Co je to sálavé topení? 4 nejlepší typy!

Přemýšleli jste někdy, co je to sálavé topení? Už žádné zázraky. Jste na správném místě. Systém sálavého vytápění zajišťuje sálavé teplo pro podlahu domu a obložení stropů a stěn. Takové systémy se do značné míry spoléhají na radiační výměnu tepla, která zahrnuje infračervené záření, které dodává sálavé teplo z horkého povrchu na věci a lidi v dané oblasti.

Sálavé zahřívání je dojem, který získáte, když vejdete do místnosti a ucítíte teplo teplé součásti varné desky.

Podlahové vytápění nebo jen podlahové vytápění je název sálavého vytápění situovaného na podlahu. Sálavé vytápění, navzdory názvu, spoléhá hlavně na konvekci, neboli přirozený pohyb tepla uvnitř prostoru, když vzduch ohřívaný podlahou stoupá. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jak sálavé topení funguje?

Elektromagnetické vlny se používají k přenosu sálavého tepla. Elektromagnetické vlny jsou zachyceny a asimilovány a přeměňují svou energii na teplo. Věci přenášejí zářivé záření v prostoru, které ohřívá prostředí stejně, jako oblečení pohlcuje teplo. Sálavé ohřívače, jako je slunce, se mohou zahřívat, přestože přicházejí do kontaktu se zdrojem tepla. Tato forma vytápění je užitečná ve výrobním prostředí, pokud se lidé nechtějí přímo dotýkat předmětu, který ohříváte, nebo dokonce i tehdy, když nechci to kontaminovat.

Výhody sálavého vytápění

Sálavé vytápění poskytuje mnoho výhod. Vzhledem k tomu, že odstraňuje neefektivnost potrubí, je mnohem účinnější než ohřívání soklových desek a obvykle je účinnější jako teplo z nuceného oběhu vzduchu. Alergici obecně preferují sálavé teplo, protože nešíří choroboplodné zárodky tak, jak to dělají jednotky s nuceným oběhem vzduchu. Hydraulické systémy vyžadují tak málo energie, což je výhodné pro domácnosti mimo síť nebo v místech, kde je elektřina drahá. Hydronické metody mohou ohřívat kapalinu pomocí několika zdrojů energie, jako jsou běžné kotle na olej, kotle na dřevo, solární systémy pro ohřev vody nebo jejich směsi.

Typy sálavého topidla

Sálavá topidla jsou různých typů a každé má svou specifikaci a použití. Tyto ohřívače jsou účinnější než jiné konvekční ohřívače. Níže uvedené typy sálavých topidel vám pomohou najít rozdíl mezi jednotlivými topidly a dozvíte se, co je to sálavé topidlo.

#1. Nástěnné sálavé topidlo

Nástěnná sálavá topidla jsou skutečně relativně novým přírůstkem na trhu a mají tu výhodu, že jsou malá a nezabírají žádnou podlahovou plochu. Tato nástěnná topidla zajišťují rovnoměrné rozložení tepla od hlavy až k patě. Vzhledem k tomu, že jsou instalována nad podlahou, jsou tato zařízení zcela bezpečná pro použití v domácnostech s domácími mazlíčky nebo dětmi. Můžete si také pořídit topidlo ve stylu krbu, které visí na stěně. Přečtěte si více o nástěnných sálavých topidlech.

#2. Stálá podlahová sálavá topidla

Taková sálavá topidla jsou umístěna bezprostředně pod podlahou. Přestože se dlaždice mohou v zimě docela ochlazovat, častou volbou pro použití v koupelně jsou podlahové sálavé ohřívače. Tato topidla vždy udržují podlahu vyhřívanou v chladnějších obdobích.

#3. Stropní sálavá topidla

Moduly sálavého vytápění tohoto typu jsou namontovány uvnitř střechy. Toto teplo se pak přenáší na osoby nebo věci pod stropem místnosti. Dalším příkladem této techniky je sálavý prostorový ohřívač. Ohřívače výklenku mísí jasné výsledky tohoto působení tepla a vedou ho ze střechy zpět na zem. Tato zařízení šíří teplý vzduch do celého prostoru při nízké teplotě, aby produkovaly co nejnižší stupeň prostupu tepla. Tato metoda snižuje energetické ztráty a zároveň šetří.

#4. Samostatná sálavá topidla

Samostatná sálavá topidla jsou kompaktní, přenosná topidla, která lze přenášet po prostoru nebo si je vzít s sebou. Mnoho lidí jim jednoduše říká „přenosné ohřívače prostoru“. Hlavní výhodou těchto zařízení je, že si teplo můžete nosit všude s sebou. Jsou zvláště ideální pro kůlny a malá místa jako sálavé ohřívače. Takové samostatné ohřívače, podobné nástěnné varianty, mohou také vypadat jako táborák.

Kdy je vhodné sálavé topení?

Kdykoli je sálavé topidlo na obou stranách připojeno k lidem nebo předmětům, které je třeba zahřát, bude to fungovat mnohem efektivněji. V tomto případě se nezdá, zda je prostor otevřený a uzavřený, protože se ohřívají konkrétní lidé nebo předměty, nikoli vzduch samotný.

Kromě toho, protože sálavé ohřívače nepoužívají foukání vzduchu k ohřevu místa, a proto nevytvářejí průvan, mohou být záchranou života pro osoby s alergiemi, plicními nebo jinými dýchacími problémy. A konečně, sálavé ohřívače jsou vhodné pro byty se zvláštní funkcí, jsou podstatně menší, ale mohou být ponechány bez dozoru po dlouhou dobu nebo během dne v noci.

Mezi příklady interiéru tohoto stylu oblasti patří toalety a šatny. Sklepy, sklepy, skladovací budovy s řízenou teplotou, terasy a obchody jsou všemožnými místy, kde je sálavé teplo fantastickou a energeticky účinnou možností.

It’s A Wrap!

Jsme rádi, že jste se dozvěděli, co je to sálavé topení. Tyto ohřívače jsou pro malé prostory a jsou velmi energeticky účinné. Sálavé ohřívače se snadno ovládají, pokud své ohřívače neustále čistíte; jeho životnost se prodlouží a vy můžete ohřívač používat delší dobu. Děkujeme, přátelé, že jste s námi zůstali.

Možná si budete chtít přečíst související články; vědět, jak vyčistit nástěnné topení a jak vytopit místnost bez topení.