Co lze stříkat na rostliny, aby se zabránilo škůdcům? 6 Možnosti

Díváte se na to, čím lze rostliny stříkat, aby se zabránilo škůdcům? Tento článek vám poskytne dostatečné informace o domácích insekticidech, které můžete použít ve vaší zahradě.

Přírodní insekticidy

Přírodní insekticidy jsou to, co můžete nastříkat na rostliny, abyste zabránili škůdcům. K likvidaci škůdců z rostlin můžete použít přírodní insekticidy bez použití chemikálií s nebezpečnými sloučeninami.

Kromě toho mají přírodní insekticidy více výhod než syntetické insekticidy, protože jsou cenově efektivnější, vezmeme-li v úvahu cenu syntetických insekticidů. Jsou také biologicky rozložitelné a zřídka zanechávají zbytky v půdě.

Přírodními insekticidy mohou být i látky produkované živými organismy pro svou obranu. Například nikotin je přírodní insekticid vytvářený tabákovými listy a je škodlivou složkou cigaretového kouře.

Příklady přírodních insekticidů zahrnují rostlinný olej, mýdlový sprej, neemový olejový sprej, česnekový sprej a sprej z rajčatových listů. Mějte na paměti, že přírodní insekticidy aplikujte zodpovědně, protože ne každý hmyz je škodlivý.

Chcete získat další informace o pesticidech? Můžete kliknout na tento článek a odpovědět na otázku, jaký typ kontroly škůdců používá pesticidy a herbicidy.

6 přírodních insekticidů, které můžete použít k záchraně vaší zahrady

Rozprašování insekticidů bez rozdílu může být škodlivé pro vaši místní zahradu. Než se pustíte do všeho s insekticidem, udělejte si domácí úkol a vyberte možnost, která je účinná a není nebezpečná pro životní prostředí.

1. Rostlinný olej ve spreji

Domácí insekticid složený z rostlinného oleje smíchaného s jemným mýdlem může mít destruktivní účinek na určitý hmyz, jako jsou roztoči, mšice a třásněnky. Chcete-li vyrobit insekticid v olejovém spreji, smíchejte jednu polévkovou lžíci mýdla s jedním šálkem rostlinného oleje.

Přidejte dvě čajové lžičky směsi olejového mýdla s jedním litrem vody, důkladně protřepejte a nastříkejte na povrchy rostlin napadených škůdci. Olej pokrývá těla hmyzu a způsobuje jejich udušení, protože blokuje místo, kde dýchá.

2. Mýdlový sprej

Chcete-li vyrobit insekticid v mýdlovém spreji, smíchejte jednu a půl čajové lžičky lehkého tekutého mýdla s jedním litrem vody a nastříkejte směs na povrchy rostlin napadených škůdci.

Mýdlový sprej funguje stejně jako olejový pesticid ve spreji a lze jej rozprašovat podle potřeby. Je vhodné jej rosit spíše večer nebo brzy ráno než v horké slunečné části dne.

3. Neemový olej

Je to druh oleje extrahovaný ze semen stromu Neem. Má přirozenou insekticidní složku, která může narušit životní cyklus hmyzu ve všech fázích (dospělý jedinec, larvy, vajíčka), díky čemuž je skvělým insekticidem pro každého zahradníka.

Neemový olej slouží jako antifeedant pro hmyz, který se živí listy a jinými částmi rostlin. Je biologicky odbouratelný, netoxický pro živé organismy a působí proti různým běžným zahradním hmyzím škůdcům.

Chcete-li použít neemový olej jako insekticid, začněte se směsí dvou čajových lžiček neemového oleje a jedné čajové lžičky lehkého tekutého mýdla. Na směs dejte litr vody a důkladně protřepejte.

Neemový olej lze také použít jako přírodní fungicid schopný bojovat proti padlí a dalším houbovým infekcím vyskytujícím se na rostlinách. Neemový olej lze také nastříkat na listy, aby se zabránilo zpustošení rostlin škůdci, než se zamoří.

Máte na zahradě problém s plísní? Zde je návod, jak rozpoznat padlí.

4. Česnekový sprej

Česnek je oblíbený pro svou štiplavou vůni, která je pro někoho lahodná, a přesto pro někoho odpuzující. Právě silná vůně slouží jako přírodní insekticid.

Není jasné, zda je česnekový sprej insekticid nebo repelent proti hmyzu, ale v obou případech lze tuto kuchyňskou přísadu použít k odpuzení a odstranění napadení hmyzem na zahradě.

Chcete-li použít česnek jako insekticid, vezměte dvě celé cibule česneku (ne stroužky) a vložte je do mixéru s malým množstvím vody. Nechte směs uležet přes noc, sceďte ji do sklenice, poté přidejte půl šálku rostlinného oleje, jednu lžičku tekutého mýdla a dostatek vody.

Chcete-li použít tento insekticid, použijte jeden šálek postřikové směsi s jedním litrem vody a nastříkejte ji na rostliny napadené škůdci.

5. Chilli paprička ve spreji

Stejně jako česnekový sprej je i sprej na chilli papričku skvělým domácím insekticidem, který lze použít k odvrácení různých škůdců. Může být vyroben buď z čerstvých chilli papriček, nebo z prášku chilli papričky.

Chcete-li připravit chilli papričku ve spreji z pepřového prášku, smíchejte lžíci chilli papričky s jedním litrem vody a několika kapkami tekutého mýdla.

Chcete-li použít čerstvou chilli papričku jako insekticid, smíchejte půl šálku čerstvé papriky s jedním šálkem vody, poté přidejte jeden litr vody a směs povařte. Nechte uležet do vychladnutí, poté chilli směs sceďte, přidejte do ní kapky tekutého mýdla a směs nastříkejte na rostliny s škůdci.

6. Sprej na listy rajčat

Rostliny rajčat jsou členem čeledi lilek a obsahují alkaloidy, jako je tomatin, který účinně likviduje škůdce.

Chcete-li vyrobit insekticid ve spreji na listy rajčat, nakrájejte dva šálky čerstvých listů rajčat a vložte je do litru vody. Rostlinné suroviny přeceďte a nastříkejte dle potřeby.

Závěr

Tento článek podrobně popisuje, co lze stříkat na rostliny, aby se zabránilo škůdcům. Při ochraně rostlin před škůdci můžete postřikovat přírodními insekticidy.

Příklady přírodních insekticidů zahrnují rostlinný olej ve spreji, neem sprej, mýdlový sprej, česnekový sprej, sprej na chilli papričku a mnoho dalších. Přírodní insekticidy jsou lepší než syntetické insekticidy, protože na rozdíl od syntetických insekticidů nepoužívají látky, které mohou být škodlivé pro životní prostředí.