Co je zákonná mateřská? Co potřebuješ vědět

Mnoho lidí ví, co je zákonná mateřská, ale neví, co dělá a co musíte udělat, abyste ji získali. Tento článek vám řekne vše, co potřebujete vědět o zákonné výplatě mateřství, abyste mohli pokračovat v těhotenství s vědomím kroků, které je třeba provést.

Co je zákonná mateřská?

Jak naznačuje název, zákonná mateřská je to, co dostanete, když váš zaměstnavatel nenabízí žádný druh platby za mateřskou dovolenou.

Kolik dostáváte, závisí na tom, jak dlouho pro danou společnost pracujete a kolik hodin týdně pracujete. Během tohoto období můžete mít nárok až na 39 týdnů, což znamená přibližně 140 GBP za týden (to se rok od roku liší).

Je důležité, že ačkoli někteří zaměstnavatelé automaticky dávají svým zaměstnancům zákonnou mateřskou, jakmile jim řeknou o těhotenství, jiní ne, pokud o to někdo výslovně nepožádá nebo se nezeptá, proč nedostávají výplatu jako obvykle.

Dostáváte výplatu za mateřskou dovolenou?

Během těhotenství nedostanete žádnou kompenzaci, ačkoli tato doba je považována za „čekací dobu“ před pobíráním dávek.

Jaká mám práva na flexibilní práci?

Máte právo požádat o flexibilní pracovní režim, který by mohl zahrnovat změnu pracovní doby nebo místa, ale tyto požadavky nesmí nepříznivě ovlivnit obchodní činnost. Pokud zaměstnavatel žádost zamítne, bude muset mít pádné důvody, jak je uvedeno v zákoně, takže si v případě potřeby uložte záznamy o e -mailech, telefonních hovorech a schůzkách mezi vámi a manažery, pokud to bude potřeba.

Mohu si po porodu vzít více než 12 týdnů dovolené z práce?

Ano! Matky dostanou dvanáct týdnů neplaceného volna, když mají své první dítě kdykoli během jednoho roku po porodu/adopci.

Tyto čtyři měsíce mohou být v případě potřeby rozděleny mezi dva lidi, jako je chod tam a zpět z práce týden po týdnu nebo měsíc po měsíci, dokud nedosáhnou celkem dvanácti týdnů během jednoho roku po porodu/adopci.

Říká se tomu „Dny udržování kontaktu“, což znamená, že matky musí během čekací doby zůstat v kontaktu se svým zaměstnavatelem. Obvykle to znamená, že matky jsou povinny zavolat nebo poslat e -mail svému šéfovi jednou týdně, ale liší se to podle zásad společnosti.

Mohu požádat o Cerba po mateřské dovolené?

Ano můžeš. Až vaše čekací doba skončí a vy se vrátíte do práce, budete moci na aplikaci začít pracovat. Matky musí být během této doby v kontaktu se svým zaměstnavatelem, což obvykle znamená, že je kontaktují alespoň jednou týdně, ale liší se to podle zásad společnosti.

Na jaké dávky mám nárok, když se po mateřské dovolené nevrátím do práce?

Pokud se nemůžete vrátit po mateřské dovolené, můžete požádat svého zaměstnavatele o placenou dovolenou podle zákona FMLA. Ministerstvo práce USA poskytuje seznam výhod podle jednotlivých států, které zahrnují také zdravotní pojištění a výdaje na rodinnou péči a také pracovní volno, které se běžně pohybuje kolem 12 týdnů.

Mohu si prodloužit mateřskou dovolenou?

V některých státech, jako je Kalifornie a New York, se můžete rozhodnout prodloužit si mateřskou dovolenou. Na to se musíte zeptat při přijímání nabídky práce, pokud to již není uvedeno ve smlouvě nebo balíčku výhod, protože prodloužení času mimo práci by mohlo mít vliv na povýšení nebo příležitosti kariérního růstu.

Můžete jít na nemocenské hned po mateřské dovolené?

Ne, nemůžete jít na nemocné hned po mateřské dovolené. Než si z jakéhokoli důvodu během mateřské dovolené vezmete volno, musíte nejprve využít všechny své roční a/nebo firemní pracovní dny.

Mohu na mateřské stále pracovat z domova?

Mnoho zaměstnavatelů nyní umožňuje zaměstnancům, kteří jsou čerstvými matkami, snížit povinnosti nebo pracovat na krátkou dobu z domova. Pokud vám to bude nabídnuto jako možnost, prodiskutujte se svým manažerem, jak dlouho bude uspořádání platit a zda by to mohlo později vést k flexibilní práci.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Mateřská dovolená je 52 týdnů, ale to se může lišit v závislosti na tom, kolik vyděláváte, a na vaší pracovní smlouvě se zaměstnavatelem, takže je nejlepší se nejprve poradit s nimi.

Některé společnosti nabízejí více než 52 týdnů placené mateřské dovolené, pokud ano, měli byste tyto výhody využít také tam, kde je to možné, protože nejen peníze navíc přijdou vhod – práce pro takovou společnost by také mohla zvýšit vaše šance na povýšení!

Další informace o tom, jak dlouho jiné společnosti poskytují, najdete zde: Pracovní fóra. Pokud však zaměstnanec souhlasil se zkrácením pracovní doby nebo flexibilním pracovním režimem během těhotenství (např. Práce na částečný úvazek), může být možné, aby se po mateřské dovolené vrátil na stejnou dobu nebo do stejného režimu.

Co mohu dělat, pokud se můj zaměstnavatel neangažuje?

Všechny společnosti s více než 150 zaměstnanci jsou ze zákona povinny uchovávat záznamy o žádostech týkajících se záležitostí týkajících se mateřství a postoupit tyto případy svému personálnímu oddělení (nebo příslušné osobě), které by pak mělo do tří měsíců vyřídit všechny tyto žádosti; Nedodržení je v rozporu se zákonem podle článku 76 nařízení SMP z roku 1999.

To znamená, že zaměstnavatelé musí řešit každou žádost samostatně, i když podobné předchozí žádosti odmítli, ale stále může existovat prostor pro vyjednávání v závislosti na okolnostech.

Co se stane, když se po mateřské dovolené NHS nevrátím do práce?

V takovém případě můžete být finančně potrestáni nebo vám jednoduše skončí pracovní smlouva. Je však důležité, aby zaměstnavatel poskytl v těchto otázkách jasnou a spravedlivou politiku, na kterou se zaměstnanci za takových okolností mohou spolehnout.

Rovněž by dávalo smysl, aby zaměstnavatelé měli alternativní flexibilní pracovní režim namísto ztráty cenných zaměstnanců.