondenzaci na větracích otvorech klimatizace? Abychom na to odpověděli, existuje spousta věcí, které způsobují kondenzaci nebo pocení ve vašich ventilačních otvorech: špinavý filtr, ucpaný odtok kondenzátu, nesprávná instalace a mnoho dalších.

A v létě je to roční období, kdy vaše klimatizace potřebuje pracovat přesčas, aby byl váš domov v pohodě. V horkých dnech můžete pozorovat, jak se ve vašich viditelných vzduchových kanálech hromadí vodní kapky, a ptáte se, zda je to typické. Kondenzace, často známá jako pocení potrubí, je to, co pozorujete.

Neznamená to nutně, že váš klimatizační systém má potíže, ale je třeba jej vyřešit. V tomto článku vysvětlíme každý důvod a jak mohou způsobit, že se vaše AC potí. Je to však běžný problém a tento článek vám pomůže jej vyřešit. Takže čtěte dál!

Co způsobuje kondenzaci na větracích otvorech klimatizace

Příčin kondenzace je mnoho a než zavoláte svému mechanikovi, měli byste příčinu zjistit sami. Některé z příčin kondenzace může opravit každá osoba. Než tedy přeplatíte za špinavý filtr, zkuste to nejprve udělat sami. Shromáždili jsme několik informací o tom, co způsobuje kondenzaci na větracích otvorech klimatizace. A tady jsou:

Důvod č. 1. Znečištěné vzduchové filtry

Klimatizace funguje tak, že nasává vlhkost vzduchu ve vašem domě. Kondenzát padá do odkapávací mísy a poté se vyprazdňuje z vašeho domova kondenzovanými trubkami. Když je váš vzduchový filtr ucpaný, prach a úlomky zabraňují pohybu vzduchu.

Tenká vrstva ledu taje na léto. Voda místo toho, aby zkondenzované kapičky kapaly do odkapávacích panelů, zmrzne skrz cívku výparníku klimatizace, čímž vytvoří tenkou vrstvu ledu, a proto způsobí odkapávání vody.

V důsledku toho musíte pravidelně měnit vzduchový filtr. Frekvence, kterou musíte udělat, závisí na různých faktorech. Potřebujete například velikost svého domu; Pokud máte domácího mazlíčka, měli byste zvážit velikost svého domu.

Pokud je mírný mráz, můžete vyměnit vzduchový filtr a nechat jednotku obnovit pravidelný provoz. Pokud je však situace považována za příliš náročnou na řešení, musíte filtr vyměnit.

Důvod č. 2. Ucpání potrubí kondenzátu

Kondenzace ve větracích otvorech může způsobit odkapávání vody z větracích otvorů klimatizace. Často to způsobuje zablokovaný odtok kondenzátu. Existuje mnoho důvodů, proč je potrubí pro odtok kondenzátu ucpané. Přesto je běžnější, pokud je vaše klimatizace umístěna v podkroví nebo horním patře vašeho domova. Odvod kondenzátu je mimo vaši rezidenci.

Podobně jako vzduchový filtr se může časem ucpat prachem, špínou, úlomky, plísněmi, řasami a dokonce i krysami nebo hmyzem, které se rozhodnou použít odtok jako domov.

Když je systém umístěn v těchto místech, problémy s odtokem kondenzátu mohou způsobit přetékání vody z odkapávací misky do vzduchového potrubí nebo větrání.

Důvod č. 3. Nedostatečná izolace kolem vzduchových kanálů

Jak již bylo zmíněno dříve, klimatizace se také potí a můžete se zeptat: „Proč se větrací otvory klimatizace potí?“ I tenhle může být viníkem. Mějte na paměti, že mnoho podkroví má špatnou izolaci. A protože mnoho podkrovních oblastí není izolováno, akumulují extra vlhkost, pokud vaše kanály procházejí podkrovím.

Kvůli nesprávné izolaci se uvnitř vašeho systému hromadí kondenzace a uniká skrz větrací otvory. Pokud jej neinstalujete sami, nepředpokládejte, že existuje izolační materiál. K tomu dochází, když horký a vlhký vzduch z vnější strany potrubí uniká dovnitř a dotýká se studené stěny trubky.

Protože vaše klimatizace pumpuje studený vzduch do vaší oblasti potrubím, je zřejmé, že je uvnitř chladno. Naštěstí se předpokládá, že můžete bezpečně vstoupit do podkroví. V takovém případě můžete kolem potrubí rychle umístit izolační materiál potrubí, abyste tento problém vyřešili.

Důvod č. 4. Únik chladiva

Chladivo je chladivo v klimatizátoru. Na rozdíl od automobilu není nutné jej vyměňovat ani zakrývat, dokud není problém se zařízením, například s únikem freonu. Obecně řečeno, únik chladiva způsobuje menší únik vody než ucpání odtokového potrubí kondenzátu.

Úniky chladiva mohou způsobit, že voda protéká větracími otvory klimatizace, stejně jako špinavé vzduchové filtry. Když je obsah chladiva nízký, vaše klimatizace nemůže účinně odstraňovat vlhkost z vnitřního vzduchu.

Pokud z vašeho ventilačního otvoru uniká vzduch a vzduch cirkuluje špatně nebo je studený, může jít o únik chladiva. Nízké hladiny chladicí kapaliny se nikdy neočekávají a kontakt s chladicí kapalinou může být nebezpečný. Proto se doporučuje zavolat licencovaného technika HVAC, aby zjistil a opravil únik.

Důvod č. 5. Zmrazený výparník studený

Jak bylo uvedeno výše, vaše klimatizace zamrzne. V této situaci můžete pozorovat, že systém nedostatečně chladí. Z větracích otvorů uniká velmi málo vzduchu. Pokud vypnete systém, abyste prozkoumali a viděli vodu, cívka může být zmrzlá. Led na prstenci začne tát a prosakovat potrubím do ventilačního otvoru klimatizace.

Balení!

Tím téma končí, co způsobuje kondenzaci na větracích otvorech klimatizace? Nejprve nezapomeňte zkontrolovat, v čem je problém. Pokud tak neučiníte, je větší pravděpodobnost, že mechanikovi zaplatíte za něco tak jednoduchého, že se o to můžete postarat sami. Bez ohledu na to možná budete muset po opravě během tohoto procesu vypnout nebo restartovat jednotku střídavého proudu, takže se ujistěte, že víte, jak klimatizaci předem restartovat.