Jak se papír poškozuje vodou: 5 kroků obnovy

Možná budete chtít chránit své vzácné výtisky před vodou tím, že se zeptáte, „jak se papír poškozuje vodou“. Nejen, že tento článek odpovídá na tuto otázku, ale také vás provede budoucími postupy a proč.

Jak ušetřit papíry poškozené vodou

Jakýkoli materiál vyrobený z papíru se poškodí vodou v důsledku zaplavení, úniku vody, rozlití a podobně. Je důležité, abyste tyto věci ve vámi zvolených skladovacích prostorech zkontrolovali, zda neobsahují papír.

Je možné, že vodou poškozené papíry a obrázky lze zachránit. Nenechte se však zděsit, když zjistíte, že voda ve vašem domě zničila cenné dokumenty a rodinné fotografie.

Existují tipy, které můžete udělat, pokud zjistíte, že vaše příslušné dokumenty, jako jsou rodné listy, daňová přiznání a dopisy, jsou poškozeny vodou.

Postupujte podle těchto rychlých a jednoduchých technik pro obnovu vlhkého a mokrého papíru před poškozením vodou, abyste předešli výměně (nebo trvalé ztrátě) důležitých dokumentů.

Krok č. 1. Opatrně přesuňte papíry na suché místo. Je důležité dostat papíry z vody co nejrychleji.

Krok #2. Jednotlivé listy by měly být umístěny na obyčejné papírové ručníky a vystaveny přímému slunečnímu záření. Abyste zabránili absorbování tisku na vaše dokumenty, zvažte použití papírových ručníků s designem.

Krok č. 3. Mezi stránky knihy vložte papírové ručníky, abyste knihu vysušili, a položte ji naplocho, aby stránky mohly dýchat. Je nereálné po vás chtít, abyste mezi každou jednotlivou stránku vložili papírový ručník, takže jej rozložte na přibližně každých 20 stran.

Krok č. 4. Umístěte ventilátor blízko papírů, ale otočte jej směrem od nich. Jedná se o časově náročnou operaci, ale je důležité papíry správně vysušit.

Místo fénu nebo jiné alternativy použijte skutečný ventilátor.

Krok č. 5. Abyste předešli zkroucení, položte na konce každého papíru těžítka. To také zabraňuje odlétávání lehkých papírů.

Pro urychlení procesu sušení vyměňujte vlhké nebo mokré papírové ručníky často za suché.

Pokud budete jednat rychle, tyto metody vám pomohou uchovat vodou poškozené papíry, ale co když nemůžete okamžitě zahájit proces sušení?

I vy máte možnosti: vložte mokré dokumenty do sáčku Ziploc a vložte je do mrazničky. Papír se v důsledku toho nezhorší ani se neznečistí plísní.

Jaké jsou běžné metody sušení vlhkých knih a dokumentů

V současné době existuje pět metod sušení vlhkých knih a dokumentů. Všechny dokončily alespoň nějaké nouzové testování a několik jich bylo rozsáhle nasazeno.

Než učiníte konečné rozhodnutí, nechte si poradit od konzervátora nebo správce památkové péče, který má zkušenosti s obnovou po katastrofě. I když jsou původní sbírky nahraditelné, efektivní restaurátorské procesy prokázaly, že jejich sušení je levnější než jejich výměna.

Je důležité si uvědomit, že žádný proces sušení nemůže obnovit materiály. Nikdy nebudou v jemnějším tvaru, než když začne proces sušení.

Pokud potřebujete udělat nějaký čas na klíčové rozhodnutí, knihy a záznamy by měly být zmrazeny, aby se zabránilo fyzickému poškození a biologické kontaminaci během vašeho rozhodování.

Sušení vzduchem

Nejstarším a nejoblíbenějším způsobem práce s mokrými knihami a deskami je sušení vzduchem. Může být použit pro jednu položku nebo pro velký počet z nich, ale je nejlepší pro mokré nebo mírně vlhké knihy a papíry.

Obvykle je považována za nízkonákladovou metodu sušení, protože nevyžaduje žádné další vybavení. Je to však časově náročné, zabírá hodně místa a může mít za následek příšerně deformované vazby a textové bloky. Málokdy je úspěšný, pokud jde o sušení vázaného natíraného papíru.

Při sušení vzácných nebo neobvyklých materiálů je třeba vždy konzultovat konzervátory knih a papíru. Mohou se rozhodnout pro sušení vzduchem nebo doporučit jednu z dalších možností.

Odvlhčování

I když se již mnoho let používá k vysoušení budov a lodních prostor, je to nejnovější způsob, jak získat uznání v knihovnické a archivní komunitě. Všechny sbírky, vybavení a nábytek jsou ponechány na místě, když jsou do prostor přeneseny velké komerční odvlhčovače.

Teplotu a vlhkost lze přesně regulovat podle vašich požadavků. Probíhá další výzkum, ale bylo prokázáno, že tento postup funguje u vlhkých nebo mírně vlhkých knih, včetně knih s natíraným papírem, pokud je postup zahájen před bobtnáním a přilnavostí.

Počet produktů omezuje pouze množství dostupného zařízení a dovednosti operátorů zařízení. Tato metoda nabízí výhodu ponechání položek na policích a ve skladovacích boxech, spíše než jejich vyjmutí do mrazničky nebo vakuové komory, což je nákladný krok.

Pokud necháte vlhké nebo mírně mokré knihy a desky dostatečně dlouho v samorozmrazovacím mrazáku, úspěšně uschnou. Po poškození vodou by měly být materiály uloženy v mrazničce co nejrychleji.

Nejjednodušší způsob, jak zabránit počátečnímu otoku knih, je bezpečně podepřít jejich vazby. Aby se zabránilo deformaci a usnadnilo sušení, zařízení by mělo být schopno zmrazit velmi rychle a při teplotách pod -10 °F.

Zmrazte dokumenty na stohy nebo je rozložte

Pokud se stane, že vaše papíry poškozené vodou byly napadeny plísní a plísní, projděte si tento článek, kde se dozvíte, jak plíseň z papírových dokumentů odstranit.

Pokud máte náhodou stejný problém s kartami, přečtěte si tento článek, kde se dozvíte, jak opravit kartu poškozenou vodou.

Závěr

Nejlepší je vědět, jak se papír poškozuje vodou. Nyní, když jste byli takovými znalostmi dobře vybaveni, neříkejte více vodnatému osudu.